بازداشت یک شهروند بهایی در تهران

صبح امروز ماموران امنیتی یکی از شهروندان بهایی ساکن تهران را بازداشت کردند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، امروز دوشنبه ۲۰ اسفندماه ۱۳۹۷ ماموران امنیتی، «حمید ناصری»، شهروند بهایی ساکن تهران را مقابل محل کسب خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

مرتضی اسماعیل‌پور، فعال حقوق بشر و روزنامه‌نگار در این خصوص به کمپین گفت:‌ «این شهروند بهایی صبح امروز حوالی ساعت ۱۱ توسط ماموران امنیتی، در مقابل محل کسبش بازداشت شد».

آقای اسماعیل‌پور به نقل از منابع آگاه خبر داده‌: «اطلاعی از محل دقیق او نداریم، اما ممکن است، وی به زندان اوین منتقل شده‌باشد».

“دلیل بازداشت آقای ناصری مشخص نیست، با این حال بازداشت‌های اخیر شهروندان بهایی در تهران و کرج و دیگر نقاط کشور در نهایت منجر به اتهامات عضویت در تشکیلات بهایی شده است.”

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در طی عمر حکومت ایران بارها به بهایی ستیزی توسط حکومت ایران اعتراض کرده‌اند و آن را مصداق بارزی از بی‌توجهی دولت ایران به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی، بهاییت را به عنوان دین یا مذهب به رسمیت نمی‌شناسد، از این رو بازداشت و زندانی کردن بهاییان نیز در طول چهار دهه کماکان ادامه داشته است.

اعضای آیین بهایی در ایران بزرگترین گروه اقلیت مذهبی غیرمسلمان در ایران را تشکیل می‌دهند. در سال‌های اخیر، بدرفتاری با بهاییان تشدید شده است و شامل تخریب قبرستان‌های آنان، دستگیری‌های خودسرانه، حمله به منازل، ضبط اموال، اخراج از کار، و سلب حقوق مدنی اساسی از آنها شده است. جوانان بهایی ایرانی همچنان از حق تحصیلات دانشگاهی محرومند و هر دانشگاهی که دانشجویان بهایی در آن مشغول به تحصیل باشند وادار به اخراج آنها می‌شود. متخصصین بهایی از انتصاب در شغل‌های دولتی محروم هستند و به دلیل اعتقاداتشان از جانب شرکت‌های خصوصی مورد تبعیض قرار می‌گیرند. حتی کسانی که از آنها دفاع می‌کنند نیز مورد حمله قرار می‌گیرند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید