دیوان عالی کشور حکم اعدام یک شهروند اهل کرگان را تایید کرد

دیوان عالی کشور حکم اعدام مهداد ملاحی شهروند بلوچ اهل کرگان در استان هرمزگان را که پیش‌تر به اعدام محکوم شده‌بود، تایید کرد.

مهداد ملاحی شهروند بلوچ که به اتهام “قتل دو مامور” ماه گذشته حکم دو بار اعدام دریافت کرده بود، حکمش از سوی دیوان عالی کشور تایید شد.

یک منبع مطلع به کمپین فعالین بلوچ در خصوص گفت: «یک هفته پیش حکم اعدام مهداد از دیوان عالی کشور تایید شده و به دادگستری کل استان هرمزگان برای اجرا ارسال شده است.»

بنا به گفته کمپین فعالین بلوچ این زندانی در خطر اجرای حکم زودهنگام قرار دارد.

پیشتر علی صالحی رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در مورد این پرونده گفته‌بود که حکم دوبار اعدام در ملاعام برای وی صادر شده و همچنین نامبرده را به اتهام “تمرد علیه مامورین و حمل فشفشه” به شش ماه حبس تعزیری نیز محکوم کرده بود.

دو تن دیگر از همراهان مهداد ملاحی نیز که متهم درجه دو شناخته شدند به اتهام تمرد علیه مامورین و حمل فشفشه به یک سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

دادگستری هرمزگان مدعی شده خردادماه امسال (۲۰ خرداد ۹۸) دو تن از مأموران دریابانی شهرستان میناب به نام‌های حسن کریمی و سجاد افراسیابی در جریان درگیری با این افراد که به عنوان “قاچاقچی کالا و ارز” نام برده شدند ، کشته شده اند.

شاهدان عینی و مردم محلی اما روایت دستگاه حکومت را رد می‌کنند و روایت دیگری در مورد کشته شدن ماموران بیان می‌کنند.

منابع آگاه از منطقه کرگان می گویند: «در تاریخ ۲۰ خرداد ۹۸ مامورین دریابانی به قایقی از بندر کرگان که حامل گوسفند بود و راهی بندر خصب عمان بود حمله کردند و در این درگیری دو قایق گلف و یک ناوچه حضور داشتند که ناوچه که عقب تر از قایق ها بوده اقدام به تیراندازی می کند که در این تیراندازی تیر به اشتباه به مامورین خودشان که در قایق گلف بودند برخورد کرده و دو تن از این مامورین کشته شدند.»

منابع محلی میگویند: «قایق های مردمی چه از سوخت بر و چه از انهایی که برای بارگیری به خصب عمان می روند سلاحی برای درگیری ندارند و تنها چیزی که بعضی برای دفاع خود دارند نوعی فشفشه است که برای ترساندن و دور کردن مامورین استفاده می کنند.»

منابع نزدیک به خانواده متهم میگویند: نکته دیگر اینکه دادگاه این افراد به سرعت تشکیل شد و به اتهام قتل حکم فوری دو بار اعدام در ملا عام صادر شد بدون در نظر گرفتن سخنان متهم.

تایید حکم مهداد ملاحی از سوی دیوان عالی کشور نیز به سرعت اتفاق افتاد.

خانواده این زندانی از اعدام قریب الوقوع وی ابراز نگرانی کرده و از نهادهای بین المللی خواستار رسیدگی موضوع شدند تا به گفته آنها “بیگناه به چوبه دار نرود”

در یکسال اخیر تعداد زیادی از جوانان کرگان به اتهام سوخت بری کشته شدند.

تاریخ ۴ بهمن ۹۶ در یورشی به بندرکرگان برای ضبط برنج ، حسین امینی پور (ملاحی) که تماشاگر بود بر اثر شلیک گلوله مستقیم کشته شد. در تاریخ ۴ بهمن ۹۷ اسحاق ملاحی نیز در یورش به لنج های سوختبر کشته شد.

همچنین در تاریخ ۱۰ بهمن ۹۷ در یورش دیگر و به رگبار بستن لنجی منجر به آتش گرفتن لنج شد و ولید ملاحی با ۹۰ درصد سوختگی جان خود را از دست داد و شکایت خانواده به نتیجه نرسید.

اهالی منطقه کرگان بلوچ و اهل سنت هستند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید