عفو بین‌الملل؛ “مقامات ایران در خصوص جان‌باختن یک شهروند بازداشت‌شده اهل اهواز تحقیق کنند”

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای از مقامات ایران خواست که در خصوص یک شهروند عرب اهوازی که در بازداشتگاه به طرز نامعلومی جان خود را از دست داده‌است، تحقیق کنند.

بنیامین آلبوغبیش، در ۲۶ ماه مه برابر با ۵ خردادماه ۱۳۹۸ از سوی نیروهای امنیتی در اهواز براى سومین بار دستگیر شد و درست یک ماه بعد خانواده اش توسط یک مقام اطلاعاتی وابسته به سپاه پاسداران مطلع شدند که او در یک بازداشتگاه اهواز جانباخته است.

گفته می‌شود این شهروند اهل اهواز هنگام بازداشت تندرست و سالم بود و مرگ ناگهانی او در بازداشتگاه استفاده احتمالی از شکنجه را افزایش داده‌است.

فیلیپ لوتر مدیر تحقیق و خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین الملل گفت: «مقامات ایران بایستی فورا یک تحقیق موثر و بیطرفانه از جمله کالبدشکافی مستقل او را در مرگ این جوان شروع کنند».

عفو بین الملل جریانی از مرگ در بازداشت در شرایط مشکوک در ایران را مشاهده نموده و ۱۱مورد از این نمونه در شرایط مشکوک از دسامبر ۲۰۱۷ را گزارش کرده است.

لینک بیانیه عفو بین‌الملل به زبان اصلی

روز چهارشنبه ۵ تیرماه ۱۳۹۸، اداره اطلاعات اهواز طى تماسى به خانواده آلبوغبیش، گفت که بنیامین آلبوغبیش در بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز جان باخته‌است.

«بنیامین آلبوغبیش»، ۲۶ ساله که با سپردن وثیقه به صورت موقت آزاد بود، آخرین بار در روز چهارشنبه ۵ خردادماه ۱۳۹۸، توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شد. ماموران امنیتی به همراه وی برادرش «محمدعلى» را نیز بازداشت می‌کنند.

یک منبع مطلع در این خصوص به کمپین گفته‌بود: «ماموران بنیامین را به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز و برادرش محمدعلی را به زندان شیبان منتقل می‌کنند».

این منبع در ادامه افزود: «درست یک‌ماه بعد از این بازداشت یعنی در روز چهارشنبه ۵ تیرماه ۱۳۹۸، اداره اطلاعات اهواز طى تماسى به خانواده آلبوغبیش، خبر درگذشت بنیامین آلبوغبیش را می‌دهد».

یکى از نزدیکان خانواده آلبوغبیش اعتقاد دارد که ماموران، بنیامین را زیر شکنجه کشته‌اند: «او جوان تندرست و سالمى بود و هیچ مشکلى نداشت، از بازداشت اول او را زیر فشار و شکنجه قرار داده‌بودند و از طرف دیگر او را مدام از طریق شکنجه مادرش که در زندان سپیدار اهواز به‌سر مى‌برد، تهدید می‌کردند».

با این حال اطلاعات بیشتری از نحوه کشته شدن این شهروند اهوازی در دست نیست و رسانه‌های داخل کشور و وابسته به جمهوری اسلامی تا این لحظه در این خصوص اطلاع رسانی نکرده‌اند.

بنیامین آلبوغبیش ۲۶ ساله، پیش‌تر در روز چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶، به همراه برادرش، محمدعلى آلبوغبیش ۲۹ ساله و مادرش، مریم زبیدى ۵۲ ساله در کوى زیتون کارمندى شهر اهواز بازداشت شده‌بود.

ماموران امنیتی آن زمان، دست‌کم ۱۵ تن از شهروندان اهوازی از جمله چند زن را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

کمپین پیش‌تر خبر این بازداشت‌ها را منتشر کرده‌بود.

یک منبع آگاه در این رابطه به کمپین گفته‌بود: «نیروهای اداره اطلاعات با ورود و بازرسی کامل منازل این شهروندان اهوازی، برخی لوازم شخصی این افراد را از قبیل موبایل ، لپ تاپ و دو خودروی سواری را ضبط و به همراه خود بردند.»

بعدتر اتهام اعضاى این خانواده “همکارى با گروه‌هاى مسلح اهوازى و نقل و انتقال اسلحه براى آن‌ها” عنوان شد که بنا به گفته خانواده آن‌ها، این اتهام توسط هیچ‌یک از این سه نفر پذیرفته نشد.

بنیامین آلبوغبیش و برادرش محمدعلى در خردادماه ۱۳۹۷ با سپردن وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی تا پایان دادرسى آزاد شدند. بنیامین و برادرش در بهمن ۱۳۹۷ دوباره بازداشت مى‌شوند و بعد از دو ماه براى هرکدام قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی صادر و آزاد شدند، تا اینکه پنجم خردادماه ۱۳۹۸ براى بار سوم هر دو برادر توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شدند.

مادر این دو جوان اهوازی، مریم زبیدى، نیز کماکان در بند زنان زندان سپیدار محبوس است.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید