همسر کاووس سیدامامی به کانادا رفت

مریم ممبینی، همسر کاووس سیدامامی، فعال محیط زیستی که پس از بازداشت در زندان به طرز مشکوکی جان خود را از دست داد، پس از گذشت نزدیک به ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور به کانادا رفت.

رامین سیدامامی فرزند کاووس سیدامامی و مریم ممبینی خواننده‌ای که با نام «کینگ‌رام» شناخته می‌شود، با انتشار تصویری در توییتر این خبر را تایید کرده است.

فرزند خانم ممبینی نوشته‌است: «ما دوباره به مادر زیبای‌مان پیوستیم. ما ۵۸۲ در آرزوی رسیدن به این لحظه بودیم.هنوز در شوکیم و نمی‌توانیم احساسات خود را کنترل کنیم. سپاس از همه کسانی که در این دوران ما را حمایت کردند.»

پیام‌درفشان وکیل خانم ممبینی نیز در همین خصوص به ایرنا گفت: «بر اساس طرح و پیگیری مساله در بخش مرکزی دادستانی تهران و دادسرای انتظامی قضات و پیرو مذاکرات انجام گرفته بین مسئولین دادسرای انتظامی قضات و سرپرست دادسرای اوین به عنوان مقام قضایی صادرکننده دستور ممنوع‌الخروجی و نهاد امنیتی مسئول پرونده، دستور رفع ممنوع‌الخروجی موکل صادر شد.»

این وکیل دادگستری افزود: «در این راستا موکل با اخذ گذرنامه به صورت قانونی و بدون ایجاد هرگونه مشکل و مانع از کشور خارج و نزد فرزندان خود به کانادا رفته است که بنا بر تصمیم خودشان بعد از خروج از کشور، مساله به من اعلام شد و اکنون بنا بر اهمیت مساله و احترام به افکار عمومی، کلیت سیر امر منعکس می‌شود.»

پیش‌تر، گزارش شده‌بود که “از خروج همسر کاووس سید امامی که قصد داشت، شامگاه چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶، به اتفاق دو پسرش رامین و مهران ایران را به مقصد کانادا ترک کند، جلوگیری شده و در دقایق آخر او را ممنوع الخروج کردند.”

مریم ممبینی، همسر کاووس سیدامامی، در اولین ساعات بامداد ۱۷ اسفند ۱۳۹۶، به همراه دو فرزند دو پسرش رامین و مهران، در حال عزیمت از تهران به سمت ونکور کانادا بودند که از سوار شدن مریم ممبینی، به هواپیما در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران ممانعت به عمل آمد. پاسپورت ایرانی او توقیف و به جای آن یک رسید به او داده شد.

کاووس سید امامی، استاد جامعه‌شناسی، عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق و مدیر عامل موسسه «حیات وحش میراث پارسیان»، ۴ بهمن ۱۳۹۶ بازداشت شد و ۱۹ بهمن‌ماه خانواده اش، از مرگ او با عنوان «خودکشی» مطلع شدند. با این حال هنوز مشخص نیست که کاووس سیدامامی تحت چه شرایطی مورد بازجویی قرار گرفت و تحت چه شرایط فیزیکی و روانی در زندان اوین نگهداری می‌شد و چگونه برای فردی که از صحت کامل جسمی و روانی برخوردار بود، چنین اتفاقی افتاده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید