بازداشت دست‌کم ۹ شهروند بهایی در بهارستان اصفهان

روز گذشته دست‌کم ۹ شهروند بهایی در بهارستان اصفهان بازداشت شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، دست‌کم ۹ تن از شهروندان بهایی در بهارستان از توابع استان اصفهان به نام‌های شهاب فردوسیان، نسیم جابری، مهران الله دادی، شهباز باشی، وحیده نیازمند، ناصر لطفی، قدوس لطفی، ساغر منوچهرزاده و هما منوچهرزاده، روز جمعه ۸ آذرماه ۹۸، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

گفته می‌شود این بازداشت‌ها همراه با تفتیش منزل مسکونی این افراد بوده‌است. از اتهام طرح شده یا دلیل بازداشت این شهروندان اطلاعی در دست نیست و ماموران امنیتی حین بازداشت منزل آن‌ها را تفتیش کرده و تعدادی از لوازم شخصی‌شان را ضبط کرده‌اند.

منابع کمپین می‌گویند که شمار بازداشت‌شده‌های بهایی در بهارستان بیشتر از ۹ نفر هستند، اما تنها هویت این افراد محرز شده‌است.

برخی مسئولان کشور اعتراضات سراسری آبان‌ماه ۹۸ را به عوامل بیگانه یا شهروندان بهایی منتسب کرده‌اند، این در حالی‌است که طی سال‌ها عمر حکومت ایران شهروندان بهایی بارها به دلیل عقیده خود بازداشت و زندانی شده‌اند.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل، بارها به بهایی ستیزی توسط حکومت جمهوری اسلامی ایران اعتراض کرده‌اند و این سرکوب سیستماتیک را مصداق بارزی از بی‌توجهی این حکومت به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی، بهاییت را به عنوان دین یا مذهب به رسمیت نمی‌شناسد، از این رو بازداشت و زندانی کردن بهاییان نیز در طول چهار دهه کماکان ادامه داشته است.

در سال‌های اخیر، بدرفتاری با بهاییان تشدید شده است و شامل تخریب قبرستان‌های آنان، دستگیری‌های خودسرانه، حمله به منازل، ضبط اموال، اخراج از کار، و سلب حقوق مدنی اساسی از آنها شده است. جوانان بهایی ایرانی همچنان از حق تحصیلات دانشگاهی محرومند و هر دانشگاهی که دانشجویان بهایی در آن مشغول به تحصیل باشند وادار به اخراج آنها می‌شود. متخصصین بهایی از انتصاب در شغل‌های دولتی محروم هستند و به دلیل اعتقاداتشان از جانب شرکت‌های خصوصی مورد تبعیض قرار می‌گیرند. حتی کسانی که از آنها دفاع می‌کنند نیز مورد حمله قرار می‌گیرند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید