صدور حکم اعدام برای دو تبعه افغانستان در بندرعباس

دو تبعه کشور افغانستان که در زندان مرکزی بندرعباس نگهداری می‌شوند با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شدند.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، در آخرین روزهای سال ۱۳۹۷ حکم قصاص نفس (اعدام) دو تبعه کشور افغانستان در زندان مرکزی بندرعباس به ایشان ابلاغ شد. این دو زندانی که هویتشان ذبیح الله زکریا، ۴۲ ساله و ولید احمد، ۳۳ ساله احراز شده است، از سه سال پیش به اتهام «قتل عمد و حمل سلاح» بازداشت شده‌اند.

گفتنی است، علاوه بر این دو زندانی، دست‌کم ۴ تبعه افغانستان دیگر که همگی با اتهام قتل عمد بازداشت شده‌اند در این زندان نگهداری می‌شوند.

در سال گذشته میلادی ۱۶ شهروند خارجی در شهرهای مختلف ایران اعدام شدند که از این میان ۱۴ نفر شهروند افغانستان، ۱ نفر شهروند پاکستان و ۱ نفر نیز شهروند کشور عراق بودند. اتهام همگی این افراد قتل عمد گزارش شده بود.

بر اساس تخمین‌های سازمان حقوق بشر ایران، تعداد شهروندان خارجی اعدام شده، به ویژه اتباع افغانستان و پاکستان بسیار بالاتر از چیزی است که اعلان می‌شود.

در سال ۲۰۱۸ میلادی، دست‌کم ۲۷۳ نفر در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند که از این تعداد دست‌کم ۱۸۸ نفر با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند. تقریبا ۶۶ درصد اعدام‌های شمارش شده این سال، یعنی ۱۸۰ مورد از سوی مقامات اعلام نشده‌اند.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید