گفتگویی با امجد حسین‌پناهی برادر رامین حسین‌پناهی و اطلاع از آخرین وضعیت این زندانی سیاسی

گفتگوی کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی با امجد حسین‌پناهی، فعال حقوق بشر در مورد آخرین وضعیت “رامین حسین‌پناهی” زندانی سیاسی محکوم به اعدام که شامگاه دوشنبه ۲۲ مرداد، تحت تدابیر شدید امنیتی و بدون اطلاع قبلی به وکلا یا خانواده‌شان، از زندان مرکزی سنندج به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شد.

یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ در کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی همراه هستیم با امجد حسین‌پناهی برادر زندانی سیاسی محکوم به اعدام رامین حسین‌پناهی، تا از آخرین وضعیت این زندانی سیاسی با خبر شویم.

امجد حسین‌پناهی، در خصوص آخرین وضعیت برادرش گفت: «همانطور که احتمالا اطلاع دارید روز گذشته (شنبه ۲۷ مرداد) وکلای رامین، یک بار دیگر اعاده دادرسی را تقدیم دیوان کردند که امیدوارم مجددا رد نشود و حداقل تا بررسی مجدد پرونده، اجرای حکم متوقف شود.»

رامین حسین‌پناهی، بنا به گفته منبع مطلعی به صورت تلفنی به خانواده‌اش خبر داده‌‌بود که او را جهت اجرای حکم به زندان رجایی‌شهر منتقل کرده‌اند.

امجد حسین‌پناهی، در مورد این موضوع گفت: «بله درست است، طبق اطلاع از منابع و دوستان مان در ایران با خبر شدیم که رامین به خانواده‌اش این موضوع را متذکر شده و البته منابع ما خبر داده‌اند که اگر دستور توقف حکم به موقع صادر نشود، رامین اعدام خواهد شد، چرا که پرونده وی به اجرای احکام فرستاده شده و قرار بر این است که این حکم به زودی در زندان رجایی‌شهر اجرا شود.»

امجد حسین‌پناهی در ادامه گفت: «از همه مهمتر اینکه در طی این چند روز و به خصوص بعد از انتقال رامین به زندان رجایی شهر برای اجرای حکم، تعداد زیادی از فعالان مدنی و معتمدین کردستان مشغول تلاش و رایزنی برای تعویق حکم اعدام برادرم هستند و اینکه بتوانند وی را به کردستان بازگردانند.»

این فعال حقوق بشر افزود: «رامین اکنون با وضعیت درد در ناحیه کلیه در بند ۱۰ زندان رجایی‌شهر (جرائم عادی و…) بسر می‌برد و اصلا او را به بهانه درمان از زندان مرکزی سنندج خارج و به رجایی‌شهر منتقل کردند که همین امر موجب نگرانی ماست و اینکه حکومت بخواهد از مافیای زندان برای کشتن رامین استفاده کند.»

وی در ادامه این گفتگو تاکید کرد: «نه تنها خانواده رامین حسین پناهی، بلکه اکنون بسیاری از فعالان در سراسر جهان خواستار توقف اجرای حکم این زندانی سیاسی هستند و ما هم می خواهیم که برادرم به زندان نزدیک محل سکونتش بازگردد و این حق قانونی او است، چرا که رامین به طور غیر قانونی ۵۰۰ کیلومتر از محل زندگی خود دور شده و برای پدر و مادر سالخورده و مریض مان این امکان وجود ندارد که به ملاقات وی بروند و یا بخواهند هر هفته این مسافت طولانی را طی کنند.»

امجد حسین پناهی در انتها گفت: «رامین تنها یک فعال سیاسی-مدنی است که نه کسی را کشته و نه هنگام بازداشت اسلحه داشته است. تمامی اتهامات رامین کذب است و نه تنها از نظر ما و وکلا و خود رامین مردود است بلکه همانطور که خودتان هم خبر دارید تمامی فعالان حقوق بشر معتقند که رامین بی گناه است و من همینجا ضمن تشکر از همه فعالانی که تا اکنون کنار رامین بوده اند باز هم از آنان می خواهم که مانند گذشته همه سعی خود را بکنند تا جلو اجرای این حکم گرفته شود و ما انتظار داریم که رامین در دادگاهی علنی و عادلانه دادگاهی شود، حق رامین نه تنها اعدام بلکه زندان هم نیست.»

رامین حسین‌پناهی در تاریخ ۲۶ دی‌ماه ۹۶ در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق بغی” محاکمه و به اعدام محکوم شد، حکم اعدام این زندانی سیاسی اواخر فروردین‌ماه سال جاری توسط دیوان عالی کشور نیز تائید و سپس به واحد اجرای احکام ابلاغ شد.

‎رامین حسین‌پناهى، فعال سیاسی کُرد، ٢ تیر ۱۳۹۶ بازداشت و پس از ۲۰۰ روز انفرادى و شکنجه های جسمی و روانی، به زندان مرکزى سنندج منتقل شد. این زندانی سیاسی، ٢۵ دی ٩۶ در شعبە یک دادگاه انقلاب شهر سنندج بە اعدام محکوم شد. این حکم، ٢٢ فروردین ۱۳۹۷ در شعبه ٣٩ دیوانعالى کشور در شهر قم مجددا به تایید رسید و جهت اجرای حکم به شعبه ۴ اجرای احکام دادسرای اجرای احکام سنندج ارجاع شد.

‎حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، در حالی صادر و ابلاغ شد، که وی تمامی اتهام‌های انتسابی به خود را رد کرد، همچنین وکلای این زندانی سیاسی کُرد نیز این حکم را غیرمنتظره و ناعادلانه می دانستند.

‎در ارتباط تایید حکم این زندانی سیاسی، ۳ تن از کارشناسان سازمان ملل، در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف حکم اعدام وی شدند و نگرانی خود برای بدرفتاری و شکنجه زندانیان در ایران اعلام کردند.

‎در همین رابطه تاکنون بیش از ده هزار تن از شهروندان، فعالان مدنی و سیاسی با امضای طومار و نامه، صدور حکم اعدام رامین حسین‌پناهی را محکوم کرده‌اند. همچنین تاکنون بالغ بر ۶٠ تن از نمایندگان پیشین مجلس، اساتید دانشگاه‌ها، وکلا، طی نامه‌ای به رییس دستگاه قضایی ایران، خواستار توقف حکم اعدام رامین حسین‌پناهی شده‌اند و می توان گفت تمامی نهادهای حقوق بشری با انتشار بیانیه‌ های خواهان لغو فوری حکم اعدام این فعال سیاسی هستند.

‎سازمان عفو بین‌الملل هم با صدور اطلاعیه‌ای خواستار اقدام فوری علیه حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، زندانی کرد ایرانی شده است، در بیانیە این سازمان بین المللی آمدە است “مورد رامین حسین پناهی یکی از حوادث ناگوار و نفس گیر عدالت از آغاز تا اکنون بودە است. (رامین ) بعد از شکنجە های فراوان کە آثار آن در هنگام حضور در دادگاە روی بدنش مشخص شد در یک دادگاه نا عادلانە بە اعدام محکوم شد.”

سازمان عفو بین المل مورد دادرسی و دادگاهی رامین حسین پناهی را “خیانت کامل بە پروسە عدالت نامید” و افزوده “رامین حسین پناهی در دوران بازجویی از حق داشتن وکیل و ملاقات با خانوادەش و همچنین از دسترسی بە جزئیات پروندەاش محکوم بودە است.”عفو بین الملل با انتقاد شدید از نیروهای امنیتی برای فشار بر رامین حسین پناهی برای شرکت در اعترافات تلویزیونی میگوید “ما از مقامات ایران میخواهیم (کە با اعدام رامین حسین پناهی) کە نهایت انکار حقوق بشر است فهرست کارهای نقص کنندە حقوق بشری خود را کامل نکنند.”

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید