درخواست تجدیدنظر خواهی حمید رحمتی فعال صنفی معلمان رد شد/ سند

شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان درخواست رسیدگی مجدد به پرونده حمید رحمتی، عضو هیئت مدیره کانون صنفی فرهنگیان شهرضا که در دادگاه بدوی به احکام زندان، شلاق و جریمه نقدی محکوم شده‌بود، را رد کرد.

حمید رحمتی، معلم ساکن شهرضا پیش‌تر از بابت اتهامات “اخلال در نظم با انجام رفتارهای غیرمتعارف تشویق، تحریک و ترغیب به خشونت از طریق ارسال پیامک در فضای مجازی” توسط شعبه‌ ۱۰۳ دادگاه کیفری دو شهرضا به تحمل سه سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده‌بود.

در دادنامه صادره آمده‌است: «در خصوص تجدیدنظر خواهی دادستان عمومی و انقلاب شهرضا نسبت به دادنامه صادره از شعبه ۱۰۳ کیفری دو شهرضا که متضمن محکومیت آقای حمید رحمتی به اتهام اخلال در نظم و تشویق و تهدید به خشونت در فضای مجازی به تحمل حبس، شلاق، جزای نقدی و مجازات تکمیلی به شرح دادنامه بدوی، می‌باشد و تقاضای تجدیدنظر خواهی دادستان مبتنی بر نقض رای صادره به لحاظ تشکیک در رکن معنوی بزه می‌باشد. با عنایت به محتویات پرونده نظر به اینکه دادستان از جمله مقاماتی نیست که تقاضای نقض رای و صدور حکم برائت کند و حسب بند بر اساس بند پ ماده ۴۳۳ قانون آیین دادرسی کیفری، دادستان فقط از حیث برائت متهم و عدم انطباق رای با قانون یا عدم تناسب مجازات می‌تواند اعتراض کند که هیچ‌یک از این شقوق مورد تقاضای دادستان نبوده و آنچه مورد تقاضا بوده، در حیطه وظایف و اختیارات دادستان نمی‌باشد و حسب ماده ۴۳۵ همان قانون رسیدگی این مرجع فقط نسبت به آنچه تجدیدنظرخواهی شده می‌باشد. لذا با این وصف و مستند مواد فوق‌الذکر قرار رد تجدیدنظر خواهی صادر و اعلام می‌شود رای صادره قطعی است.»

حمید رحمتی، از اعضای کانون فرهنگیان شهررضا بابت اتهامات “اخلال در نظم با انجام رفتارهای غیرمتعارف  تشویق، تحریک و ترغیب به خشونت از طریق ارسال پیامک در فضای مجازی” توسط شعبه‌ ۱۰۳ دادگاه کیفری این شهر به سه سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.

کمپین پیش‌تر از صدور احکام زندان، شلاق و جریمه نقدی علیه این معلم اهل شهرضا خبر داده‌بود.

کانون صنفی معلمان ایران (تهران) روز شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸، بیانیه‌ای در خصوص محکومیت آقای رحمتی منتشر کرده ‌و صدور این حکم را “عجیب و قرون وسطایی” خوانده‌‌بود.

در بخشی از این بیانیه از مسئولان قضایی کشور نوشته‌بود: “قبل از آنکه این شرایط، فضای جامعه را سنگین‌تر و خشن‌تر کند، دست از لجاجت برداشته و با احترام به فعالیت‌های صنفی و مدنی که لازمه جامعه‌ آزاد و حاکمیت مردم است، در مسیر درست گام های اجرایی و اساسی بردارد تا شاید فاصله بی اعتمادی‌ها اندکی کمتر شود”.

بیانیه کانون صنفی معلمان ایران (تهران) در خصوص صدور احکام زندان و شلاق برای حمید رحمتی

آقای رحمتی، پیش‌تر در بعد از ظهر روز شنبه ۸ دی‌ماه ۱۳۹۷، توسط مأموران نیروی انتظامی شهررضا بازداشت شده‌بود.

منابع مطلع در آن زمان به کمپین گفته بودند که «ماموران نیروی انتظامی شهرستان شهرضا درحالی‌که حکم بازداشت حمید را در دست داشتند از ورود به مدرسه ی محل کار حمید خودداری کردند؛ او نیز به برای احترام به این شیوه ی برخورد نیروهای انتظامی به سمت اداره ی آموزش و پرورش رفت و در آنجا خود را به ماموران نیروهای انتظامی معرفی کرد».

آقای رحمتی پس از بازداشت برای تفهیم اتهام به دادسرای شهرضا منتقل شد.

آن زمان اتهام این فعال صنفی «اخلال در نظم عمومی» عنوان شد و بازپرس دادسرا برای ایشان وثیقه ۴۰ میلیون تومانی صادر کرده بود و وی به صورت موقت آزاد شد.

حمید رحمتی از اعضای کانون فرهنگیان شهرضا، در اعتراض به بازداشت معلمان و در محکومیت معلمان زندانی، در محوطه آموزش و پرورش این شهرستان، از روز دهم آذرماه ۹۷ دست به “تحصن تک‌نفره” زده بود.

او در دو روز اول تحصن خود دست به اعتصاب غذای خشک زده‌بود، اما به دلیل وضعیت جسمانی‌ نامناسب و «بنا به درخواست دوستانش» از اعتصاب غذای خود دست کشید.

تحصنی که بنا به گفته یکی از معلمان «تک‌نفره آغاز شد، اما حمایت شماری از فرهنگیان و فعالان صنفی را در پی داشت».

آقای رحمتی  پیش‌تر و در اعتراضات صنفی سال ۸۵ نیز بازداشت و از استان اصفهان به استان مازندران تبعید شد. وی در تبعید و درمسیر تردد میان محل کار و محل سکونت و در نتیجه تصادف دچار سانحه شد و مدتها در کما بود.

بیشتر بخوانید:

حمید رحمتی، از اعضای کانون فرهنگیان شهرضا بازداشت شد

حمید رحمتی، معلم در تحصن: “در صورت به جواب نرسیدن، دست به عملی می‌زنم که جبران مافات آن غیر ممکن است”

گزارشی از تحصن حمید رحمتی در آموزش و پرورش شهرضا/ محمودبهشتی‌لنگرودی، اسماعیل عبدی، محمد حبیبی و شماری از معلمان حمایت خود را اعلام کردند

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید