دادگاه تجدید نظر پنج تن از شهروندان بهایی در شیراز برگزار می‌شود

دادگاه تجدیدنظر پنج تن از شهروندان بهایی ساکن شیراز که پیش‌تر از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر به احکام زندان و تبعید محکوم شده بودند، روز دوشنبه هفته جاری برگزار خواهد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز دوشنبه ۱۰ دی‌ماه سال جاری دادگاه تجدید نظر پنج تن از شهروندان بهایی در شیراز برگزار خواهد شد.

اسامی این افراد «ادیب حق پژوه»، «وحید دانا»، «فرهاد سرافراز»، «سعید عابدی» و «شهرام منصور» توسط کمپین تایید شده است.

پیش‌تر در شهریورماه سال جاری، شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز این افراد را به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به تحمل یک سال حبس و یک سال تبعید محکوم کرد؛ جلسه دادگاه این افراد به‌صورت غیابی و بدون اطلاع متهمان و وکیل آنها برگزار شده بود.

بر اساس این حکم، علاوه بر صدور حبس های تعزیری آقای فرهاد سرافراز به یک سال تبعید به جهرم، آقای شهرام منصور به یک سال تبعید به اقلید، آقای وحید دانا به یک سال تبعید به ارسنجان، آقای سعید عابدی به یک سال تبعید به داراب و آقای ادیب حق‌پژوه به یک سال تبعید به لارستان محکوم شدند.

آزار سیستماتیک شهروندان بهایی در کشور، طی ماه‌ها و هفته‌های اخیر افزایش یافته است.

پیش‌تر، مرتضی اسماعیل‌پور، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بهاییان گفته‌بود: «بازداشت‌های دسته جمعی و گسترده‌ای علیه بهاییان در کشور صورت گرفته و در هفته‌های اخیر دست‌کم صد نفر بازداشت‌ شده‌اند و در ادامه بازداشت و آزار سیستماتیک شهروندان بهایی در کشور، طی ماه‌ها و هفته‌های اخیر، شاهد افزایش موج بازداشت‌ها بوده‌ایم.»

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در حالی مدعی شد کسی برای مذهب بهاییت و یا اعتقاد نداشتن به خدا به زندان نمی‌رود که در حال حاضر بهاییان، نوکیشان مسیحی و کسانی که به دلیل اعتقاد شخصی مطلبی را بر خلاف اعتقادات اسلامی در فضای اجتماعی نوشته‌اند بازداشت و به حکم‌های سنگین محکوم شده‌اند. علاوه بر اینکه بسیاری از بهاییان فقط به دلیل مذهب‌شان شغل خود را از دست داده‌‌اند، محروم از تحصیل شده‌اند، اموالشان مصادره شده و یا حتی کشته شدند. ادعاهای آقای ظریف خلاف آنچه در چهل سال اخیر صورت گرفته را نشان می‌دهد.

فعالان حقوق بهائیان معتقدند، شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط با باورهای دینی محروم هستند و بسیاری از شهروندان بهایی صرفا به دلیل اعتقاد به آئین بهایی از سوی نیرو های امنیتی بازداشت و زندانی می‌شوند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید