رسیدگی به پرونده اسرین درکاله و مریم محمدی در شعبه دوم دادسرای اوین

اسرین درکاله، فعال حقوق زنان طی روزهای چهارشنبه و شنبه به شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین منتقل و تفهمیم اتهام شد. پرونده مریم محمدی، فعال حقوق زنان و دخترخاله اسرین درکاله نیز در شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین در حال رسیدگی است. این دو عضو «ندای زنان ایران» توسط مأموران وزرات اطلاعات در شهرستان گرمسار بازداشت و کماکان در بند زنان زندان اوین در بازداشت بسر می‌برند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، طی روزهای چهارشنبه و شنبه ۶ و ۹ شهریورماه ۱۳۹۸، اسرین درکاله، فعال حقوق زنان توسط قاضی نصیری پور، رییس شعبه دوم بازپرسی دادسرای امنیت اوین، تفهیم اتهام شد.

بر اساس این گزارش پنج نوع اتهام به خانم درکاله در این شعبه بازپرسی تفهیم شده است که این اتهامات عبارت‌اند از:

۱. «اجتماع و تبانی به‌قصد انجام جرم علیه امنیت کشور.»
۲. «فعالیت تبلیغی علیه نظام.»
۳. «عضویت در گروه ندای زنان ایران باهدف بر هم زدن امنیت کشور.»
۴. «تشویق به فساد و فحشا از طریق کشف حجاب و حمایت از این موضوع و جریانات همراه آن و انتشار آن در فضای مجازی.»
۵. «تظاهر به عمل حرام در اماکن عمومی.»

لازم به توضیح است که پرونده خانم مریم محمدی، فعال حقوق زنان نیز در شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین به ریاست قاضی نصیری پور در حال رسیدگی است.

روز یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸، اسرین درکاله، توسط مأموران وزارت اطلاعات در گرمسار بازداشت شد. این عضو «ندای زنان ایران» ابتدا به دادسرای عمومی و انقلاب گرمسار منتقل و سپس به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

یک منبع مطلع در رابطه با بازداشت خانم درکاله به کمپین گفته بود: «خانم درکاله به‌تازگی از کار خود اخراج شده بودندو روز یکشنبه زمانی که برای پیگیری بیمه بیکاری به همراه پسر خود به اداره کار مراجعه می‌کنند در خیابان توسط نیروهای امنیتی بازداشت می‌شوند.»

مریم محمدی، دختر خاله خانم درکاله نیز پیش تر و در روز دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸، توسط نیروهای امنیتی در گرمسار بازداشت‌ و سپس به بند ۲۰۹ وزارت طلاعات مستقر در زندان اوین منتقل شده بود.

شب سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸، اسرین درکاله و مریم محمدی از اعضای «ندای زنان ایران» از بند ۲۰۹ زندان اوین  به بند عومی زنان در این زندان منتقل شدند.

گزارش شده است که این دو فعال در تاریخ ۱۶ اسفندماه ۱۳۹۷ در مراسمی که به مناسبت ۸ مارس روز جهانی زن در تهران  توسط انجمن ندای زنان ایران برگزار شده بود، در ارتباط با موضوعاتی با عناوین “زنان نیروی اصلی اعتراض” و “۴۰ سالگی جنبش زنان” سخنرانی کرده بودند و همین امر منجر به بازداشت آن‌ها شده بود.

پیش‌تر نیز دو عضو دیگر «ندای زنان ایران» به نام‌های اکرم نصیریان و ناهید شقاقی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌بودند.

خانم نصیریان روز دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸، توسط مأموران امنیتی در خیابان بازداشت و به زندان اوین منتقل شده‌بود و روز یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸، با سپردن وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد.

کمپین پیش تر گزارش داده بود که پرونده خانم نصیریان از اعضای «ندای زنان ایران» برای رسیدگی به دادسرای گرمسار ارجاع شده است.

ناهید شقاقی نیز صبح روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت در منزل شخصی‌اش بازداشت و روز شنبه ۱ تیر ۱۳۹۸، با سپردن وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی، به صورت موقت، تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

گفته می‌شود که اعضای بازداشت‌شده «ندای زنان ایران»، چهره‌های فعال در امر سوادآموزی زنان، کمک به بالا بردن سطح و پیگیری مطالبات حقوق زنان، حمایت از بانوان در مقابل خشونت‌های خانگی، مخالفت با ازدواج اجباری و زودهنگام کودکان  و همچنین در همیاری و کمک به مردم سیل‌زده  و اقشار آسیب‌دیده جامعه فعالیت داشته اند.

گزارش: آرون عسکری

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید