مختار زارعی، روزنامه‌نگار در پرونده‌ای دیگر به احکام زندان محکوم شد

مختار زارعی، روزنامه‌نگار ساکن سنندج از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شد. این فعال مدنی به دلیل انتشار فراخوان اعتصاب سراسری در شبکه‌های اجتماعی پس از اعدام رامین حسین پناهی زندانی سیاسی کُرد از سوی نیروهای امنیتی بازداشت‌ شده بود.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، مختار زارعی، روزنامه‌نگار کُرد و فعال مدنی ساکن سنندج از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر به ریاست قاضی سعیدی بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شد. شعبه دوم دادگاه انقلاب  سنندج به ریاست قاضی «بهروز شرفی‌یوسف‌وند» در اردیبهشت‌ماه امسال و در پرونده ای دیگر حکم دو سال حبس تعزیری از بابت «توهین بە رهبری» و یک سال حبس تعزیری به اتهام «تبلیغ علیە نظام»، را به مختار زارعی ابلاغ کرده بود.

یک منبع آگاه در رابطه با جلسه دادگاه در رابطه با پرونده جدید ایشان به کمپین گفت: «باتوجه به دفاعیات وکیل مدافع آقای زارعی در جلسه دادگاه قاضی سعیدی ایشان را از  اتهام «اجتماع و تبانی  منجر به برهم زدن امنیت عمومی» تبرئه کردند، اما برخلاف انتظار در همان جلسه اتهام «تبلیغ علیه نظام» به آقای زارعی تفهیم و بر اساس این اتهام رییس شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج حکم یکسال زندان  را برای ایشان صادر کرد».

گزارش‌شده است، وکیل مدافع آقای زارعی به‌حکم صادره اعتراض کرده و پرونده جهت بررسی و صدور حکم نهایی به شعبه تجدیدنظر استان کردستان ارجاع شده است.

آقای زارعی در شهریورماه سال گذشته پس از انتشار فراخوانی در صفحه اینستاگرامی خود پس از اعدام رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی کرد مبنی بر حضور مردم در منازل خود، روش کردن شمع و پیوستن به اعتصاب سراسری از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد.

View this post on Instagram

مردم مهربان و همدرد ایران همانطور کە مطلعید جامعە کوردستان سوگوار است. ما عزیزانی را از دست دادەایم کە حتی بر اساس همین قوانین دست و پا شکستە خودمان هم سزاوار مرگ نبودند چە رسد بە قوانین انسانی و دمکراتیک. ماشین مرگ و اعدام باید متوقف شود. و این ممکن نیست مگر با مشارکت همە ما در یک جنبش مسالمت آمیز و ضد خشونت. فردا چهارشنبە، بیست و یک شهریور در خانەهایمان میمانیم و بە امید صلح و آزادی شمعی روشن میکنیم.

A post shared by Kayvankamangar کيوان کمانگر (@kayvankamangar) on

قاضی شاگلدی، رییس شعبه دوم بازپرسی دادسرای انقلاب سنندج، اتهام «اجتماع و تبانی منجر به برهم زدن امنیت عمومی » را به آقای زارعی تفهیم کرده و ایشان در همان شهریورماه با تأمین وثیقه و به‌صورت موقت از زندان مرکزی سنندج آزاد شد.

خالد حسینی و مظفر صالح نیا، نیز در شهریور ۹۷، به صورت جدگانه و با اتهاماتی مشابه توسط نیروهای لباس شخصی در شهر سنندج بازداشت شدند و روز پنج‌شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۷  به همراه آقای زارعی هر کدام با وثیقه ۳۰ میلیون تومانی از زندان مرکزی سنندج به صورت موقت آزاد شده بودند.

صبح روز چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ بر اساس گزارش‌های ارسالی به کمپین و همچنین انتشار عکس‌ها و ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی، اعتصاب عمومی در برخی شهرهای کردنشین ایران، در اعتراض به اعدام سه زندانی سیاسی کُرد زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی و حمله موشکی سپاه پاسداران به احزاب کُردی آغاز شد و تنی چند از فعالان مدنی در برخی شهرها بازداشت شدند.

لازم به توضیح است که روز شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸، شعبه ۲ دادگاه انقلاب شهر سنندج حکم دو سال حبس تعزیری از بابت «توهین بە رهبری» و یک سال حبس تعزیری با اتهام «تبلیغ علیە نظام»، را به مختار زارعی، روزنامه‌نگار اهل سنندج ابلاغ کرده بود.

منبع مطلعی در آن زمان به کمپین گفته بودند: «آقای زارعی امروز به دادگاه فراخوانده و این رای به صورت حضوری و شفاها به او ابلاغ شد و دلیل صدور آن انتشار نامه‌ای انتقادی از طرف آقای زارعی خطاب به رهبری در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام بوده‌است».

آقای زارعی روز ۳۰ تیرماه ۱۳۹۷ پس از احضار به دادگاه سنندج بازداشت و روز سه‌شنبه ۱۶ مرداد با سپرده وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی، آزاد شده‌بود.

مختار زارعی سابقه‌ی فعالیت در اتحادیه‌ی دموکراتیک دانشجویان کُرد و چندین نشریه‌ی دانشجویی را دارد، وی پیش‌تر نیز در ۲۴ اسفندماه سال ۹۳ به اتهامات «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به مقدسات» و «نشر اکاذیب» بازداشت و با تامین وثیقه آزاد شده‌بود.

گزارش: آرون عسکری

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید