سعید صادقی‌فر، شاعر و فعال مدنی بازداشت شد

نیروهای امنیتی اداره اطلاعات شهرستان اردبیل سعید صادقی‌فر، شاعر و فعال مدنی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، صبح امروز ۹ بهمن‌ماه ۹۷ نیروهای امینیتی سعید صادقی‌فر را در محل کار خود در شهرستان اردبیل بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

سعید صادقی‌فر، شاعر و فعال مدنی ساکن اردبیل است، از اثر این شاعر میتوان به کتاب «قورخو بله یینه بوکولن ایمگه» اشاره کرد که به زبان ترکی آذربایجانی توسط انتشارات «یایلیق» منتشر شده است.

هنوز از دلایل بازداشت این شهروند اطلاع دقیقی در دست نیست و اخبار تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.

این شاعر و فعال مدنی در تاریخ ۱۱ تیرماه ۱۳۹۷ در هنگام خروج از منزل و در آستانه گردهمایی سالانه قلعه بابک از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از صدور قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی به همراه رحیم غلامی، علی واثقی، مهدی هوشمند و عسگر اکبر زاده به زندان مرکزی اردبیل منتقل شد.

سعید صادقی فر در تاریخ ۱۹ تیر ۱۳۹۷، با تأمین وثیقه به‌صورت موقت از زندان اردبیل آزاد شد.

سعید صادقی‌فر روز دوشنبه ۲۴ دی‌ماه امسال، با دریافت ابلاغیه‌ای به شعبه دوم دادگاه انقلاب اردبیل احضار شد؛ جلسه دادگاه این شاعر و فعال مدنی در روز چهارشنبه ۳ بهمن‌ماه به همراه چهار فعال تُرک آذربایجانی دیگر در شعبه دوم دادگاه انقلاب اردبیل برگزار شد.

اتهام این افراد “تشکیل دسته غیرقانونی جهت برهم زدن امنیت کشور” عنوان شده بود.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران از شهروندان تُرک آذربایجانی هستند و بیشتر در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید