پروانه حسین پناهی به اداره اطلاعات سنندج احضار شد

پروانه حسین پناهی خواهر رامین حسین پناهی به اداره اطلاعات سنندج احضار و مورد بازجویی قرار گرفت.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، صبح روز گذشته دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸، پروانه حسین پناهی به دلیل پیگیر محل دفن برادرش رامین حسین پناهی طی تماسی به ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج احضار و مورد بازجویی قرار گرفت.

به گفته یک منبع آگاه به کمپین: «دلیل احضار پروانه حسین پناهی تبلیغ علیه نظام عنوان شده است، همچنین ایشان مورد تهدید قرارگرفته که به هیچ وجه پیگیر محل دفن برادرش رامین نباشند».

خانم حسین پناهی پیش از این نیز به دلیل تماس با رسانه‌های خارج کشور و تبلیغ علیه نظام به پنج سال حکم تعلیقی محکوم‌شده بود.

رامین حسین‌پناهی به همراه زانیار و لقمان مرادی دو زندانی سیاسی دیگر علیرغم همه تلاش‌های حقوق بشری و مدنی برای توقف حکم اعدام، سحرگاه شنبه ۱۷ شهریورماه ۹۷ دریکی از پایگاه‌های سپاه پاسداران در تهران اعدام شد.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران و اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه در امور اعدام‌های فراقضایی و بی‌رویه، ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ طی انتشار بیانیه‌ای از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته بودند تا اعدام قریب‌الوقوع زندانیان کرد ایرانی را متوقف کنند. همچنین جوامع بین المللی و حقوق بشر و شمار زیادی از فعالان مدنی طی ماه‌های متمادی با راه انداری کمپین های گوناگون و برگزاری توفان های توییتری، خواستار لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی و زانیار و لقمان مرادی شده بودند.

این سه زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام، از ابتدای بازداشت تا زمان اجرای حکم از دادرسی عادلانه محروم بودند و بارها ابتدایی‌ترین حقوق قانونی آنها در طول روند دادرسی نقض شده و پس از آن نیز بارها جهت اخذ اعتراف اجباری شکنجه و مورد ضرب و جرح قرار گرفتند.

رامین حسین‌پناهى، فعال سیاسی کُرد در تاریخ ٢ تیرماه ٩۶ بازداشت و پس از ۲۰۰ روز تحمل انفرادى به زندان مرکزى سنندج منتقل شده بود. این زندانی سیاسی  روز ٢۵ دی‌ماه همان سال از سوی شعبە اول دادگاه انقلاب شهرستان سنندج بە اعدام محکوم شد. حکم صادره در تاریخ ٢٢ فروردین ۱۳۹۷ از سوی شعبه ٣٩ دیوان عالى کشور در شهر قم  به تایید رسید و جهت اجرای حکم به شعبه ۴ اجرای احکام دادسرای اجرای احکام سنندج ارجاع شد. نهایتا حکم اعدام رامین حسین پناهی، زانیار مرادی و لقمان مرادی سه زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر سحرگاه شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ اجرا شد.

بیش‎تر بخوانید:

امجد حسین پناهی: رامین بدون خداحافظی با خانواده اعدام و مخفیانه دفن شد

حسین احمدی‌نیاز: اجرای حکم اعدام رامین حسین‌پناهی منطبق با قانون نبود

حسین احمدی‌نیاز؛ “بر شمردن ۴۰ ستم قضایی در چهلمین روز اعدام رامین حسین‌پناهی”

به مناسبت یکسالگی دوسیه‌ی رامین حسین پناهی/ رامین امروزه به یک نماد تبدیل شده او متعلق به همه ی ملت است

حکم اعدام رامین حسین‌پناهی اجرا شد

زانیار و لقمان مرادی دست به اعتصاب غذای خشک زدند/ بی خبری از وضعیت رامین حسین پناهی

گزارشی از آخرین وضعیت رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام

رامین حسین پناهی توسط مسئولان زندان مرکزی سنندج تهدید به قتل شد

به مناسبت یکسالگی دوسیه‌ی رامین حسین پناهی/ رامین امروزه به یک نماد تبدیل شده او متعلق به همه ی ملت است

گفتگو تعاملی سازمان سودویند در رابطه با احتمال قریب‌الوقوع حکم اعدام رامین حسین پناهی و اعدام محمد ثلاث/ ویدیو

نامه هفت تن از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج در مورد خطر اعدام رامین حسین پناهی و افزایش اعدام ها در ایران

آزار و اذیت افشین و رامین حسین پناهی توسط مسئولان زندان سنندج

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید