کرمانشاه؛ شروط دستگاه امنیتی برای تحویل پیکر جان‌باختگان بە خانوادەها/ احراز هویت کشته‌شدگان کرمانشاه

تصویر مربوط به اعتراضات سراسری آبان‌ماه ۹۸ در کرمانشاه

دستگاه‌های امنیتی و قضایی در استان کرمانشاه برای تحویل پیکر کشتە شدگان اعتراضات اخیر به خانواده‌ها  قوانین و شرایطی ویژه ای را وضع کرده است.

به گفته منابع  آگاه به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی: «خانواده‌های کشته‌شدگان در استان کرمانشاه برای تحویل پیکر عزیزانشان از سوی اطلاعات سپاه و مراجع قضایی تحت‌فشار قرارگرفته‌اند و از آنها تعهد کتبی به همراه  ضمانت مالی و همچنین در مواردی پول نقد در خواست شده است .»

بر اساس این گزارش، خانواده جان‌باختگان در کرمانشاه برای تحویل گرفتن پیکر عزیزانشان باید تعهد بدهند که پیکر جان‌باختگان را در سکوت و  شب هنگام  به خاک بسپارند و حتی اجازه چاپ آگهی ترحیم و  همچنین برگزاری مراسم  به خانواده‌ها داده نمی‌شود.

به گفته منابع آگاه در قبال تحویل پیکر جان‌باختگان در شهرستان جوانرود نیز  خانواده‌ها با مشکل بسیاری روبرو هستند و گفته‌شده درازای تحویل پیگر کشته‌شدگان اعتراضات اخیر از خانواده‌ها پول و  یا حتی سند جهت ضمانت در رابطه با عدم برگزاری مراسم ترحیم و عدم مصاحبه، اطلاع‌رسانی و شکایت از مراجع امنیتی و قضایی و یا اعتراضات احتمالی حین تشییع‌جنازه و برگزاری مراسم ختم دریافت می‌شود. در مواردی نیز گفته شده است که برای دریافت پیکر خانواده های از خانواده بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون  پول درخواست شده است.

اعتراضات به افزایش نرخ بنزین در کرمانشاه و بیشتر شهرها و حتی برخی از روستاهای کشور از روز جمعه ۲۴ آبان‌ماه آغاز شد و در روزهای پس از آن شدت گرفت.

بر اساس گزارش ارسالی به کمپین و اخبار منتشر شده در سایر وب سایت‌های حقوق بشری، در استان کرمانشاه از ابتدای اعتراضات تا کنون ده تن کشته و صدها تن دیگر نیز زخمی و یا بازداشت شده اند.

هویت کشته شدگان اعتراضات سراسری آبان‌ماە ۹٨ در کرمانشاه (کمپین مستقلا قادر به تایید همه اسامی نیست.)

عمران ولیدی-جوانرود
کاوه محمدی-جوانرود
کاوه مرادی-جوانرود
حمزه نقدی-جوانرود
ابراهیم مرادی-جوانرود
یونس هوشنگی-جوانرود
سلمان رحمانی-جوانرود
جبار تجاره-جوانرود
مبین عبداللهی-جوانرود
نادر بیژنوند-جوانرود
علی (یونس) فیروزبخت-جوانرود
ریبوار سیدرستمی-جوانرود
کاوه رضایی-جوانرود
عزیز (نام خانوادگی نامشخص) جوانرود-کارگر فضای سبز شهرداری کە ناشنوا و لال بودە است.
محمد میرزایی-کرمانشاه
مظفر ظهیری-کرمانشاه
یونس عزتی-کرمانشاه
عبدالرضا شیرزادی-کرمانشاه
برهان منصوری‌نیا-کرمانشاه
دانیال محمدی-کرمانشاه
مصطفی فرزامی-کرمانشاه
بهمن عزیزی-کرمانشاه
حسام بارانی راد-کرمانشاه
آرمین قادری-کرمانشاه
محمد پالانی-کرمانشاه
مظفر وطن دوست-کرمانشاه
یونس جلیلی-کرمانشاه
رامین میرازیی-کرمانشاه
نادر بیراموند-کرمانشاه

۱ دیدگاه

  1. یلدای امسال را به حرمت خون جانباختگان از مامور معزور تا همان ۸۵ درصدی که اعلام شد خارج از مراکز تجمعات اعتراضی به افزایش قیمت ناگهانی بنزین متاسفانه بصورت مشکوک! جان دادند و…کمی ساده تر ، برگزار کنیم. بخاطر خاتواده های داغدار این عزیزان از رقص و پایکوبی و هلهله پرهیز نماییم. این حداقل کاری میباشد که بعنوان انسان به وسع میتوانیم در قبال وجدان خویش انجام دهیم.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهارده − چهار =