تداوم محرومیت از مرخصی لطیف حسنی زندانی سیاسی در زندان رجایی‌شهر

لطیف حسنی، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج مدت چند ماه است که از حق مرخصی محروم است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، لطیف حسنی، زندانی سیاسی اهل خلخال که بیشتر از شش سال از محکومیت ۸ ساله خود را سپری‌کرده‌است، طی ماه‌های اخیر از سوی مسئولان قضایی کشور از حق مرخصی محروم شده‌است.

یک منبع مطلع به کمپین گفت: «نماینده دادستان به خانواده آقای حسنی در پیگیری‌هایی که کرده‌اند، گفته‌ که این زندانی به بهانه سوء رفتار ممنوع المرخصی شده‌است.»

این منبع افزود: «این زندانی به همراه سایر زندانیان سیاسی سالن ۱۰ زندان رجایی شهر بیش از دو سال است که محروم از بسیاری از حقوق زندانیان، تحت شدیدترین شرایط امنیتی قرار گرفته و با اینکه از چهار سال پیش به طور مداوم هر چهار ماه یکبار به مدت ۵-۳ روز به مرخصی می‌رفت اما طی سال گذشته مرخصی ایشان دستخوش شرایط حاکم بر زندانیان سیاسی این سالن قرار گرفته، به طوری که این زندانی در طول ۱۵ ماه گذشته فقط یکبار، آنهم در نوروز ۹۸، به مرخصی رفته است.»

این فعال آذربایجانی پیش‌تر در ۱۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۱، در شهر «کرج» به هنگام تدریس، از سوی ماموران امنیتی بازداشت شد.

پس از چند ماه تحمل بازداشت در اداره اطلاعات «تبریز»، قاضی «باقرپور»، رییس شعبه‌ی سوم دادگاه انقلاب «تبریز»، در ۹ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۲، «لطیف حسنی» را به همراه «آیت(یوروش) مهرعلی بیگلو»، «شهرام رادمهر»، «محمود فضلی» و «بهبود قلیزاده» به اتهام تشکیل گروه غیرقانونی به ۸ سال حبس تعزیری و به اتهام “تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران” به ۱ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

او در طول دوران حبس خود بارها دست به اعتصاب غذای اعتراضی زد.

این زندانی سیاسی روز ۲۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۳، در حمایت از اعتصاب غذای «آیت (یوروش) مهرعلی بیگلو» و در “اعتراض به نقض حقوق زندانیان سیاسی از سوی نهادهای امنیتی و انتقال زندانیان سیاسی به شهر محل سکونت خود”، در زندان مرکزی «تبریز» دست به اعتصاب غذا زد.

در جریان این اعتصاب غذا، این فعال ترک آذربایجانی ابتدا به زندان «اوین» سپس به زندان «رجایی شهر کرج» منتقل شد. «لطیف حسنی» در نهایت، روز سه‌شنبه ۱۷ تیرماه ۱۳۹۳، پس از ۵۲ روز، به اعتصاب غذای خود در زندان «رجایی شهر» پایان داد. پیش از آن نیز «لطیف حسنی» همراه ۴ تن دیگر از فعال آذربایجانی در اعتراض به حکم ۹ سال حبس تعزیری در ۲۲ تیرماه ۱۳۹۲، دست به اعتصاب غذا زده بود.

سازمان «عفو بین‌الملل» در ۱۳ تیرماه ۱۳۹۳، با انتشار بیانیه‌ای از وضعیت سلامتی این فعال آذربایجانی ابراز نگرانی کرده بود.

«لطیف حسنی» متولد شهرستان «خلخال» است. او تحصیلات خود را در رشته علوم سیاسی گرایش حقوق بین‌الملل، مقطع فوق لیسانس و دکترای خود را در دانشگاه دولتی «باکو» به پایان رسانده است.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که به اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید