تغییر اتهام «افساد فی الارض» سه متهم محیط زیستی

مراد طاهباز، نیلوفر بیانی و هومن جوکار سه تن از فعالان محیط زیستی که از بهمن ۹۶ در بازداشت به‌سر می‌برند، برای بیان آخرین دفاعیات خود به دادگاه احضار شدند.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در این خصوص گفت: «مراد طاهباز، نیلوفر بیانی و هومن جوکار سه متهم پرونده (موسوم به جاسوسی از مراکز حساس نظامی در پوشش محیط زیستی) برای بیان آخرین دفاعیات به دادگاه احضار شدند.»

وی افزود: «بر اساس ماده ۲۸۰ آئین دادرسی کیفری دادگاه می‌تواند در جریان رسیدگی به پرونده عنوان اتهامی را تغییر دهد و بر همین اساس اتهام افراد اشاره شده از افساد فی الارض به همکاری با دولت متخاصم آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران جهت جاسوسی به نفع سیا و موساد تغییر می‌کند.»

سخنگوی قوه قضائیه تاکید کرد: «بر اساس آیین دادرسی دادگاه تکلیف دارد اگر اتهام را تغییر دهد اتهام جدید را تفهیم کند و بر اساس همان فرایند قضایی اقدام قضایی انجام شده است.»

بر اساس این گزارش، یک نفر دیگر پرونده یعنی طاهر قدیریان که برای او نیز اتهام «افساد فی الارض» صادر شده بود در روزهای آینده به دادگاه احضار می‌شود.

«هومن جوکار»، «سپیده کاشانی»، «امیرحسین خالقی»، «طاهر قدیریان»، «مراد طاهباز»، «سام رجبی»، «نیلوفر بیانی» و «عبدالرضا کوهپایه» ۸ فعال محیط زیستی هستند که بهمن‌ماه ۹۶ بازداشت شدند.

از زمان بازداشت این افراد بسیاری از نهادهای حقوق بشری و سازمان‌های بین‌المللی از مقامات قضایی و مسئولان ایران خواسته‌اند که فعالان محیط زیست در بازداشت را آزاد کنند.

ابتدا مراد طاهباز فعال محیط زیست و همکار موسسه حیات وحش میراث پارسیان بازداشت شد و پس از مدتی در تاریخ چهارم بهمن ماه ۹۶ کاووس سیدامامی و دیگر همکاران سابق و فعلی موسسه حیات وحش در همان روز به طور جداگانه از سوی ماموران امنیتی در خیابان، منزل و یا دفتر موسسه بازداشت شدند.

تا کنون حدود ۱۰ جلسه دادگاه برای فعالان محیط زیست بازداشتی برگزار شده‌است.

سال گذشته چندین جلسه دادگاه برای این افراد برگزار شد و ادامه رسیدگی به پرونده آن‌ها به سال ۹۸ موکول شد.

مطلب مرتبط:

درباره فعالان محیط زیست بازداشتی بیشتر بدانیم

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید