رحیم غلامی، شاعر و نویسنده با وثیقه آزاد شد

رحیم غلامی، شاعر، نویسنده و محقق ساکن اردبیل، ساعاتی پیش با تأمین وثیقه ۵۰ میلیون تومانی به‌صورت موقت از زندان مرکزی این شهر آزاد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، امروز یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸، رحیم غلامی شاعر و فعال ترک که از اسفند‌ماه سال گذشته علیرغم تامین وثیقه با کارشکنی های مسئول قضایی در بازداشت بسر می‌برد، با سپردن وثیقه ۵۰ میلیون تومانی به‌صورت موقت از زندان مرکزی اردبیل آزاد شد.

مأموران امنیتی روز ۱۳ اسفند، پس از بازداشت آقای غلامی به منزل وی مراجعه کرده و برخی از لوازم شخصی ایشان را از قبیل کتاب و کامپیوتر ضبط کردند.

جلسه رسیدگی به اتهامات رحیم غلامی، شاعر و نویسنده ساکن اردبیل، روز پنجشنبه ۲۳ اسفند ۹۷ در شعبه ویژه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل به ریاست قاضی نونهالی، معاون دادستان برگزار شده‌بود.

رحیم غلامی فعال ترک (آذربایجانی)، از سوی شعبه معاونت بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل به ریاست «قاضی نونهال» بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام”و”توهین به مقامات” تفهیم اتهام شد.

یک منبع آگاه در این رابطه به کمپین گفته‌بود: “در جلسه بازپرسی اتهامات “تبلیغ علیه نظام”و”توهین به مقامات”به آقای غلامی تفهیم  و در پایان جلسه قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی صادر شد که در مراجعه خانواده برای تودیع قرار وثیقه آقای نونهال از قبول سند امتناع کرده و اعلام نموده که دادستان اردبیل آقای عتباتی تصمیم گیرنده نهایی در خصوص قبول وثیقه و آزادی ایشان هستند”.

این شاعر و نویسنده در دی‌ماه سال گذشته نیز طی ابلاغیه کتبی به شعبه دوم دادگاه انقلاب اردبیل احضار شد بود.

دادگاه رسیدگی به اتهام رحیم غلامی به همراه چهار شهروند دیگر به نام‌های عسگر اکبرزاده، علی واثقی، مهدی هوشمند و سعید صادقی‌فر روز چهارشنبه سوم بهمن‌ماه در شعبه دوم دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی قدیمی برگزار شد و این فعالان ترک از اتهام “تشکیل دسته غیرقانونی جهت برهم زدن امنیت داخلی کشور” تبرئه شدند.

این پنج شهروند اردبیلی پیش‌ازاین  در ۱۱ تیرماه ۹۷ در ارتباط با تجمع سالانه قلعه بابک در شهر اردبیل بازداشت و مدتی بعد با قرار وثیقه آزادشده بودند.

آقای غلامی، قبل‌تر نیز در جریان برگزاری مراسم گرامیداشت روز جهانی زبان مادری در سال ۱۳۹۲، همراه با شمار دیگری از فعالان بازداشت‌شده بود.

در این پرونده، آقای غلامی در مهرماه ۹۶ به علت نبود دلایل کافی در دادگاه انقلاب شهرستان اهر از اتهامات خود تبرئه شد.

کتاب های “فولکلوروموزدان بیر یارپاق” ، “آتالار سوزو” و “فولکلور ناغیل لاری”  که توسط انتشارات “یایلیق” به چاپ رسیده از آثار این نویسنده ساکن اردبیل است.

بیشتر بخوانید:

“حمله” به رحیم غلامی شاعر و نویسنده در زندان اردبیل

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید