بازداشت ۸ نوکیش مسیحی در بوشهر

در روز ۱۰ تیرماه ۱۳۹۸، برابر با اول ژوئیه ۲۰۱۹میلادی، ۸ نوکیش مسیحی از جمله ۵ نفر از اعضای یک خانواده، توسط نیروهای وزارت اطلاعات در شهر بوشهر بازداشت شدند.

سازمان ماده ۱۸ در خصوص این بازداشت‌ها نوشته‌است: «نیروهای امنیتی در ساعت ۹صبح به خانه‌­های این شهروندان مسیحی یورش بردند و کتاب‌­های مقدس آنها، کتاب­‌ها و جزوه­‌های مسیحی، صلیب‌­های چوبی و تصاویری که نشانه‌های مسیحی داشتند، همچنین چندین لپ‌­تاپ، تلفن‌­های همراه، کارت‌­ها و مدارک شناسایی، کارت‌­های بانکی و سایر لوازم شخصی آنها را  ضبط کرده و با خود بردند».

ماموران امنیتی، محل کار دست‌کم دو تن از این نوکیشان مسیحی را نیز بازرسی کردند و حافظه کامپیوترها و ویدیوهای ضبط شده توسط دوربین‌های مداربسته را با خود بردند.

براساس گزارش‌های رسیده به سازمان ماده ۱۸ با وجود اینکه در زمان یورش مأموران و در طی بازرسی‌ها کودکان خردسال نیز در محل حضور داشتند، ماموران امنیتی با این شهروندان مسیحی رفتاری خشن و غیرمحترمانه داشتند.

منابع آگاه در گفتگو با سازمان ماده ۱۸ تایید کردند که نام افراد بازداشت شده از این قرار است:

“سام خسروی ۳۶ ساله و همسر او مریم فلاحی ۳۵ ساله، برادرِ سام خسروی به نام ساسان خسروی ۳۵ ساله و همسر او مرجان فلاحی ۳۳ ساله، مادرِ سام و ساسان خسروی به نام خاتون فتح‌الله‌زاده ۶۱ ساله، پوریا پیما ۲۷ ساله و همسر او فاطمه طالبی ۲۷ ساله، حبیب حیدری ۳۸ ساله. ”

خاتون فتح‌الله‌زاده، که ماموران امنیتی با ۶ دستگاه خودرو به خانه او حمله و اقدام به بازداشت او کرده بودند، به دلیل کهولت سن در همان روز نخست به طور موقت آزاد شد. براساس گزارش‌های رسیده به سازمان ماده ۱۸، سایر این نوکیشان مسیحی همچنان در سلول‌های انفرادی در ستاد خبری وزارت اطلاعات بوشهر و بدون دسترسی به وکیل در بازداشت به سر می‌برند.

این بازداشت‌های اخیر، شمار مسیحیان بازداشتی -که سازمان ماده۱۸ از آنها اطلاع یافته است – را در سال جاری میلادی (۲۰۱۹) به ۳۴ تن رسانده است: ۸ تن در بوشهر، ۹ تن در رشت، ۱۲ تن در آمل، ۲ تن در اهواز و در هر کدام از شهرهای همدان، شیراز و اصفهان نیز یک تن بازداشت شده‌اند. برای حفظ امنیت این شهروندان مسیحی و احترام به حریم شخصی آنها، سازمان ماده ۱۸ تاکنون گزارش کامل برخی از موارد یاد شده را منتشر شده است.

در اردیبهشت ماه سال جاری خورشیدی، وزیر اطلاعات ایران محمود علوی برای نخستین بار از اقدامات هماهنگ حکومت برای مقابله با گرایش به مسیحیت و بازجویی نوکیشان مسیحی پرده برداشت. او اذعان داشت که گرایش گسترده به مسیحیت «در مرعی و منظر ما هست».

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در طی نشستی که ۱۱ تیرماه در پارلمان بریتانیا برگزار شد وضعیت نوکیشان مسیحی در ایران را بسیار نگران‌کننده خواند. او افزود که این موضوع از «دغدغه‌ها و نگرانی‌های» اوست و در سال‌های آینده او با جدیت به این موضوع خواهد پرداخت.

این نخستین بار نیست که بازداشت‌هایی این‌چنینی در بوشهر رخ می‌دهد. در ۴ اردیبهشت ۹۸ برابر با ۲۴ آوریل ۲۰۱۹، سازمان ماده ۱۸ گزارش داد که احکام زندان ۱۶ نوکیش مسیحی که متهم به اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل و اداره کلیساهای خانگی هستند، در دادگاه تجدیدنظر تایید شده است.

این بازداشت‌ها در حالی صورت گرفته است که عفو بین الملل، سازمان ملل متحد و مدافعان حقوق بشر بارها از مقام‌های ایران خواستار رعایت حق آزادی عقیده و مذهب و پایبندی به تعهدات بین‌المللی‌شان شده‌اند.

در حال حاضر تمام کلیساهای فارسی‌زبان در ایران تعطیل شده‌اند و نوکیشان مسیحی اجازه شرکت در کلیساهای آشوری و ارمنی که به زبان غیرفارسی است، ندارند. کیارش عالی‌پور در این خصوص گفته بود: «به ما گزارش شده که گاهی ماموران امنیتی در کلیساهای دیگر با لباس شخصی حضور دارند و نوکیشان مسیحی را شناسایی می‌کنند یا از کلیساها لیست شرکت‌کنندگان در مراسم را می‌خواهند. به این شکل نوکیشان مسیحی فقط می‌توانند در کلیساهای خانگی شرکت کنند که آن هم با بازداشت، حکم‌های سنگین و تهدید مواجه است.»

در ماده ۲۵ منشور حقوق شهروندی حسن روحانی آمده است: «شهروندان از حق آزادی اندیشه برخوردارند. تفتیش عقاید ممنوع است و هیچکس را نمی‌­توان به صرف داشتن عقیده‌­ای مورد تعرض و مؤاخذه قرار داد.» با این حال بازداشت نوکیشان مسیحی و هجوم به کلیساهای خانگی مداوم از سوی ماموران امنیتی صورت می‌گیرد. 

براساس تحقیق سازمان «درهای باز» که یک سازمان غیردولتی است ایران در رتبه دهم در جهان در آزار و اذیت مسیحیان قرار دارد. هند، کره‌شمالی و کشورهای آفریقایی از دیگر کشورهای هستند که مسیحیان در آن مورد ستم قرار می‌گیرند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید