دادگاه تجدیدنظر حکم ۲۳ سال و ۹ ماه زندان کیومرث مرزبان طنزنویس ایرانی را عینا تایید کرد

حکم ۲۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری کیومرث مرزبان، نویسنده و طنزنویس زندانی در دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، حکم ۲۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری کیومرث مرزبان، نویسنده و طنزنویس ایرانی که در دادگاه بدوی برای وی صادر شده‌بود، در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شد.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران با ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، کیومرث مرزبان طنزنویس ایرانی را با چند اتهام در مجموع به ۲۳ سال و ۹ ماه حبس محکوم کرده‌‌بود که اکنون با توجه به تایید در دادگاه تجدیدنظر ۱۱ سال آن با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، قابل اجراست.

دادگاه تجدیدنظر آقای مرزبان بدون حضور وی و وکیل مدافعش برگزار شد.

محمد حسین آقاسی، وکیل مدافع آقای مرزبان وکالت اینگونه پرونده‌ها را “آزاردهنده” خوانده و نوشته‌است: «حکم کیومرث مرزبان این جوان طنزنویس خوش ذوق و نویسنده با استعداد در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر تأیید شد باورکردنی نیست که یک انسانی را فقط برای نوشتن به یازده سال مجازات حبس محکوم کنیم اگر شخصا در پرونده نبودم فکر می‌کردم اتهامش فقط نوشتن نبوده وکالت در اینگونه پرونده ها گاهی واقعا آزار دهنده است.»

پیش تر شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران با ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، کیومرث مرزبان از بابت اتهام «ارتباط با دول متخاصم» به ۱۱ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام «توهین به مقدسات» به ۷ سال و شش ماه حبس تعزیری، از بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۱ سال و شش ماه حبس تعزیری، از بابت اتهام «توهین به رهبری و بنیانگذار» به ۳ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام «توهین به مسئولین» به ۹ ماه حبس تعزیری محکوم کرده‌بود.

یک منبع مطلع پیش‌تر گفته‌بود: «یکی از اصلی ترین اتهامات وارده بر کیومرث که برایش محکوم به ۱۱ سال حبس شده است همکاری او با خانه آزادی که خودش یک سازمان مدافع حقوق بشر است بوده است. چرا که که او  برای مدتی دل نوشتههایش را در وب‌سایتی که مطالب طنز منتشر می‌کرد که منابع مالی آن به گفته مقامات از طریق خانه‌آزادی بوده است

به گفته محمد آقاسی وکیل مدافع آقای مرزبان، «کیومرث متهم  به همکاری با  سازمانی شده است که به گفته مقامات قضایی از طریق دول متخاصم (امریکاحمایت مالی شود

آقاسی در مصاحبه ای عنوان کرده بود که کیومرث هرگز نمیدانسته که وبسایتی که برای آن مینوشته توسط کشور آمریکا حمایت مالی می شود، او امیدوار بود بتواند با عنوان کردن این واقعیت در دادگاه تجدید نظر کیومرث را از این اتهام مبری کندمتاسفانه جلسه دادگاه تجدید نظر بدون حضور کیومرث و وکیل او انجام شده است و خانواده او به شدت نگران رای دادگاه هستند که هفته آینده به وکیل اش ابلاغ خواهد شد.

کیومرث مرزبان در حالی متهم به ارتباط با دول متخاصم آمریکا شده است که طبق سند رسمی وزارت امور خارجه که در ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۲ منتشر شد ایران هیچ کشوری جز اسرائیل، را مصداق «کشور متخاصم» و در واقع دشمن با جمهوری اسلامی نمی‎داند. محمدحسین آقاسی درباره این نکته گفت: «متاسفانه دادگاه‌های انقلاب این سند را نمی‌پذیرند و می‌گویند که کشور آمریکا متخاصم و دشمن است.» پیش از سیامک  نمازی، علیرضا امیدوار، کامران قادری، امید کوکبی و احمدرضا جلالی متهم  به«همکاری با دول متخاصم» شده بودند.

مأموران اطلاعات سپاه، کیومرث مرزبان طنزنویس ۲۷ ساله را یک سال پس از بازگشتش به ایران در تاریخ چهارم شهریورماه ۹۷ بازداشت کردند.

۴ ماه پس از بازداشت آقای مرزبان یکی از نزدیکان او به کمپین گفته‌بود: «با وجود آنکه بیشتر از ۴ ماه از بازداشت این نویسنده و طنزپرداز گذشته‌است، اما هنوز دلیل بازداشتش مشخص نیست و تنها اطلاعات ضد و نقیضی در باره وی به دست خانواده‌اش رسیده‌است، ولی تنها موضوعی که خبر داریم این است که هنوز دادگاهی برای او تشکیل نشده و حکمی هم صادر نشده است».

وب‌سایت وابسته به حکومت «پایگاه عدالت خواهان» به طرح برخی اتهامات علیه او پرداخته و در خبری نوشت که او به آمریکا برای انعقاد قراردادی با هدف «شبکه‌سازی در ایران» سفر کرده است در حالی که به گفته منبع آگاه کیومرث مرزبان هرگز به این کشور سفری نداشته است.

«پایگاه عدالت خواهان» مدعی شده کیومرث مرزبان تحت عنوان دایر کردن کلاس‌های هنری اقدام به ارتباط‌گیری با هنرمندان کشور کرده و از این طریق «التهاب‌افکنی» و «ایجاد شکاف اجتماعی در بدنه جامعه» می‌کرده است.

پیش‌تر انجمن جهانی طنز فارسی، نسبت به تداوم بازداشت این عضو خود واکنش نشان داده و با صدور بیانیه‌ای اظهارات یک وبسایت اینترنتی علیه او را “مخدوش و بی‌پایه و اساس” دانسته‌بود.

کیومرث مرزبان فعالیت خود را با ساختن فیلم‌های کوتاه آغاز کرد. او در سال ۸۸ به کشور مالزی سفر کرد و در آنجا پادکست اینترنتی با محتوای طنز به نام «رادیو سنگ‌تاب» را راه‌اندازی کرد. او همچنین کتاب طنزی با عنوان «خام بدم پخته شدم بلکه پسندیده شدم» را نوشت. مرزبان پس از بازگشت به ایران در سال ۹۶ نیز کلاس‌های نویسندگی و فیلم‌نامه‌نویسی را برای جوانان تشکیل داد.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید