نگرانی گزارشگران بدون مرز از وضعیت سلامت رضا انتصاری و کسری نوری

گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه ای نگرانی عمیق خود را از وضعیت سلامت شماری از شهروندخبرنگاران که در شامگاه ۱ اسفند ۱۳۹۶ در درگیری های پلیس و دراویش گنابادی بازداشت شده‌اند، اعلام کرد.

من کامل بیانیه سازمان گزارش‌گران بدون مرز را در ادامه بخوانید؛

از تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ به مدت سه روز خیابان پاسداران تهران صحنه درگیری‌های پرخشونت میان نیروهای انتظامی و درویشان گنابادی بود. در این درگیری‌ها دست‌کم هفت نفر کشته شدند؛ از این میان سه تن از مأموران نیروی انتظامی و بسیج، صدها نفر زخمی و بیش از سیصد نفر بازداشت شدند. در میان بازداشت‌شدگان نام شماری از همکاران سایت مجذوبان نور؛ رضا انتصاری و کسری نوری و فائزه عبدی‌پور تأیید شده است. این سایت تنها منبع اطلاع‌رسانی مستقل درویشان گنابادی است که درباره درگیری‌ها با انتشار ویدئو‌هایی از خشونت پلیس اطلاع‌رسانی می‌کرد.

بنا بر گفته‌ی شاهدان؛ مأموران نیروی انتظامی، رضا انتصاری و کسری نوری را در نخستین ساعات بامداد ۱ اسفند به هنگام بازداشت به شدت کتک زده‌اند. از این تاریخ خانواده و همکاران انها هیچ اطلاعی از وضعیت سلامت و محل بازداشت آنها دریافت نکرده است. مقامات مسئول نیز در این باره اطلاعات رسمی منتشر نکرده‌اند. با این حال برخی از آزادشدگان در ۴۸ ساعت گذشته، گفته‌اند که این دو که به شدت مجروح شده بودند پس از بازداشت به دلیل شدت جراحات به بیمارستان امام سجاد نیروی‌ انتظامی منتقل شده‌اند. برخی دیگر تأکید دارند کسری نوری و رضا انتصاری بر اثر شدت جراحت هم‌اکنون در کما بسر می‌برند.

رضا معینی مسئول بخش ایران گزارشگران بدون مرز در این باره می‌گوید: «ما به شدت نگران وضعیت سلامت این دو خبرنگار هستیم. نبود شفافیت و عدم پاسخگویی مسئولان قضایی درباره‌ی بازداشت، سلامت و چرایی بستری شدن آنها در بیمارستان غیرقابل پذیرش است. ما مقامات عالی‌رتبه‌ی نظام را به انجام تعهد‌های خود دعوت می‌کنیم. آنها متعهد به رعایت موازین و میثاق‌های جهانی ناظر بر حقوق بشر هستند. مسئولیت سلامت و جان این زندانیان بر عهده این مقامات است.»

رضا انتصاری و کسری نوری پیش از این چندین بار بازداشت و زندانی شده‌اند. به‌ویژه در طی ده سال گذشته درویشان گنابادی قربانی سرکوب و آزارگری بنیادگرایان نظام بوده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۱۷ گزارشگران بدون مرز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده‌ ١۶۵ قرار دارد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید