زرتشت احمدی راغب، از امضاء کنندگان بیانیه عزل رهبری در بند ۲۰۹ زندان اوین دست به اعتصاب غذا زد

زرتشت (اسماعیل) احمدی‌راغب، فعال مدنی و یکی از امضاءکنندگان بیانیه موسوم به ۱۴ تن بازداشت و به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات مستقر در زندان اوین منتقل شد.

او از امروز در اعتراض به بازداشت خود دست به اعتصاب غذا زد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، زرتشت (اسماعیل) احمدی‌راغب، یکی دیگر از امضاکنندگان بیانیه ۱۴ نفره درخواست استعفای علی خامنه‌ای، رهبر حکومت ایران، شامگاه سه‌شنبه ۵ شهریورماه ۹۸، از سوی ماموران امنیتی در منزل مسکونی‌اش در شهریار بازداشت شد.

گفته می‌شود ۵ مامور امنیتی «توأم با خشونت فیزیکی» آقای راغب را بازداشت کرده‌اند.

ماموران امنیتی در زمان بازداشت این فعال مدنی منزل مسکونی او را تفتیش کرده و تلفن‌های همراه او و خانواده‌اش و مودم اینترنت منزل را نیز ضبط کردند.

او امروز در تماس تلفنی به نزدیکانش گفته که به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات مستقر در زندان اوین منتقل شده‌ و از روز چهارشنبه ۶ شهریورماه ۱۳۹۸، دست به اعتصاب غذا زده‌است.

زرتشت (اسماعیل) احمدی‌راغب، آتشنشانی است که به دلیل فعالیت‌های مدنی‌ و حمایت‌هایش از زندانیان سیاسی از کار برکنار شد و طی ماه‌های اخیر به دلیل اعتراض به روند رسیدگی به پرونده‌اش دست به تحصن‌های “تک‌نفره” در مقابل اداراتی در شهرستان شهریار می‌زد.

این فعال مدنی، پیش‌تر در روز یکشنبه ۲۳ آبان‌ماه ۹۵، در منزل شخصی‌اش در شهریار توسط نیروهای امنیتی لباس شخصی بازداشت و ۱۸ دی‌ماه همان سال با وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به صورت مشروط از زندان اوین آزاد شد. وی بعدتر به ۹ ماه حبس تعزیری با اتهام “تبلیغ علیه نظام”، محکوم شد که پرونده آن در دادگاه تجدیدنظر استان تهران در حال رسیدگی است.

دلیل بازداشت ۲۳ آبان ۹۵ آقای راغب به جهت بیانیه حمایتی وی در حمایت از زندانیان سیاسی در اعتصاب غذای محبوس در زندان اوین بود. (آن زمان آرش صادقی، زنده یاد وحید صیادی نصیری، علی شریعتی و چند زندانی سیاسی دیگر در اعتصاب غذا بودند.)

او  از جمله کسانی است که خرداد ماه سال جاری طی نامه‌ای به همراه ۱۳ فعال مدنی و سیاسی دیگر بیانیه‌ای منتشر کردند و طی آن خواستار عزل علی خامنه‌ای از رهبری شدند.

۱۴ فعال مدنی و سیاسی در خردادماه امسال در بیانیه‌ای خواستار “استعفای علی خامنه‌ای از رهبری” شدند. پس از آن موجی از حمایت افراد و شخصیت‌های داخل و خارج از ایران از این بیانیه‌ها شکل گرفت.

از جمله بیانیه‌ی ۱۴ نفره زنان داخل ایران، یکی از این حمایت‌ها بوده‌است، اما پس از انتشار این بیانیه‌ها موج بازداشت‌ها در ایران آغاز شد.

با احتساب بازداشت آقای راغب تا این لحظه ۱۵ تن از امضاکنندگان این بیانیه‌ها در ایران بازداشت شده‌اند و چند نفر دیگر نیز به دلیل حمایت از بیانیه در بازداشت به سر می‌برند.

از امضاءکنندگان بیانیه موسوم به ۱۴ تن (بیانیه اول) محمد مهدوی‌فر، حوریه فرج‌زاده طارانی، عباس واحدیان شاهرودی، محمدحسین سپهری، جواد لعل محمدی، هاشم خواستار، محمد نوری‌زاد و زرتشت احمدی راغب بازداشت شده‌اند.

از جمله کسانی که بیانیه ۱۴ نفره زنان داخل ایران را امضا کرده‌‌ و بازداشت شده‌اند، نیز می‌توان به زهرا جمالی، گیتی پورفاضل، شهلا انتصاری، فاطمه سپهری، نرگس منصوری، شهلا جهان‌بین و فرنگیس مظلوم اشاره کرد که پیش‌تر خبر بازداشت آن‌ها از سوی رسانه‌های حقوق بشری اطلاع رسانی شد.

عبدالرسول مرتضوی، غلام‌حسین بروجردی، رضا جنگی، مرتضی قاسمی، هاشم رجایی، فاطمه سپهری و پوران ناظمی نیز روز  یکشنبه ۲۰ مرداد، در مقابل دادسرای عمومی و انقلاب مشهد به همراه چند تن از امضا کنندگان بیانیه بازداشت شده‌اند.

زرتشت احمدی راغب، محمد رضا بیات، کمال جعفری یزدی، سید هاشم خواستار، محمد حسین سپهری، گوهر عشقی، حوریه فرج زاده، محمد کریم بیگی، جواد لعل محمدی، محمد ملکی، محمد مهدوی‌فر، رضا مهرگان، محمد نوریزاد و عباس واحدیان شاهرودی، ۱۴ نفری هستند که در خردادماه سال جاری با امضای بیانیه ای مشترک خواستار عزل علی خامنه ای از رهبری شده اند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید