گزارشی از وضعیت نامناسب جسمانی سپیده قلیان به دلیل اعتصاب غذا و انتقال او به بهداری زندان قرچک

برادر سپیده قلیان از وخامت حال خواهرش در روز چهارم اعتصاب غذا و انتقال او به بهداری زندان قرچک ورامین خبر داد.

مهدی قلیان، روز جمعه ۴ مردادماه در یادداشتی نوشته‌است: «وضعیت جسمانی سپیده قلیان رو به وخامت است. امروز چهارمین روز از اعتصاب غذای اوست. صبح به خاطر افت شدید فشار بی‌هوش شده و به بهداری زندان منتقل شده‌است و دستگاه گوارش او دچار اختلال و به‌هم ریختگی شده. ولی باز هم با رفتار ناشایست و توهین آمیز پرستار بهداری مواجه شده و اصرار خانواده برای پایان دادن به اعتصاب هیچ فایده‌ای نداشته».

آقای قلیان در آخر نوشته؛ “در صورت وقوع هر گونه خطر جانی برای سپیده مسئولیت مستقیم آن با زندان قرچک و مسئولان آن است”.

سپیده قلیان، زندانی محبوس در زندان قرچک به دلیل انتقال به زندان‌های مختلف و به خاطر ظلم‌ها و بی‌حرمتی‌هایی که در حق وی و خانواده‌اش در طی دوران بازداشت روا شد، از روز سه‌شنبه اول مرداد ۱۳۹۸ دست به اعتصاب غذا زد.

این فعال مدنی و شهروند خبرنگار ساکن دزفول که در ارتباط با اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه بازداشت شده بود، گفته‌بود: “تا روز تشکیل جلسه دادگاه در زندان قرچک دست به اعتصاب غذا می‌زند.”

بر اساس ابلاغیه شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه از سپیده قلیان خواسته‌شده؛ روز شنبه ۱۲ مردادماه ۹۸ در این دادگاه حاضر شود.

اول مردادماه ملاقات سپیده قلیان با پدر و مادرش که از راه دور برای دیدار وی آمده‌بودند “به تنش کشیده شد و این جریان به حدی بر روی خانم قلیان تاثیر گذاشت که او را عصبانی و ناراحت کرده و به گریه می‌افتد”.

مهدی قلیان، برادر این زندانی سیاسی پیش‌تر طی یادداشتی در اینستاگرام خود گزارشی از دلایل اعتصاب غذای سپیده قلیان منتشر کرده‌بود.

سپیده قلیان در زندان قرچک دست به اعتصاب غذا زد
بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه های اجتماعی ظهر روز یکشنبه ۱۶ تیرماه ۱۳۹۸، نیز خانم قلیان در اعتراض به ضرب و شتم زندانیان سیاسی و با تاکید بر ضرب و شتم ندا ناجی و عاطفه رنگریز توسط زندانیان و پرسنل زندان، فضای ملتهب موجود در زندان، قطعی آب و نبود کولر در زندان قرچک ورامین در مقابل دفتر مدیریت این زندان دست به تحصن زده بود.

این فعال مدنی که در ۲۷ آبان‌ماه ۹۷ بازداشت و در آذرماه با تأمین وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به‌صورت موقت آزاد شده‌بود، دوباره در روز یک‌شنبه ۳۰ دی‌ماه ۹۷ در اهواز بازداشت شد و یک‌شنبه ۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، از زندان سپیدار اهواز به زندان اوین منتقل شده‌بود.

بازداشت دوباره سپیده قلیان و اسماعیل بخشی، پس از آن صورت گرفت که صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در مستندی با عنوان «طراحی سوخته»، اعترافات اجباری اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و جمعی از فعالان مدنی را پخش کرده است.

این دو تاکید کرده‌اند که در دوران بازداشت شکنجه شده و اعترافات منتشر شده در مستند «طراحی سوخته» تحت آن شکنجه‌ها صورت گرفته است.

این فعال مدنی و شهروند خبرنگار در هشتم اردیبهشت در حالی به زندان اوین منتقل شد که در همان روز اسماعیل بخشی و امیر (علی) امیرقلی نیز به همراه چند متهم دیگر به زندان اوین منتقل شدند.

خانم قلیان در روز سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸، جهت ارائه‌ی آخرین دفاعیات خود از بند زنان زندان اوین به دادسرای اوین اعزام‌ شده‌بود.

پیش‌تر گزارش شده‌بود که در این جلسه بازپرسی، ۴ اتهام از “جمله فعالیت تبلیغی علیه نظام”، “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور”، “همکاری با گروهای معاند” و “اخلال در نظم عمومی” به خانم قلیان تفهیم شده‌است.

خانم قلیان، از روز دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸ از بند زنان زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید