حامد نرگسی، از اعضای کانون صنفی معلمان با وثیقه آزاد شد/ تداوم بازداشت امید شاه‌محمدی

حامد نرگسی، از اعضای کانون صنفی معلمان دیواندره که روز شنبه ۳ آذر، از سوی مأموران امنیتی بازداشت شده بود، روز دوشنبه با تأمین وثیقه به‌صورت موقت آزاد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷، حامد نرگسی از اعضای کانون صنفی معلمان دیواندره که روز سوم آذر از سوی مأموران امنیتی بازداشت‌شده بود، با تأمین وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به‌صورت موقت از بازداشتگاه اطلاعات سپاه سنندج آزاد شد.

روز شنبه سوم آذر ۱۳۹۷، مأموران لباس شخصی بدون در دست داشتن حکم قضایی پس از ورود و بازرسی منزل حامد نرگسی وی را بازداشت و به قرارگاه شهرامفر سپاه سنندج منتقل کردند.

پس از دور دوم تحصن سراسری معلمان، در روزهای سه‌شنبه ۲۲ و چهارشنبه ۲۳ آبان‌ماه، موج بازداشت، تهدید و احضار معلمان در سراسر کشور از سوی نهادهای امنیتی آغاز شده بود.

امید شاه محمدی یکی دیگر از اعضای کانون صنفی معلمان دیواندره روز دوشنبه ۲۱ آبان، یک روز قبل از آغاز دور دوم اعتصابات معلمان در ایران، از سوی ماموران امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه سنندج منتقل شد.

یک منبع آگاه در این رابطه به کمپین گفت: «با توجه به پیگیری های خانواده و همچنین وعده های حراست اداره آموزش پرورش دیواندره برای آزادی این معلم زندانی، وی کماکان در بازداشت بسر می برد.»

انجمن صنفی معلمان کردستان روز ۲۶ آبان ۱۳۹۷ در محکومیت بازداشت، تهدید و احضار گسترده فعالان صنفی و فرهنگیان، بیانیه‌ای منتشر کرد و نسبت به افزایش موج این بازداشت‌ها هشدار داد.

در سالیان گذشته، فعالان و تشکل‌های حقوق صنفی معلمان بارها با انتشار بیانیه‌ها و یا برگزاری تجمع‌های مسلمت آمیز در تهران و شهرهای دیگر، از سیاست‌های دولت‌های جمهوری اسلامی ایران در قبال آموزش و پرورش و نیز فرهنگیان انتقاد کرده‌اند که گاه این اعتراضات با سرکوب و بازداشت مواجه شده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید