محمد حسین آقاسی: پنج سال از حکم کیومرث مرزبان مشمول عفو شده است

محمدحسین آقاسی از مورد عفو قرار گرفتن پنج سال از  ۱۱ سال حبس کیومرث مرزبان خبر داده است. شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، کیومرث مرزبان، طنزنویس ایرانی را بابت چند اتهام درمجموع به ۲۳ سال و ۹ ماه حبس محکوم کرده بود که با توجه به تأیید در دادگاه تجدیدنظر ۱۱ سال آن با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، قابل‌ اجر بود.

خبرگزاری‌های داخلی روز دوشنبه چهارم آذر از عفو پگاه آهنگرانی، صبا آذر پیک، پوریا عالمی، کیومرث مرزبان، حسین جنتی و حسین قدیانی در آستانه ۱۷ ربیع‌الاول و همزمان با میلاد پیامبر مسلمانان خبر داده بودند.

گفته‌شده این عفو به درخواست ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه و با تایید علی خامنه‌ای صورت گرفته است.

محمدحسین آقاسی، وکیل مدافع کیومرث مرزبان روز سه‌شنبه ۵ آذرماه در صفحه توییتر خود نوشت که «کیومرث مرزبان که به خاطر نوشتن طنز، در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب محکومیت سنگینی گرفته بود، پنج سال از محکومیتش مشمول عفو شد ولی ۶ سال آن باقیمانده.»

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران با ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، کیومرث مرزبان از بابت اتهام «ارتباط با دول متخاصم» به ۱۱ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام «توهین به مقدسات» به ۷ سال و شش ماه حبس تعزیری، از بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۱ سال و شش ماه حبس تعزیری، از بابت اتهام «توهین به رهبری و بنیانگذار» به ۳ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام «توهین به مسئولین» به ۹ ماه حبس تعزیری محکوم کرده‌بود.

یک منبع مطلع پیش‌تر گفته‌بود«یکی از اصلی ترین اتهامات وارده بر کیومرث که برایش محکوم به ۱۱ سال حبس شده است همکاری او با خانه آزادی که خودش یک سازمان مدافع حقوق بشر است بوده است. چرا که که او  برای مدتی دل نوشتههایش را در وب‌سایتی که مطالب طنز منتشر می‌کرد که منابع مالی آن به گفته مقامات از طریق خانه‌آزادی بوده است

آقاسی در مصاحبه ای عنوان کرده بود که کیومرث هرگز نمیدانسته که وبسایتی که برای آن مینوشته توسط کشور آمریکا حمایت مالی می شود.

کیومرث مرزبان در حالی متهم به ارتباط با دول متخاصم آمریکا شده است که طبق سند رسمی وزارت امور خارجه که در ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۲ منتشر شد ایران هیچ کشوری جز اسرائیل، را مصداق «کشور متخاصم» و در واقع دشمن با جمهوری اسلامی نمی‎داند. محمدحسین آقاسی درباره این نکته گفت: «متاسفانه دادگاه‌های انقلاب این سند را نمی‌پذیرند و می‌گویند که کشور آمریکا متخاصم و دشمن است.» پیش از این سیامک نمازی، علیرضا امیدوار، کامران قادری، امید کوکبی و احمدرضا جلالی متهم  به«همکاری با دول متخاصم» شده بودند.

مأموران اطلاعات سپاه، کیومرث مرزبان طنزنویس ۲۷ ساله را یک سال پس از بازگشتش به ایران در تاریخ چهارم شهریورماه ۹۷ بازداشت کردند.

کیومرث مرزبان فعالیت خود را با ساختن فیلم‌های کوتاه آغاز کرد. او در سال ۸۸ به کشور مالزی سفر کرد و در آنجا پادکست اینترنتی با محتوای طنز به نام «رادیو سنگ‌تاب» را راه‌اندازی کرد. او همچنین کتاب طنزی با عنوان «خام بدم پخته شدم بلکه پسندیده شدم» را نوشت. مرزبان پس از بازگشت به ایران در سال ۹۶ نیز کلاس‌های نویسندگی و فیلم‌نامه‌نویسی را برای جوانان تشکیل داد.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

خروج از نسخه موبایل