مرگ “مشکوک” رحیم ذبیحی فیلمساز بانه‌ای به همراه برادرش، در سانحه جاده‌ای

عصر جمعه، خودروی رحیم ذبیحی، فیلمساز نام‌آور اهل بانه‌ در سانحه‌ای “مشکوک”، به دره‌ای در جاده روستای نیزه‌رود در شهرستان بانه سقوط کرده و دو سرنشین آن جان باختند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، عصر جمعه، ۱۶ آذر ماه خودروی این هنرمند فیلمساز در دره‌ای در حاشیه جاده روستای نیزه‌رود، پنج کیلومتری شهر بانه در حال سوختن یافت شد.

رسول کرمی‌چگینی فرمانده انتطامی بانه در گفتگوی با فارس گفته «در تحقیقات اولیه مشخص شده که خودرو سوخته متعلق به رحیم ذبیحی فیلمساز و کارگردان نام‌آشنای بانه‌ای بوده است.»

گزارش‌های ارسالی از منابع محلی، حکایت از آن دارد که رحیم ذبیحی و برادرش قبل از سقوط خودرو به دره و آتش‌سوزی به قتل رسیده بوده‌اند و این سانحه نیز تماما صحنه سازی بوده است.

یک منبع مطلع که خواست نامش فاش نشود به کمپین گفت: «اجساد سوخته فیلمساز اهل بانه‌ رحیم ذبیحی و برادرش کیوان با دستان بسته در اتومبیل پراید خود پیدا شدند.»

خبرگزاری فارس نیز در این خصوص نوشت؛ «هر دو سرنشین در بخش عقب کابین سرنشین و به عبارتی در صندلی عقب خودرو بوده و دست‌های هر دوی آنها از پشت بسته شده است که این موضوع احتمال قتل آنها را قوت» بخشیده است.

دو جسد سوخته داخل خودرو برای تشخیص هویت به پزشکی قانونی تحویل شده است.

رحیم ذبیحی، کیوان ذبیحی و دیگر برادران وی فرزندان مصطفی ذبیحی از بازاریان قدیمی و خانواده‌های سرشناس و خوشنام بانه‌ای هستند؛ به ویژه آنکه موفقیت‌های رحیم ذبیحی در زمینه فیلمسازی و پیش از آن در حوزه تئاتر و نمایش از جمله طنز، وی را به عنوان یکی از هنرمندان محبوب و پیشکسوت کرد مطرح نموده است.

رحیم ذبیحی، متولد ۱۳۵۰ بانه و دانش آموخته انجمن سینمای جوان مهاباد، قریب به ١۶ سال در حوزه هنرهای نمایشی بعنوان کارگردان و نمایشنامه نویس، فعالیت داشت.

وی در سال ١٣٨١ اولین فیلم کوتاه خود را به نام “هاوار” ساخت که در جشنواره های داخلی و خارجی مورد توجه صاحب نظران و منتقدان سینما قرار گرفت.

او نویسنده و کارگردان فیلم “هاوار” و فیلم های کوتاه دیگری چون “ستلایت”، “گریز”، “پایان جنگ”، “استرس”، “مردی که به گردش رفت” بود و فیلم مستند “سنگ مزاری برای برادر شهیدم” در سال ١٣٩٠ و دهها فیلم دیگر از کارهای او بود.

نمایش فیلم “هاوار” در جشنواره های فیلم کوتاه تهران، سونی، اصفهان، وارش، باران، کلرمونت فراند فرانسه، هامبورگ آلمان، سائوپائولو برزیل و چندین جشنواره دیگر مورد اقبال قرار گرفت و وی نامزد بهترین فیلم از جشنواره کلرمونت فراند فرانسه شد.

رحیم ذبیحی کارگردان خلاق سینمای ایران در بیش از ۵٠ رویداد سینمایی ملی و بین المللی حضور داشته و دیپلم های افتخار و جوایز متعددی را از جشنواره ها کسب کرد. وی در حال ساخت یک فیلم دیگری برای اکران جهانی بود که در این سانحه مشکوک رانندگی کشته شد.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید