محمد مهدوی‌فر به شهرستان سرباز تبعید شد؛ گزارشی از آخرین وضعیت این فعال مدنی در گفتگویی با سعید غلامیان وکیل دادگستری

Mohammad Mahdavi Far_Kampain. info

محمد مهدوی‌فر، فعال مدنی از زندان دستگرد به شهرستان سرباز تبعید شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، شامگاه جمعه ۱۷ اسفندماه ۹۷، محمد مهدوی‌فر، فعال مدنی و سراینده شعر الفبا از زندان دستگرد اصفهان به شهرستان سرباز تبعید شد.

سعید غلامیان یکی از وکلای مدافع محمد مهدوی‌فر به کمپین گفت: «علی‌رغم وعده مسئولین برای مرخصی پیش از تبعید، وی جمعه شب توسط ماموران قوه قضاییه از زندان دستگرد اصفهان به شهر راسک مرکز شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان منتقل شد».

در خصوص آخرین وضعیت محمد مهدوی‌فر گفتگویی با سعید غلامیان، یکی از وکلای وی صورت گرفت که توجه شما را به آن جلب می‌کنیم:

لازم به توضیح است؛ محمد نجفی، وکیل دیگر آقای مهدوی‌فر در حال حاضر دوره محکومیت ۳ ساله خود را در زندان اراک سپری می‌کند.

  • وقت شما به خیر آقای غلامیان، در صورتی که ممکن است گزارشی از آخرین وضعیت موکل خودتان ارائه بدهید؟

– آقای مهدوی‌فر طی ۴ پرونده که همه آنها با شکایت اداره اطلاعات و بسیج بود، به اتهام توهین به رهبری و فعالیت تبلیغی علیه نظام، (توهین به آیت الله خمینی که تبرئه شد) و نشر اکاذیب، متهم شده در دادگاه کیفری و انقلاب آران و بیدگل محکوم و در شعب مختلف تجدیدنظر استان اصفهان به زندان، جریمه نقدی و تبعید محکوم شد. پس از اینکه پرونده‌های ایشان جریان مختومه شد، با توجه به قانون مجازات اسلامی، شعبه اول تجدیدنظر با درخواست اینجانب تشکیل شد و اقدام به تجمیع احکام کرد و نهایتاً با استناد به همان قانون که اشعار می‌دارد مجازات اشد باید اجرا شود، نظر به اینکه یک سوم از مجازات زندان را آقای مهدوی‌فر گذرانده بود، مشمول عفو مشروط شد.

  • با این حساب این امکان وجود داشت که وی با توجه به عفو مشروط آزاد شود، اما چرا ناگهان حکم تبعید اجرا شد؟

– در واقع هفته گذشته توسط همکار محترم آقای سلیمانی که در دو پرونده اخیر افتخار همراهی ایشان در دفاع از آقای مهدوی‌فر را داشتم به من اطلاع داده‌شد که شعبه اجرای احکام دادگستری اصفهان قصد اعزام آقای مهدوی‌فر به شهرستان سرباز برای گذراندن محکومیت تبعید را دارند. (البته این پرونده وکیل دیگری هم دارد، جناب آقای محمد نجفی که متاسفانه ایشان نیز با اتهامات مشابه در زندان اراک بسر می‌برند.)
به اعتقاد بنده از آنجا که اجرای مجازات اشد به اتمام رسیده و اگر چه مشمول عفو مشروط شده است، اما به‌هرحال مجازات اشد همان مدت حبسی بود که به موجب قانون به اتمام رسیده است و اجرای مجازات دیگری برخلاف قانون است. بنابراین تصمیم گرفتیم که ابتدا درخواست مرخصی کنیم و در مدت مرخصی به اجرای حکم اعتراض کنیم.
متاسفانه علی رغم اینکه ضامن در اصفهان آماده شده و از اجرای احکام هم گفته بودند تا شنبه صبح آقای مهدوی‌فر را به تبعیدگاه اعزام نمی‌کنند، اما شنبه صبح مطلع شدیم که ایشان را اعزام کرده‌اند. در حال حاضر هم در تلاش برای گرفتن مرخصی هستیم. همانطور که عرض کردم، چون همه احکام تجمیع شده بود، یک حکم و آنهم اشد، باید اجرا می‌شد، که شد.

  • در نهایت وضعیت آقای مهدوی‌فر چه خواهد شد؟

– فعلاً بنده تلاش می‌کنم که پس از موافقت با مرخصی در خصوص توقف این حکم که به نظر بنده بر خلاف قانون اجرا می‌شود، اقدام کنیم و امیدوار هستیم که با توجه به اقداماتی که در حال انجام آن هستیم این مسئله هم حل شود.

  • ممنون از جناب‌عالی از اینکه فرصتی را در اختیار ما گذاشتید.

محمد مهدوی‌فر ۴۸ ساله، غواص و تخریب‌چی جنگ هشت ساله ایران و عراق، شهریور ۱۳۹۶ در دادگاه انقلاب آران و بیدگل به اتهام “تبلیغ علیه نظام”، “توهین به رهبری” و “توهین به آیت‌الله خمینی”، به ۳ سال حبس تعزیری و ۴ سال تبعید به شهرستان خاش در جنوب شرقی ایران محکوم‌ شده‌بود، پس از اعتراض به رای صادره، حکم وی از سوی دادگاه تجدیدنظر به ۲ سال حبس تعزیری تقلیل پیدا کرد.

وی در ۲۴ دی‌ماه ۹۶ در مشهد بازداشت و برای تحمل دوران محکومیت دو ساله خود به زندان مرکزی اصفهان منتقل شده‌بود.

این شاعر اهل آران و بیدگل پیش‌تر نیز به اتهام سرودن شعر الفبا، مورد بازجویی قرار گرفت و از سوی شعبه ۱۰۵ کیفری دو دادگستری استان کاشان به اتهام «نشر اکاذیب» محاکمه و به یک‌‌سال‌ و نیم حبس محکوم شده بود. اتهام «نشر اکاذیب» به این شاعر اهل آران و بیدگدل در مرداد ۱۳۹۵ از سوی «حمیدرضا امانی» ریاست شعبه بیست‌وسوم دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان به «فعالیت تبلیغاتی علیه نظام» تغییر یافت و حکم صادره از یک سال و نیم حبس به ده ماه حبس تقلیل یافت و با رعایت بند ب از ماده ۳ قانون وصول مجازات تایین شده برای «محمد مهدوی فر» به سی میلیون ریال جزای نقدی تبدیل شد.

محمد مهدوی‌فر تا کنون بارها به دلیل اشعار، نامه‌های خطاب به رهبر جمهوری اسلامی ایران، نامه به پاپ، باراک اوباما و همچنین شرکت در تجمعات مسالمت‌آمیز بازداشت و بارها با اتهاماتی چون تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری، اخلال در نظم عمومی مواجه شده‌است.

کمپین پیش‌تر گزارشی از آخرین وضعیت این فعال مدنی منتشر کرده‌بود.

گفتگو: «داریوش عدیم»

مطالب مرتبط:

محمد مهدوی‌فر در پرونده‌ای جداگانه به احکام زندان محکوم شد

محمد مهدوی‌فر سراینده شعر الفبا مجددا به دو سال حبس محکوم شد
تقلیل حکم محمد مهدوی فر در دادگاه تجدید نظر
برگزاری جلسه رسیدگی به اتهامات محمد مهدوی فر

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید