عباس لسانی پس از دومین جلسه دادگاه به صورت مشروط به اعتصاب غذای خود پایان داد

در پی برگزاری دومین جلسه رسیدگی به اتهامات عباس لسانی، در شعبه اول دادگاه انقلاب اردبیل، این فعال ترک (آذربایجانی) به اعتصاب غذای خود پایان داد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، دومین جلسه رسیدگی به اتهامات عباس لسانی، روز شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹٨ در شعبه اول دادگاه انقلاب اردبیل برگزار شد.

عباس لسانی با اتهامات “تشکیل گروه گاماج”، ” اقدام علیه امنیت ملی” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” مواجه شده‌است.

منبع مطلعی به کمپین گفت: «در این جلسه دادگاه که به دلیل وخامت حال آقای لسانی ادامه‌ آن به فردا موکول شد، وی ضمن رد اتهامات وارده، اقدامات امنیتی-قضایی صورت گرفته را تماما سناریو و در جهت منحرف نشان دادن جنبش‌های خشونت پرهیز فعالان مدنی خواند».

عباس لسانی، در جلسه دادگاه عنوان کرده است: “مرجع رسیدگی قضایی در تفکیک تعریف جنبش و تشکیلات از هم، دچار اشتباه می‌شود. حرکت ملی آذربایجان جنبشی است متکی بر آحاد ملت آذربایجان در جهت بدست آوردن حقوق ملت و سابقه رخدادها و فعالیت‌های حرکت ملی نشانگر آن‌است که کاملا منطبق بر خط مشی مدنی و مسالمت آمیز بوده و خواهد بود”.

در پایانِ دادگاه نیز، جمعی از فعالان مدنی به همراه خانواده وی، برای دیدنش در دادگاه حاضر شده‌بودند و از او خواستند که به اعتصاب غذای خود پایان دهد.

آقای لسانی در خصوص پایان اعتصاب غذای مشروط خود گفته‌است: “اگر روند دادرسی به شکل عادلانه و منطبق بر قوانین ادامه نیابد با شروع اعتصاب غذای مجدد تا پایان تغییر مسیرِ پرونده دست از اعتصاب بر نخواهد داشت.”

پیش‌تر جلسه رسیدگی به پرونده عباس لسانی، بابت اتهامات “تشکیل گروه گاماج”، ” اقدام علیه امنیت ملی” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” روز دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸، در شعبه اول دادگاه انقلاب اردبیل با حضور نماینده دادستان و وکیل مدافع ایشان برگزار شده‌بود.

این شهروند محبوس در زندان مرکزی اردبیل از روز دوشنبه ۶ خردادماه ۱۳۹۸ دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده‌بود، روز شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹٨  به اعتصاب غذای خود پایان داد.

آقای لسانی، پیش‌تر و از طریق ابلاغیه‌ای کتبی برای روز دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹٨ به شعبه اول دادگاه انقلاب اردبیل احضار شده بود.

بر اساس متن ابلاغیه؛ “تشکیل گروه گاماج”، “سخنرانی باهدف بر هم زدن امنیت ملی” و فعالیت تبلیغی علیه نظام” از اتهامات آقای لسانی عنوان شده است.

یک منبع آگاه در رابطه با  جلسه دادگاه آقای لسانی به کمپین گفت: «در جلسه دادگاه، آقای لسانی که در پانزدهمین روز اعتصاب غذای خود نیز بسر می‌برد، اتهامات مطرح‌شده در پرونده را بی‌اساس و سناریویی ادامه‌دار از تلاش برای رادیکال نشان دادن جنبش مدنی آذربایجان برشمرد».

گزارش‌شده است آقای لسانی علیرغم درخواست خانواده، وکیل و نماینده‌ی دادستان مبنی بر پایان‌دهی به اعتصاب، عنوان کرد که اعتصاب غذایش را کماکان ادامه خواهد داد.

عباس لسانی پیش از این در دادگاه بدوی به ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شد و اتهام وی “فعالیت تبلیغی علیه نظام و به نفع گروه‌های مخالف نظام از طریق سخنرانی در مراسم خاکسپاری حسن دمیرچی موزیسین آذربایجانی عنوان شده بود”.

پس از آن شعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی به ریاست قاضی «میکائیل خوبیارپور» حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری صادر شده از شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز برای «عباس لسانی» را با اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع گروه‌های مخالف نظام” عینا تأیید کرد.

حکم ۱۰ ماه حبس عباس لسانی در دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شد

آقای لسانی، روز شنبه ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹٨ در شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی در حالی به صورت غیابی محاکمه شده بود که در زندان به سر می‌بُرد و با “کارشکنی مسئولان قضایی” به دادگاه منتقل نشد.

یک منبع مطلع در این خصوص به کمپین گفته‌بود: «دادگاه تجدید نظر؛ علی‌رغم درخواست و اعتراض اصغر محمدی وکیل پرونده مبنی بر الزام ابلاغ قانونی و هماهنگی برای حضور آقای لسانی در این جلسه، از پذیرش این مسئله خودداری کرد و وی با کارشکنی مسئولان قضایی در جلسه امروز دادگاه غایب بود».

یک منبع مطلع و نزدیک به عباس لسانی، فعال تُرک (آذربایجانی) پیش‌تر به کمپین گفته‌بود: «سردفتر شعبه رسیدگی در پاسخ به مراجعه وکیل برای پیگیری پرونده مبنی بر ابلاغ حکم به این فعال مدنی در زندان، گفته: “این مسئله به ما مربوط نمی‌شود و ما مسئولیت هماهنگی جهت انتقال او از زندان اردبیل را نخواهیم پذیرفت”.»

این در حالی است که در بخشی از ماده ۷۷ قانون آیین دادرسی مدنی آمده: «… درصورتی که خوانده در بازداشتگاه یا زندان باشد،‌ دادخواست و اوراق دعوا به‌وسیله اداره زندان به نامبرده ابلاغ خواهد شد».

پیش از این جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات عباس لسانی، زندانی محبوس در بند ۸ زندان اردبیل در روز یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷، در شعبه ویژه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل به ریاست قاضی نونهالی، معاون دادستان برگزار شده بود.

روز سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷، شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی‌احراری، حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری عباس لسانی را به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام در ارتباط با سخنرانی در مراسم خاک‌سپاری حسن دمیرچی” تأیید کرده بود.

آقای لسانی شنبه ۱۵ دی‌ماه، جهت اجرای حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری بازداشت و به زندان تبریز منتقل شد، ولی با اعتراض کتبی به روند دادرسی، (صدور و ابلاغ حکم) روز یک‌شنبه ۱۶ دی‌ماه ۹۷ تحت‌الحفظ از قرنطینه زندان تبریز به شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز انتقال یافته و اعتراضش پس از بررسی، وارد شناخته شد و روز دوشنبه ۱۷ دی‌ماه به صورت موقت با سپردن وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

وی در ۲۵ دی‌ماه ۹۷ پس از برگزاری جلسه دادگاه مجددا بازداشت شده و موسی خلیل اللهی دادستان تبریز روز سی‌ام دی ماه ۱۳۹۷ خبر داد که این فعال مدنی به اداره اطلاعات اردبیل منتقل شده است.

سپس این فعال تُرک (آذربایجانی) به زندان مرکزی اردبیل منتقل شد و از آن زمان در این زندان محبوس است.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که به اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید