طرح اتهام «ارتداد» برای یک نوکیش مسیحی در ایران

دادگاه رسیدگی به اتهامات اسماعیل مغربی‌نژاد، نوکیش مسیحی ساکن شیراز روز شنبه ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد.

آقای مغربی‌نژاد پیش‌تر در روز سه‌شنبه ۲۲ اکتبر برابر با (۳۰ مهر ۱۳۹۸) به دادگاه انقلاب اسلامی شیراز احضار شده‌ و اتهامات «توهین به اسلام» و «ارتداد» به وی تفهیم شد.

براساس گزارش محبت‌نیوز قاضی از وی در مورد اتهاماتش یعنی «توهین به اسلام» و «ارتداد» پرسیده که اسماعیل مغربی‌نژاد پاسخ داده؛ «آیت‌‌الله‌‌ها تعابیر مختلفی از ارتداد دارند.»

“قاضی دادگاه وثیقه‌‌ وی را به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش داده که مغربی‌‌نژاد اعلام می‌‌کند توان پرداخت این مبلغ سنگین را ندارد.”

بر اساس این گزارش، در پی آنچه در دادگاه بین قاضی دادگاه و مغربی‌‌نژاد رد و بدل شد، قاضی وثیقه‌‌ی او را به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش داده که مغربی‌‌نژاد اعلام می‌‌کند توان پرداخت این مبلغ سنگین را ندارد. در نهایت دو فیش حقوقی کارمندی به عنوان قرار وثیقه او تعیین که دو تن از دوستانش آن را بر عهده گرفتند.

به گفته بخش انگلیسی ماده ۱۸، به این شهروند مسیحی می‌‌گویند قاضی اتهام توهین به مقدسات و ارتداد را علیه اسماعیل مغربی‌‌نژاد مطرح کرده که این نوکیش مسیحی هر دو اتهام را رد کرده است. مغربی‌‌نژاد تا زمان برگزاری دادگاه به صورت موقت آزاد است.

این شهروند ۶۵ ساله که ۴۰ سال پیش به مسیحیت گرویده جمعه ۲۵ ژانویه ۲۰۱۹ برابر با (۵ بهمن ۱۳۹۷) توسط ماموران لباس شخصی وزارت اطلاعات در شیراز بازداشت شد. او در این چهار دهه بارها از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی تحت فشار قرار گرفته بود و حدود ۱۰ سال پیش نیز از یک سوءقصد جان سالم به در برده است.

«مهوش محمودیان» همسر اسماعیل نیز در سال ۱۹۹۹ میلادی به مسیحیت گرویده بود. اما در سال ۲۰۱۳ میلادی درگذشت و متاسفانه درخواست خانواده او برای دفن وی در گورستان مسیحیان نادیده گرفته شد و مقامات حکومت ایران این اجازه را به آنها ندادند. حتی «آزاد مارشال» اسقف کلیسای انگلیکن یا اسقفی ایران نیز به همین منظور نامه‌ای نوشته و در آن تایید کرده بود که متوفی یک مسیحی معتقد و از اعضای کلیسای اسقفی ایران بوده که در این کلیسا آیین مراسم تعمید و تایید را نیز انجام داده بود اما این نامه بی‎اثر بود.
در نهایت پیکر خانم محمودیان در گورستان مسلمانان آنهم در حضور ماموران امنیتی به خاک سپرده شد و تنها ۵ نفر از اعضای خانواده این بانوی مسیحی اجازه حضور یافتند و مراسم خاکسپاری وی انجام شد.
گفتنی است در سال‌های نخست گرویدن اسماعیل مغربی‌نژاد به آیین مسیحیت، همسر او مهوش بارها مورد بازجویی قرار گرفته بود.

در ماده ۲۵ منشور حقوق شهروندی حسن روحانی آمده است: «شهروندان از حق آزادی اندیشه برخوردارند. تفتیش عقاید ممنوع است و هیچکس را نمی‌­توان به صرف داشتن عقیده‌­ای مورد تعرض و مؤاخذه قرار داد.» با این حال بازداشت نوکیشان مسیحی و هجوم به کلیساهای خانگی مداوم از سوی ماموران امنیتی صورت می‌گیرد.

در حال حاضر تمام کلیساهای فارسی‌زبان در ایران تعطیل شده‌اند و نوکیشان مسیحی اجازه شرکت در کلیساهای آشوری و ارمنی که به زبان غیرفارسی است، ندارند. کیارش عالی‌پور در این خصوص گفته بود: «به ما گزارش شده که گاهی ماموران امنیتی در کلیساهای دیگر با لباس شخصی حضور دارند و نوکیشان مسیحی را شناسایی می‌کنند یا از کلیساها لیست شرکت‌کنندگان در مراسم را می‌خواهند. به این شکل نوکیشان مسیحی فقط می‌توانند در کلیساهای خانگی شرکت کنند که آن هم با بازداشت، حکم‌های سنگین و تهدید مواجه است.»

براساس تحقیق سازمان «درهای باز» که یک سازمان غیردولتی است ایران در رتبه دهم در جهان در آزار و اذیت مسیحیان قرار دارد.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید