آزادی دو شهروند عرب به همراه بازداشت یک شهروند دیگر

سلمان عبیات و ناصر مزرعه دو شهروند عرب که در اعتراضات اخیر فروردین‌ماه بازداشت شده بودند، با تامین وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شدند. از سوی دیگر گزارش شده است که یک جوان عرب در شهرستان حمیدیه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، ناصر مزرعه شهروند عرب که توسط نیرو های اداره اطلاعات شهر ابوحمیظه بازداشت شده بود، امروز مورخ ۳۱ اردیبهشت‌ماه با تامین وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی بصورت موقت و تا زمان برگزاری دادگاه از زندان شیبان اهواز آزاد شد.

سلمان عبیات دیگر شهروند عرب از اهالی شهرستان حمیدیه که در اعتراضات فروردین‌ماه از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، نیز مورخ ۲۹ اردیبهشت‌ماه با تامین وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی بصورت موقت و تا زمان برگزاری دادگاه از زندان شیبان اهواز آزاد شده است.

همچنین گزارش شده است، یک شهروند عرب دیگر به نام “مصطفی حلاف” که از زمان اعتراضات فروردین‌ماه تحت تعقیب نیروهای امنیتی بوده است، مورخ ۳۰ اردیبهشت‌ماه از سوی نیروهای امنیتی شهرستان حمیدیه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

پس از تجمعات فروردین ماه ۱۳۹۷ در اهواز و  دیگر شهرهای خوزستان که در اعتراض به پخش یک میان برنامه در شبکه دو صدای و سیمای جمهوری اسلامی (برنامه کلاه قرمزی) ، صورت گرفت، صدها تن از تجمع‌کنندگان از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند. براساس گزارش های فعالان حقوق بشر عرب اهواز، صدها شهروند عرب اهوازی، کماکان در وضعیت نامناسب و بلاتکلیف و بدون دسترسی به وکیل در بازداشت بسر می برند.

این اعتراضات، یک هفته به طول انجامید و موجب بازداشت گسترده شهروندان عرب از سوی نیروهای امنیتی شد.

منابع مطلع در زمان اعترضات شهروندان عرب به کمپین گفته بودند که دست‌کم ۴۰۰ تن از معترضان و فعالین سیاسی استان خوزستان بازداشت شدند. این در حالی صورت گرفت که کاظم نسب الباجی، نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با روزنامه اعتماد اعلام کرده بود “تنها ۱۵۰ نفر در جریان اعتراضات در اهواز دستگیر شده‌اند.”

یکی از فعالان مدنی اهواز که از نزدیک پرونده افراد بازداشت شده را پیگیری می‌کند گفته‌بود: «بازداشت شدگان سه دسته هستند؛ افرادی که در خود تجمعات دستگیر شدند، افرادی که در محل کار و یا منزل خود بازداشت شدند و دسته سومِ دستگیرشدگان، از فعالان مدنی و سیاسی هستند که در روزهای پس از تجمعات زندانی شدند.»

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر، در ضمینه نقض حقوق عرب‌ها فعالیت می‌کند، به کمپین گفته بود “بسیاری از بازداشت شدگان در بازجویی ها از سوی نیروهای امنیتی مورد بدرفتاری و شکنجه قرار گرفتند”.

همچنین پیش‌تر گزارش شده بود،  صدها تن از بازداشت شدگان تظاهرات اهواز در زندان شیبان در وضعیت نامناسبی به سر می برند. این افراد در یک بند مجزا در ۱۰ بخش قرنطینه نگهداری می شوند که هر بخش دارای ۷ سلول است و در هر سلول چندین نفر بازداشتی در وضعیت دشواری بسر می برند، و از ارتباطى با دیگر زندانیان و داشتن ملاقات ممنوع هستند.

استان خوزستان مهمترین منابع نفت و گاز کشور را در اختیار دارد، این منطقه عرب نشین است و بسیاری از اهالی آن در فقر زندگی می‌کنند.

فعالان حقوق عرب معتقدند، جمهوری اسلامی علاوه بر استفاده از منابع منطقه از استخدام افراد بومی منطقه در کارخانجات نیز جلوگیری می‌کند و این مسئله را تبعیض علیه عرب ها قلمداد می‌کنند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید