دادگاه بهنام ابراهیم‌زاده، فعال کارگری برگزار شد

روز جاری جلسه دادگاه «بهنام ابراهیم‌زاده»، در شعبه ۲۶ به ریاست قاضی «افشاری» برگزار شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، دادگاه «بهنام ابراهیم‌زاده»، فعال کارگری محبوس در زندان اوین که از  ۲۱ آذرماه ۹۷ در بازداشت به‌سر می‌برد، امروز یک‌شنبه ۵ اسفندماه ۹۷ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی «افشاری» برگزار شد. گفته می‌شود، قاضی پرونده قرار وثیقه این فعال کارگری زندانی را برای آزادی موقتش به جریان انداخت.

یک منبع مطلع در این خصوص به کمپین گفت: «امروز دادگاه آقای ابراهیم‌زده برگزار شد. قاضی پرونده قرار وثیقه این فعال کارگری را به جریان انداخته و سند برای ارزیابی و کارشناسی به شهرستان ارسال شد و ما امیدوارم هستیم که با توجه به بیماری فرزندش، آقای ابراهیم‌زاده، هر چه سریع‌تر آزاد شوند».

پیش‌تر برای آزادی بهنام ابراهیم‌زاده، وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی تعیین شده‌بود و علیرغم تامین این وثیقه از سوی خانواده و مراجعات مکرر آنان به دادگاه انقلاب، این فعال کارگری کماکان در بازداشت به‌سر برده و مسئولین قضایی از قبول وثیقه امتناع می‌کردند.

این در حالی است که در تاریخ ۲۹ دی‌ماه از سوی دادگاه انقلاب با خانواده این فعال کارگری تماس گرفته و گفته شده بود که برای آزادی بهنام ابراهیم‌زاده وثیقه‌ای به مبلغ ۲۰۰ هزار تومان تهیه کنند.

ماموران امنیتی، بهنام ابراهیم‌زاده، فعال کارگری را که هم اکنون در اندرزگاه ۴ زندان اوین در بازداشت است، ۲۱ آذرماه ۹۷ در منزل شخصی خود در تهران بازداشت کرده‌اند.

او در زمان بازداشت مطلع شد که در تاریخ ۲۹ آبان ۹۷ طی حکم غیابی در کرمانشاه به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

پیش‌تر نیز بهنام ابراهیم زاده، فعال کارگری در تاریخ ۲۶ مردادماه ۹۷ از سوی نیروهای امنیتی در کرمانشاه بازداشت و پس از تکمیل مراحل بازجویی به زندان دیزل آباد کرمانشاه منتقل و پس از تحمل ۲۵ روز بازداشت نهایتا با تامین وثیقه ۴۰ میلیون تومانی از این زندان آزاد شد.

این فعال کارگری متولد ۱۳۵۶ در شهرستان اشنویه است که از سال ۸۷ تاکنون بارها از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به حبس محکوم شد.

لازم به توضیح است که بهنام ابراهیم‌زاده متولد ۱۳۵۴، در شهر اشنویه و ساکن تهران، فعال کارگری و عضو «جمعیت دفاع از کار کودکان و خیابان» در خرداد ۱۳۸۹، به دلیل فعالیت مربوط به حقوق کارگران و حقوق کودکان کار بازداشت شده‌بود. وی پس از ۴ ماه بازجویی در سلول‌های انفرادی زندان اوین به بند ۳۵۰ این زندان منتقل شده‌ و در دی‌ماه ۱۳۸۹ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ۲۰ سال حبس محکوم شد که بعدها این حکم در دادگاه تجدید نظر تهران به ۵ سال کاهش یافت.

بهنام ابراهیم‌زاده در حالی که دوران حبس خود را سپری می‌کرد مجددا با پرونده‌ دیگری مواجه شد. سال ۱۳۹۳، با اتهاماتی چون «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع، تبانی و اقدام علیه امنیت ملی» و «استفاده از تجهیزات ماهواره و نگهداری پاسور» مجددا به ۹ سال و ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از اعتراض و در مرحله تجدید نظر به ۷ سال و ۱۰ ماه و ۱۵ روز حبس تعزیری و ۴۵۰ هزار تومان جریمه نقدی کاهش پیدا کرد.

نهایتا، این فعال کارگری ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶، بعد از سپری کردن ۷ سال حبس در زندان‌های اوین و رجایی‌شهر کرج آزاد از زندان آزاد شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید