آزادی دو شهروند بهایی ساکن شیراز با قید وثیقه

روز گذشته دو تن از شهروندان بهایی ساکن شیراز که ۲۶ مردادماه بازداشت شده بودند، با قید وثیقه به صورت موقت آزاد شدند.

دو تن از شهروندان بهایی به نام‌های “پژمان شهریاری” و “محبوب حبیبی” که ۲۶ مردادماه در حین برگزاری یک مراسم مذهبی در باغی در شیراز از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌بودند، یکشنبه ۸ مهر ۹۷ با قید وثیقه به صورت موقت آزاد شدند.

یک منبع مطلع ضمن تایید این خبر به کمپین گفت: «روز ۲۶ مردادماه ۲۴ تن از شهروندان بهایی در حین برگزاری یک مراسم مذهبی در باغی در شیراز بازداشت شدند و کوروش روحانی، نگار میثاقیان، محبوب حبیبی، درنا اسماعیلی، پژمان شهریاری، هومن اسماعیلی شش شهروند بهایی توسط ماموران امنیتی اداره اطلاعات بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات (پلاک ۱۰۰ ) منتقل شدند.»

این منبع مطلع افزود: «نگار میثاقیان، هومن اسماعیلی و درنا اسماعیلی پس از چند ساعت بازجویی به صورت موقت آزاد شدند و آقای کوروش روحانی هم که مالک باغ بود ۲ مهرماه با قید وثیقه آزاد شد و روز گذشته هم پژمان شهریاری و محبوب حبیبی، آزاد شدند.»

گفتنی است کماکان از مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز که به دلیل حمایت از دو تن از شهروندان بهایی بازداشتیِ این شهر، عصر روز پنج‌شنبه ۵ مهر ۱۳۹۷، طی حکمی از سوی دادگاه عمومی و انقلاب شیراز، بازداشت شده بود، اطلاعی در دست نیست و با آنکه به خانواده آنها گفته شده بود که با آزادی وی با قید وثیقه ۵۰ میلیون تومانی موافقت شده، ولی نهادهای امنیتی از آزادی وی ممانعت می کنند.

مهدی حاجتی در توییتر نوشته بود: «ده روز گذشته را به هر دری زده ام تا دو دوست بهایی بازداشت شده آزاد گردند و به نتیجه نرسیده ام.»

نوید بازماندگان و همسرش بهاره قادری، الهه سمیع زاده، احسان محبوب راه وفا، نورا پورمرادیان و سودابه حقیقت، نیز نام شش شهروند بهایی است که ۲۴ و ۲۵ شهریور در شیراز توسط وزارت اطلاعات بازداشتشدند. گزارش هایی هم از بازداشت شهروندان در اصفهان منتشر شده است.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در حالی مدعی شد کسی برای مذهب بهاییت و یا اعتقاد نداشتن به خدا به زندان نمی‌رود که در حال حاضر بهاییان، نوکیشان مسیحی و کسانی که به دلیل اعتقاد شخصی مطلبی را بر خلاف اعتقادات اسلامی در فضای اجتماعی نوشته‌اند بازداشت و به حکم‌های سنگین محکوم شده‌اند. علاوه بر اینکه بسیاری از بهاییان فقط به دلیل مذهب‌شان شغل خود را از دست داده‌‌اند، محروم از تحصیل شده‌اند، اموالشان مصادره شده و یا حتی کشته شدند. ادعاهای آقای ظریف خلاف آنچه در چهل سال اخیر صورت گرفته را نشان می‌دهد.

فعالان حقوق بهائیان معتقدند، شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط با باورهای دینی محروم هستند و بسیاری از شهروندان بهایی صرفا به دلیل اعتقاد به آئین بهایی از سوی نیرو های امنیتی بازداشت و زندانی می‌شوند.

 

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید