در دهمین روز اعتصاب غذا: محمد صدیق کبودوند در شرایط بحرانی قرار دارد

«محمد صدیق کبودوند» مدافع حقوق بشر کُرد زندانی، در دهمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود در وضعیت جسمانی نامناسبی به سر می‌برد. دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان وضعیت این عضو زندانی خود را بحرانی اعلام کرده است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، «محمد صدیق کبودوند» روزنامه‌نگار و رئیس «سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان» در اعتراض به “پرونده‌سازی و تشدید فشار‌ها و اذیت و آزار مقامات امنیتی علیه وی”، از روز یک‌شنبه ۱۹ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵،در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

دبیرخانه «سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان» طی اطلاعیه‌ای مطبوعاتی از وضعیت بحرانی «محمد صدیق کبودوند» روزنامه‌نگار و رئیس این سازمان پس از ۱۰ روز اعتصاب غذا خبر داده است.

در این اطلاعیه به نقل از خانواده این مدافع حقوق بشر آمده: «کبودوند چند نوبت به بهداری منتقل شده و مورد معاینه قرار گرفته است، پزشکان زندان به وی توصیه کرده‌اند که در اسرع وقت به اعتصاب غذا پایان دهد.»

همچنین در ادامه ضمن اظهار نگرانی شدید نسبت به وضعیت نامناسب جسمی این روزنامه‌نگار آمده: «سرگیجه، تب شدید، ضعف عمومی، کاهش وزن، درد پروستات با اعتصاب غذا تشدید شده و آقای کبودوند در شرایط بحرانی قرار گرفته است.»

در پایان این اطلاعیه گفته شده: «پرونده کیفرخواست مبنی بر اتهامات جدید به دفترکل دادگاه انقلاب ارسال شده است.»

این در حالی است که «محمد صدیق کبودوند» در طول ۱۰ سال گذشته، تنها یک بار جهت عیادت از فرزندش که مبتلا به سرطان است به مرخصی اعزام شده است.

«محمد صدیق کبودوند» دبیر «سازمان حقوق بشر کردستان» (۱۳۸۴) و مدیرمسوول هفته‌نامه «پیام مردم» (۱۳۸۲)، در یک‌شنبه ۱۰ تیرماه ۱۳۸۶، توسط نیروهای امنیتی و اطلاعاتی بازداشت شد. طی این زمان، نزدیک به ۶ ماه را در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین به سر برد.

او یک سال بعد در دادگاه انقلاب تهران در دو پرونده به اتهام‌های “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق تشکیل سازمان حقوق بشر کردستان و فعالیت در آن”، “تبلیغ علیه نظام”، “انتشار کتاب غیرقانونی” به “تحمل یک سال حبس”، “محرومیت از فعالیت روزنامه‌نگاری”، “لغو امتیاز و جلوگیری از انتشار نشریه پیام مردم” و “حبس قطعی ۱۰ سال”، در مجموع به تحمل ۱۱ سال حبس محکوم شد. حکم صادره در شعبه ۵۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، به ده سال حبس از بابت تاسیس سازمان، مورد تایید قرار گرفته و قطعی شده است.

همچنین پرونده مربوط به فعالیت روزنامه‌نگاری که به اتهام تشویش اذهان عمومی از طریق درج مطالب در هفته‌نامه پیام مردم توسط دادگاه عمومی و انقلاب سنندج به یک سال حبس تعزیری، ۵ سال محرومیت از روزنامه‌نگاری و مدیریت نشریه و ابطال پرونده انتشار پیام مردم محکوم شد؛ پس از تایید در دادگاه تجدیدنظر استان تهران میزان محکومیت حبس در دیوان عالی کشور به ۶ ماه تقلیل یافت.

او در سه‌شنبه ۱ بهمن ۱۳۸۷ (۲۰ ژانویه ۲۰۰۹) جایزه «هملن/همت» (که به نویسندگان تحت آزار و اذیت تعلق می‌گیرد) را از سازمان «دیده‌بان حقوق بشر» دریافت کرد.

“پدر حقوق بشر کردستان” همچنین در سال ۲۰۰۹ و در مراسم «جوایز مطبوعات بریتانیا»، به عنوان “روزنامه‌نگار بین‌المللی سال” برگزیده شد. در بیانیه این جایزه گفته شده بود که او به خاطر فعالیت‌های روزنامه‌نگاری و حقوق بشری‌اش، نقش مهمی در خلق شبکه جامعه مدنی برای جوانان و فعالان کُرد داشته است.

ایالات متحده آمریکا طی سال‌های گذشته بارها درباره وضعیت پرونده و مطالبه آزادی «محمد صدیق کبودوند» موضع‌گیری کرده و خواهان رسیدگی عادلانه و آزادی بدون قید و شرط او شده است.

این روزنامه‌نگار زندانی کُرد هم‌اکنون در «زندان اوین» دوران حبس خود را می‌گذراند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

دو × یک =