فرید مقدم زیرکی شهروند بهایی ساکن بیرجند با وثیقه از زندان آزاد شد

فرید مقدم زیرکی، شهروند بهائی ساکن بیرجند با سپردن وثیقه به صورت موقت از زندان آزاد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز شنبه ۱۶ شهریورماه ۹۸، فرید مقدم زیرکی، یکی از شهروندان بهائی ساکن بیرجند که روز شنبه ۱۲ مردادماه از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌بود، با سپردن وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شد.

مرتضی اسماعیل‌پور، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر مقیم آمریکا در توییتر خود خبر داده که وی با اتهاماتی همچون «تشدید تحریم ایران» و «اقدام علیه امنیت ملی» بازداشت شده و پس از ۲۶ روز بازجویی در اداره اطلاعات، به زندان منتقل شده‌بود.

ماموران امنیتی در زمان بازداشت منزل او  را نیز تفتیش کرده و تعدادی از لوازم شخصی‌اش را ضبط کرده‌بودند.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل، بارها به بهایی ستیزی توسط حکومت جمهوری اسلامی ایران اعتراض کرده‌اند و این سرکوب سیستماتیک را مصداق بارزی از بی‌توجهی این حکومت به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی، بهاییت را به عنوان دین یا مذهب به رسمیت نمی‌شناسد، از این رو بازداشت و زندانی کردن بهاییان نیز در طول چهار دهه کماکان ادامه داشته است.

در سال‌های اخیر، بدرفتاری با بهاییان تشدید شده است و شامل تخریب قبرستان‌های آنان، دستگیری‌های خودسرانه، حمله به منازل، ضبط اموال، اخراج از کار، و سلب حقوق مدنی اساسی از آنها شده است. جوانان بهایی ایرانی همچنان از حق تحصیلات دانشگاهی محرومند و هر دانشگاهی که دانشجویان بهایی در آن مشغول به تحصیل باشند وادار به اخراج آنها می‌شود. متخصصین بهایی از انتصاب در شغل‌های دولتی محروم هستند و به دلیل اعتقاداتشان از جانب شرکت‌های خصوصی مورد تبعیض قرار می‌گیرند. حتی کسانی که از آنها دفاع می‌کنند نیز مورد حمله قرار می‌گیرند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید