وضعیت جسمانی آرش صادقی پس از بازگشت به زندان “وخیم” است

آرش صادقی، فعال مدنی محبوس در بند ۱۲ زندان رجایی شهر، که روز شنبه جهت رسیدگی پزشکی به بیمارستان اعزام شده بود، بدون دریافت خدمات درمانی مناسب به زندان بازگردانده شد. گفته شده «وی در وضعیت وخیم جسمانی به سر می‌برد.»

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، آرش صادقی، فعال مدنی محبوس در بند ۱۲ زندان رجایی شهر کرج که به دلیل عدم رسیدگی های ضروری پزشکی بعد از انتقال به بیمارستان و بازگشت به زندان، زخم‌های وی دچار عفونت شدید شده است، روز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷، بدلیل وضعیت وخیم جسمانی به بیمارستان اعزام شد، اما بدون  دریافت خدمات درمانی مناسب مجددا به زندان بازگردانده شد.

یک منبع آگاه در این رابطه به کمپین گفت: «قرار بود، آرش را برای ویزیت به بخش کانسر بیمارستان اعزام کند
ولی علی رغم تاکید پزشک که گفته بود وی باید تا قبل از ساعت ۱۲ در بیمارستان حضور پیدا کند آرش را مجددا با تاخیر اعزام کردند.»

این منبع در ادامه افزود: «به دلیل عدم دسترسی به  پزشک متخصص،  آرش  به دکتر عمومی مراجعه می کند و دکتر عمومی هم اعلام می کند که  به دلیل عدم بستری در بیمارستان که طبق دستور پزشک حداقل باید ۲۵ روز پس از عمل جراحی تحت نظر باشد، محل زخم های وی دچار عفونت شدید شده و پزشک نیز به جز آنتی بیوتیک های خوراکی سفالکسین که آرش بعد از جراحی مصرف می کرد، ۱۲ عدد آمپول آنتی بیوتیک سنگین هم تجویز کرده تا هر روز دو عدد از آن ها را تزریق کند.»

این منبع در پایان به کمپین گفت:« آرش صادقی به دستور دادیار زندان رستمی، رییس زندان غلامرضا ضیایی و رییس یگان زندان رجایی شهر مقصود زلفعلی با شرایط غیر انسانی و تحقیر آمیز با دستبند و پا بند به بیمارستان خارج از زندان منتقل شد.»

آرش صادقی تحت عمل جراحی قرار گرفت/ گزارشی از آخرین وضعیت وی در بیمارستان

ابتلا به سرطان آرش صادقی از سوی پزشکان تایید شد

عدم رسیدگی پزشکی به آرش صادقی زندانی سیاسی

گزارشی از آخرین وضعیت آرش صادقی زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر

آرش صادقی فعال حقوق بشر محبوس در زندان رجایی شهر کرج در اواخر تیرماه گذشته جهت رسیدگی به وضعیت پزشکی خود به بیمارستان منتقل و روز شنبه مورخ سوم شهریور‌ماه ۹۷ ابتلا به سرطان وی از سوی پزشکان تایید شد.

آرش صادقی  سه‌شنبه ۲۰ شهریورماه ۱۳۹۷، جهت عمل جراحی از زندان به بیمارستان امام خمینی منتقل شد و علیرغم دستور پزشک معالج روز شنبه ۲۴ شهریورماه ۱۳۹۷ به زندان بازگردانده شد.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای صادقی در گفتگو با گزارشگر کمپین پیش تر گفته بود: “آرش بعد از برداشتن غده بدون استراحت شنبه به زندان بازگردانده شد در حالی که حالش خوب نبود و درمان قطعیش معلوم نیست چون غده باید بیوبسی شود تا بتوانند به جایش پروتز یا درمان دیگری جایگزین کنند”.

کندروسارکوما پکی از شایع ترین تومور اولیه بدخیم استخوانی در سنین نسبتا جوانی است که در آن سلولهای بدخیم غضروف ساز تولید تومور می کنند.

‎آرش صادقی بر اثر آسیب‌های ناشی از دوران بازجویی که منجر به شکسته شدن بازو و کتفش گردید، بدون معالجه در سلول انفرادی رها شد و به نظر می رسد به دلیل تکثیر بیش از حد و غیرعادی سلولی در ناحیه دچار شکستگی با نوعی تومور سرطانی مواجه شده که یک سال و نیم است از دردهای آن به خود می‌پیچد و بر اثر ضایعات ناشی از اعتصاب غذای طولانی‌مدت توان هضم هیچ غذایی را نداشته و وزنش به ۴۳ کیلو رسیده است.

آرش صادقی که به بیماری «کولیت زخمی» یا «کولیت اولسروز» حاد مبتلا است و به دلیل عدم رسیدگی پزشکی به موفع احتمال دارد به بیماری سرطان روده بزرگ مبتلا شود، اکنون با خطر ابتلا به سرطان دیگری مواجه است.

پیش‌تر، عفو بین‌الملل در بیاینه‌ای خواستار انتقال فوری آرش صادقی، به مراکز تخصصی سرطان شد.

آرش صادقی در دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی، توهین به رهبری، تشکیل گروه‌های غیرقانونی، تبلیغ علیه نظام به ۱۵ سال حبس محکوم شد. همچنین قاضی پورعرب، رئیس شعبه ۵۴ دادگاه حکم ۴ سال حبس تعلیقی وی را لازم‌الاجرا اعلام کرد. به این ترتیب آرش صادقی هم اکنون در حال سپری کردن ۱۹ سال حبس خود در زندان رجایی شهر کرج است.

وی به علت اعتصاب غذاهای طولانی مدت و پیاپی به بیماری های مختلف دچار شده است و از ناراحتی تنفسی و بیماری های گوارشی، معده و روده به شدت رنج می برد. گفته شده کلیه وی به دلیل اعتصاب غذاهای مداوم و عدم رسیدگی پزشکی دچار آسیب های جدی شده است.

آرش صادقی، اولین بار، ۱۸ تیر ۱۳۸۸، مقابل دانشگاه علامه طباطبایی تهران به همراه تعدادی از دانشجویان معترض به نتایج انتخابات ۱۳۸۸ توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و پس از ۹۰ روز به قید کفالت آزاد شد.

این فعال حقوق بشر اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ توسط اطلاعات سپاه بازداشت و پس از ۶ ماه حبس اسفند ماه با وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. زمانی که موقتاً از زندان آزاد بود، مأموران برای بازداشت وی به خانه‌اش یورش بردند که همین امر موجب سکته و درنهایت فوت مادر آرش صادقی شد.

آرش صادقی آخرین بار خردادماه ۱۳۹۵ در دادسرای شهید مقدس زندان اوین جهت اجرای حکم بازداشت شد. وی در آبان ماه ۱۳۹۵ به مدت ۷۰ روز دست به اعتصاب غذا زد و مهرماه ۹۶ نیز از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد. این زندانی سیاسی آخرین بار در اعتراض به انتقال همراه با ضرب‌وشتم همسرش گلرخ ایرایی و هم‌چنین آتنا دائمی از زندان اوین به زندان قرچک (شهرری) دور تازه‌ای از اعتصاب غذای خود را از روز جمعه ۶ بهمن ۱۳۹۶ آغاز کرد، ولی در ۱۸ بهمن ماه ۱۳۹۶ به دلیل ضعف شدید جسمانی و در احترام به درخواست همبندانش در زندان رجایی شهر به اعتصاب غذای خود پایان داد.

 

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهار × پنج =