تداوم بازداشت و بی خبری از سه شهروند بهایی در شیراز

اطلاع دقیقی از وضعیت سه شهروند بهایی که در روز جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷  ازسوی ماموران اداره اطلاعات در شیراز بازداشت شده اند، در دست نیست.

پژمان شهریاری، کوروش روحانی و محبوب حبیبی، سه شهروند بهایی اهل شیراز که روز جمعه ۲۶ مرداد ازسوی ماموران امنیتی بازداشت و به بازداشت گاه پلاک صد شیراز منتقل شده اند تا کنون  هیچ گونه تماسی  با خانواده‌های خویش نداشته‌اند.

این سه شهروند بهایی، جزو ۲۴شهروند بهایی هستند که در آن روز در حین برگزاری یک مراسم مذهبی در باغی در شیراز متعلق به کوروش روحانی بازداشت شدند.

در همین رابطه یکی از شاهدین به ایران وایر گفت: «حدود ساعت ده صبح روز ۲۶مرداد، بیش از ۳۰مامور اداره اطلاعات بدون زدن زنگ در، از دیوارهای باغ کوروش روحانی به درون باغ هجوم آوردند و شروع به بد و بیراه گفتن و فیلم‌برداری از حاضرین کردند.»

تعداد حاضرین در باغ ۲۴ نفر بود که اکثرشان را جوان‌های زیر ۱۸سال تشکیل می‌داد: «آن روز یک جلسه مذهبی و دعا داشتیم و برخلاف ادعای دروغ بعضی سایت‌ها، هیچ برنامه ارتباط اینترنتی با خارج از باغ نبود. چون باغِ آقای روحانی اصلا اینترنت نداشت. مأموران، محبوب حبیبی را به اتاقی بردند و با دسته بیل به شکمش زدند و او را مورد ضرب و شتم قرار دادند.» ماموران ابتدا حکم بازداشت محبوب حبیبی، نگار میثاقیان، پژمان شهریاری و همسرش را نشان دادند و آنها را به همراه دو نفر از اعضای حاضر در باغ (نیلوفر اتحادی و هومن اسماعیلی) بازداشت کردند.

ماموران در ادامه کوروش روحانی (صاحب باغ) را هم که به بازداشت میهمانانش اعتراض کرد، دستبند زدند و به همراه دخترانش، آرتا، شانزده ساله‌ و آیسا، ده ساله‌ از باغ به اتومبیل‌های خارج از محوطه انتقال دادند: « بقیه را هم تا ساعت ۴ بعد از ظهر در باغ نگه داشتند و پس از تهدید و بازجویی، با آمدن خانواده‌هایشان آزاد کردند.»

در ادامه این برخورد غیرقانونی، ماموران وزارت اطلاعات همراه با بازداشت شدگان به منازل شان می‌روند و بدون داشتن حکم تفتیش، به بازرسی و ضبط کامپیوترها، لب تاپ‌ها، موبایل‌ها، کتب و عکس‌های مذهبی ساکنین خانه‌ها مشغول شدند: «در منزل هومن اسماعیلی، مادربزرگ وی با دیدن مأموران غش می‌کند که مأموران، او را به حال خود رها کرده و به سرعت، محل را ترک می‌کنند.»

ماموران وزارت اطلاعات همچنین کلید منزل کوروش روحانی را به زور از او می‌گیرند و کوروش را تحت الحفظ در اتومبیل نگه می‌دارند. سپس بدون کسب اجازه وارد منزلش می‌شوند: «در منزل آقای روحانی میز ناهار چیده شده بوده و مأموران به گمان اینکه آنجا جلسه ای بوده و کوروش با معطل کردن آنها در باغ به همسرش خبر داده تا جلسه را قبل از ورود مأمورین تعطیل کند، وقتی به ماشین برمی‌گردند، کوروش روحانی را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند.»

در پایان بازرسی از منازل، سه نفر از بازداشت شدگان، آزاد و بقیه به بازداشت‌گاه پلاک صد منتقل می‌شوند. در این میان، نگار میثاقیان (همسر محبوب حبیبی) و درنا اسماعیلی (همسر پژمان شهریاری) از ساعت سه بعد از ظهر تا یازده شب، بازجویی و سپس آزاد شدند.

در ادامه، محبوب حبیبی و پژمان شهریاری به همراه کوروش روحانی به بازداشت گاه پلاک صد شیراز، منتقل و تا امروز در زندان و تحت بازجویی هستند. آنها متهم به تبلیغ علیه نظام شده اند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در حالی مدعی شد کسی برای مذهب بهاییت و یا اعتقاد نداشتن به خدا به زندان نمی‌رود که در حال حاضر بهاییان، نوکیشان مسیحی و کسانی که به دلیل اعتقاد شخصی مطلبی را بر خلاف اعتقادات اسلامی در فضای اجتماعی نوشته‌اند بازداشت و به حکم‌های سنگین محکوم شده‌اند. علاوه بر اینکه بسیاری از بهاییان فقط به دلیل مذهب‌شان شغل خود را از دست داده‌‌اند، محروم از تحصیل شده‌اند، اموالشان مصادره شده و یا حتی کشته شدند. ادعاهای آقای ظریف خلاف آنچه در چهل سال اخیر صورت گرفته را نشان می‌دهد.

فعالان حقوق بهائیان معتقدند، شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط با باورهای دینی محروم هستند و بسیاری از شهروندان بهایی صرفا به دلیل اعتقاد به آئین بهایی از سوی نیرو های امنیتی بازداشت و زندانی می‌شوند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید