حبیب ساسانیان شاعر اهل اردبیل به دادگاه احضار شد/سند

روز شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸، حبیب ساسانیان، شاعر و شهروند اهل اردبیل در خصوص پرونده بعدی خود به شعبه ۱۲ دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل احضار شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، دلیل احضار حبیب ساسانیان، شاعر و فعال تُرک (آذربایجانی) در ابلاغیه‌ای که به صورت الکترونیکی برای او و در خصوص پرونده دیگر وی صادر شده “تفهیم اتهام توهین به مقامات و نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر و افترا قولی و عندالزوم اخد آخرین دفاع” عنوان شده‌است. گفته می‌شود این شهروند اهل اردبیل در پرونده قبلی خود از سوی دادگاه تجدیدنظر به ۱۰ سال زندان محکوم شده که با اعتراض وکیل وی، در حال حاضر این پرونده به دیوان عالی کشور فرستاده شده‌است.

پیش‌تر آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات حبیب ساسانیان، در روز ۵ اسفند ۱۳۹۶، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تبریز برگزار شده‌بود.

دادگاه این فعال مدنی، قرار بود در روز دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ در شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر تبریز تشکیل شود که به دلیل عدم حضور یکی از قضات پرونده برگزار نشد و به تاریخ ۵ اسفند ۱۳۹۶ موکل شده‌بود.

گزارش شده‌بود، اتهامات وارد شده به حبیب ساسانیان، «تشکیل گروه و افشای اسناد محرمانه» عنوان شده، که نامبرده این اتهامات را صریحاً رد کرده است.

حبیب ساسانیان ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ همراه پنج شهروند دیگر به نامهای مهدی جوادزاده، حمید ثقفی، بابک آوند، اسماعیل افخمی و یونس رحیمی، در شهر اردبیل بازداشت شد. اتهامات این زندانی سیاسی، «تشکیل گروه (گروهک) گامو، رهبری و هدایت گروه (گروهک) گامو، عضویت در (گروهک) گامو، جاسوسی برای کشورهای بیگانه، کپی برداری از اطلاعات محرمانه سپاه پاسداران، ارسال اطلاعات محرمانه سپاه پاسداران به کشورهای بیگانه” عنوان شده است.»

این فعال مدنی در شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی باقرپور به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری به‌صورت غیابی محکوم شد. وی با تامین وثیقه ۳۵۰ میلیون تومانی در روز دوشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۶ بصورت موقت از زندان تبریز آزاد شد.

حبیب ساسانیان، ۴۳ ساله و متاهل، دارای دو فرزند ۱۱ و ۱۵ ساله است که در پی بازداشت، وضعیت زندگی خانواده‌اش، نابسامان گزارش شده بود.

 

 

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید