تلاش ۱۱ پناهجوی ایرانی برای ورود به آلمان با قطار باری

​​​​​​​پلیس اتریش دو مرد، سه زن، یک نوجوان و پنج کودک ایرانی را در حالی که در یخچال‌های یک قطار باری بودند و کمک می‌خواستند، نجات داد و آن‌ها را به کمپی موقت فرستاد. این ایرانیان از صربستان عازم آلمان بودند.

به گزارش دویچه‌وله فارسی و به نقل از خبرگزاری آلمان از وین، ۱۱ ایرانی که در یخچال‌های یک قطار باری مخفی شده بودند قصد داشتند از صربستان به آلمان بروند.

پلیس در روز شنبه ۶ ژوئیه (۱۵ تیر)، گزارش کرده که این ۱۱ ایرانی روز جمعه در ایستگاه قطار فورنیتس در کرنتن اتریش کشف شدند، پس از آنکه حدود ۴۰ ساعت را در قطار باری پلمب شده به سر آورده بودند و با زدن و کوبیدن از درون قطار باعث جلب توجه ماموران پلیس شدند.

پلیس اتریش گزارش داد که دو مرد و سه زن ۳۲ تا ۳۹ ساله، یک پسر ۱۷ ساله و پنج کودک ۴ تا ۱۲ ساله را در واگن قطار یافته است.

فورنیتس در نزدیکی مرز میان اتریش و اسلونی و در حدود ۲۰۰ کیلومتری جنوب زالتسبورگ قرار دارد. فاصله بین کمپ پناهندگان در صربستان تا فورنیتس نزدیک به ۶۰۰ کیلومتر است.

سازمان صلیب سرخ وضعیت سلامتی این مهاجران را خوب گزارش کرده است. آنها در حال حاضر در کمپی موقت به سر می‌برند.

به گفته پلیس اتریش، ایرانی‌ها گفته‌اند که قاچاقچیان در ساعت دو صبح پنج‌شنبه به دنبال آن‌ها در یکی از کمپ‌های پناهندگان در صربستان آمدند و آن‌ها را به ایستگاه قطار آوردند.

قاچاقچیان برای بردن هر یک از آنان به آلمان ۱۰۰۰ یورو دریافت کرده‌‌بودند.

صربستان به مدت یکسال با هدف رشد گردشگری در این کشور مسافران ایرانی را از داشتن ویزا برای سفر به صربستان معاف کرده بود، اما یک‌سال پس از آن اداره گذرنامه وزارت امور خارجه صربستان اعلام کرد که شهروندان ایرانی از روز سه‌شنبه ۲۴ مهر ۹۷ باید برای سفر به این کشور ویزا دریافت کنند.

لغو روادید بین ایران و صربستان از شهریور۹۶ اجرا شده بود که به دلیل سفر شماری از اتباع ایران به صربستان و تلاش‌شان برای سفر به دیگر کشورهای اروپا و اخذ اقامت یا پناهندگی، صربستان این تفاهم نامه را لغو و اعلام کرد که اتباع ایران برای ورود به این کشور باید ویزا دریافت کنند.

مقامات صرب اعلام کردند که شمار مهاجران غیرقانونی از ایران که به صربستان سفر کرده و سپس کوشیده‌اند به یکی از کشورهای اتحادیه اروپا بروند طی یک سال نبود شرط ویزا بسیار افزایش یافته است.

تعداد قابل توجهی از ایرانیانی که به عنوان گردشگر به صربستان سفر کردند در آنجا درخواست پناهندگی کردند تا از این کشور به عنوان پلی برای رفتن به اروپا استفاده کنند. اما بسیاری از آنها مجبور به اقامت در کمپ‌های پناهندگی شده و از کمبود شدید امکانات رنج می‌برند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید