پناهجویان در ترکیه؛‌ دختر نیازمند درمان به همراه خانواده‌اش به کانادا رسید

دلارام پسندیده، دختری که سال ۱۳۹۶ به همراه پدر، مادر و برادرش به ترکیه آمده‌بودند، در نهایت با تلاش و اطلاع رسانی در خصوص بیماری سختی که به آن دچار شده‌بود، به کانادا رسید و اکنون در یکی از بیمارستان‌های تورنتو تحت درمان است.

او پیش از این در بیمارستانی در شهر آنکارا با بیماری سرطان در حالی دست و پنجه نرم می‌کرد که پس از قبولی در مصاحبه سازمان ملل متحد به همراه خانواده‌ در انتظار انتقال به کشور سوم بودند.

دلارام بلافاصله بعد از ورود به کانادا در بیمارستان بستری می شود

طی این مدت تلاش بسیاری برای اطلاع از وضعیت او صورت گرفته‌بود و بارها در توییتر در این خصوص اطلاع رسانی‌ شده‌بود. حتی یک درخواست الکترونیکی برای کمک به وی تشکیل شده‌بود که تا این لحظه بیشتر از ۲۲هزار نفر آن‌را امضا کرده‌اند.

او شامگاه پنج‌شنبه ۲۵ مهرماه ۹۸ به همراه خانواده‌اش به کانادا رسید و اکنون در بیمارستانی در شهر تورنتو در کانادا بستری شده‌ و مراحل درمانی خود را پشت سر می‌گذارد.

دلارام روز گذشته با خدمات پزشکی و آمبولانس از بیمارستان به فرودگاه منتقل شد و در طول پرواز هم یک پزشک متخصص او را همراهی می‌کرد.

پس از برگزاری چند توفان توییتری و اطلاع‌رسانی در خصوص وضعیت دلارام در رسانه‌های حقوق بشری و شبکه‌های اجتماعی، سازمان ملل متحد در آنکارا با خانواده او تماس می‌گیرند و به پرونده او رسیدگی می‌کنند.

یک منبع مطلع به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی می‌گوید:‌ «تمام مراحل اعزام این خانواده از طریق سازمان ملل و کمک بخش کشوری صورت گرفت و دلیل آن همان اطلاع رسانی‌ها در شبکه‌های اجتماعی بوده‌است.»

پیش از این دوستان و خانواده خانم پسندیده از بسیاری از سازمان‌های دولتی و خصوصی کمک خواسته‌بودند، اما در نهایت سازمان ملل به دلیل وضعیت خاصی که این بیمار داشت به این پرونده رسیدگی کرد.

دل‌آرام پسندیده ورازگاهی، متولد ۱۵ شهریور ۱۳۸۵ (۶ سپتامبر ۲۰۰۶) به همراه خانواده‌اش در اردیبهشت ۱۳۹۶ به ترکیه آمده‌بودند و پس از اخذ قبولی در مصاحبه سازمان ملل در انتظار اعزام به کشور سوم بودند.

این دختر ۱۳ ساله ایرانی به نوعی نادر از سرطان استخوان به نام «اوینگ سارکوما» (Ewing’s sarcoma) مبتلا شده که مفاصل و بافت‌های نرم اطراف توده سرطانی مورد حمله قرار می‌گیرد.

سارکوم یوئینگ (Ewing’s sarcoma) یک تومور استخوان یا سرطان استخوان بدخیم است. این تومور در هر استخوانی می‌تواند بروز کند ولی بیشتر در لگن، ران و ساق است و سن شیوع آن در نوجوانی و جوانی است.

درد شایعترین علامت این بیماری است. محل تومور ممکن است متورم شده و لمس محل دردناک شود.

با همه این‌ها فصل تازه‌ای برای دلارام و خانواده‌اش در کانادا آغاز شده‌ و کمپین خوشحالی خود را در این خصوص پنهان نمی‌کند و در کنار تمام اخباری که در مورد وضعیت پناهجویان در ترکیه به گوش می‌رسد، این نوید را می‌دهد که پناهجویان از تاثیر شبکه‌های اجتماعی غافل نشوند.

مطلب زیر را در همین خصوص بخوانید:

پناهندگان ترکیه؛ کمپین حمایت از پناهندگان ایرانی ساکن ترکیه در توییتر چه هدفی دارد؟

پناهجویان و پناهندگان در ترکیه ماه‌هاست که سعی دارند با هشتگ‌های “#IranianRefugeesInTurkey” و ”#Resettlement4Iranian” صدای خود را به کشورهای پناهنده پذیر برسانند.

طولانی شدن روند رسیدگی به پرونده‌های پناهجویان در ترکیه از مهمترین دغدغه‌های یک پناهجو است.

عدم رسیدگی و توجه به موقع سازمان ملل متحد در ترکیه و طولانی‌شدن پروسه پناهجویی، باعث بروز مشکلات جدی در سلامتی روانی و جسمی افراد و همینطور موجب آسیب‌های مختلف به زندگی خانواد‌ه‌های پناهندگان شده‌است.

بیشتر پناهندگان ساکن ترکیه طی مصاحبه‌های مختلف و گفتگوهایی که پیش‌تر در کمپین منتشر شده‌، این عدم رسیدگی را حادترین مسئله خود می‌دانند.

آن‌ها می‌گویند: “با مشکلاتی مثل بی‌کاری، گرسنگی، بیماری و … کنار می‌آیند، اما زمانی که به مدت طولانی با همین مسائل سر کنند، دیگر گذران زندگی سخت و گاه غیرممکن می‌شود.”

بیشتر پناهندگان و پناهجویانی که در ترکیه بسر می‌برند، بر این باورند: “از زمانی که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) بخشی از وظایف خود را به اداره مهاجرت ترکیه سپرده، وضعیت آن‌ها به مراتب بدتر شده‌است.”

پیش‌تر، پناهجویان پس از ثبت درخواست خود در دفتر سازمان ملل «آسام» در آنکارا مورد مصاحبه‌ای کوتاه قرار می‌گرفتند و بعد از گذشت حدودا دو سال “گاهی بیشتر”، مصاحبه بعدی (مصاحبه اصلی) با آنها صورت می‌گرفت و در صورت قبولی و داشتن شرایط لازم، در این مرحله، پرونده آن‌ها به بخش کشوری یا اسکان برای کشور سوم (کشور امن) فرستاده‌می‌شد که از ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۸ (۱۹ /شهریور) روند ثبت‌نام پناهجویان به اداره مهاجرت ترکیه سپرده شده‌ و فرد پناهجو به محض ورود به ترکیه در یکی از شهرهای این کشور در پلیس اداره مهاجرت نام خود را ثبت کرده و سپس مراحل بعدی مانند دادن وقت مصاحبه و … را طی می‌کند.

فعالان حقوق پناهندگان در ترکیه نگران هستند؛ دولت ترکیه با صلاحیتی که به دست آورده، روند اخراج پناهندگان را سرعت ببخشد و رسیدگی جدی به پرونده‌ها صورت نگیرد.

این سازمان در ترکیه اعلام کرده که اداره مهاجرت ترکیه مسئولیت بررسی پرونده‌های حمایت بین‌المللی را نیز بر عهده خواهد داشت.

هر چند کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل گفته “به فعالیت‌های حمایتی خود از جمله ارائه خدمات مشاوره به پناهندگان ادامه خواهد داد” با این حال این اقدام سازمان ملل، نگرانی‌هایی را برای پناهندگان در ترکیه به وجود آورده است.

پناهجویان در ترکیه با معضلات بسیاری مواجه هستند. از جملە مشکلات پناه‌جویان آیندە نامشخص است، تا جایی که حتی کسانی با پذیرفته شدن کیس پناهندگی از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد یا پلیس مهاجرت با بلاتکلیفی طولانی روبرو هستند و سال‌هاست در شرایط بدی زندگی می‌کنند.

به گفته برخی از پناهندگان در سال‌های اخیر، “مشکلات اقتصادی و گرانی بی‌سابقه پس از کودتای نافرجام در ترکیه”، گذران زندگی را دشوارتر از پیش کرده‌است و از سوی دیگر طولانی شدن پروسه رسیدگی به پرونده‌های پناهندگان، به‌خصوص بعد از قبولی در مصاحبه و عدم رسیدگی برای ارجاع این نوع پرونده‌ها به بخش کشوری جهت انتقال به کشور امن و آینده نامعلوم، باعث اختلال در زندگی بسیاری از پناهندگان شده است.

برخی کارشناسان و فعالان حقوق بشر در امور پناهندگان معتقدند که جنگ‌هایی که در سال‌های اخیر در خاورمیانه رخ‌داده است و افزایش جمعیت پناهندگان مرتبط با آن، یکی از علل عدم انتقال سریع پرونده‌ها به کشور سوم است و از سوی دیگر برخی از کشورهای پناهنده‌‌پذیر مانند آمریکا، کانادا و استرالیا با تغییر سیاست‌های خود در عدم پذیرش پناهنده، عملا این راه را برای پناهندگان از پیش دشوارتر کرده‌اند.

روز جهانی پناهندگان؛ گفتگویی با مرتضی اسماعیل پور روزنامه نگار و فعال حقوق بشر

ابهام در سرنوشت پناه‌جویان ایرانی در ترکیه

پناهندگان ترکیه؛ کمپین حمایت از پناهندگان ایرانی ساکن ترکیه در توییتر چه هدفی دارد؟

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید