پنج زندانی در زندان رجایی شهر اعدام شدند

حکم اعدام پنج زندانی محبوس در زندان های رجایی شهر  و قزل حصار  به اجرا درآمد. اتهام این پنج زندانی “قتل عمد به قصاص نفس (اعدام)” عنوان شده است.

صبح روز  چهارشنبه ۵ تیر ماه، حکم اعدام پنج زندانی در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد. این زندانیان که غالبا با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بودند در یک گروه ۱۲ نفری از بندهای مختلف زندان رجایی شهر کرج و قزلحصار به سلول انفرادی منتقل شده بودند.

بر اساس گزارش منتشر شده در سازمان حقوق بشر ایران، قربان سلیمانی از سالن ۳ بند ۱ و حنیف مطهری نژاد از بند ۲ و مجید حسن‌زاده هویت سه تن از اعدام شدگان صبح امروز است که توسط سازمان حقوق بشر ایران احراز شده است. قربان سلیمانی از ۱۷ سال پیش در زندان بسر میبرد.

یک زندانی دیگر که صبح چهارشنبه حکم اعدام در موردش به اجرا درآمد از زندان قزلحصار کرج به رجایی شهر منتقل شده بود. یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «این زندانی به خاطر مواد مخدر زندانی شده بود و در ملاقات شرعی زندان قزلحصار زن خود را به قتل رسانده بود».

ملاقات شرعی به نوعی از ملاقات گفته می‌شود که زنان و مردان زندانی در طی آن می‌توانند با همسرانشان در اتاق‌هایی مخصوص خلوت کنند.

هفت زندانی دیگر با اخذ مهلت و یا رضایت از شکات پرونده به سلول‌های خود بازگشتند.

بر اساس گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران، در سال ۲۰۱۸ میلادی، دست‌کم ۲۷۳ نفر در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند که از این تعداد دست‌کم ۱۸۸ نفر با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند. تقریبا ۶۶ درصد اعدام‌های شمارش شده این سال، یعنی ۱۸۰ مورد از سوی مقامات اعلام نشده‌اند.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید