بازداشت موقت اعضای خانواده میثم جولانی فعال ترک (آذربایجانی)

اعضای خانواده یکی از فعالان ترک (آذربایجانی) که طی اعتراضات آبان‌ماه ۹۸ بازداشت شده‌بود، پس از چند ساعت بازداشت آزاد شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، اعضای خانواده میثم جولانی که صبح روز یک‌شنبه ۱۰ آذرماه برای پیگیری از وضعیت او به دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل مراجعه کرده‌بودند، بازداشت و عصر همان روز پس از چند ساعت بازجویی آزاد شدند.

یک منبع مطلع به کمپین گفت: «صبح روز یک‌شنبه اعضای خانواده میثم جولانی که در حوادث اعتراضات سراسری آبان‌ماه بازداشت شده‌است، برای پیگیری وضعیتش و تلاش برای آزادی موقت او به دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل مراجعه می‌کنند که پس از اطلاع از عدم قبول قرار کفالت برای آزادی موقت او و اصرار برای آزادی‌اش با پرخاش آقای سلیم دادیار مستقر در دادستانی مواجه شدند و با دستور او هر چهار عضو خانواده جولانی بازداشت می‌شوند.»

این منبع افزود: «پدر، مادر، مهدی برادر و سمیه خواهر میثم جولانی پس از بازداشت در ساعت ۹ صبح به کلانتری ۱۱ اردبیل منتقل و ساعت ۶ بعدازظهر پس از بازجویی توسط قاضی کشیک آزاد شدند.»

میثم جولانی، فعال ترک (آذربایجانی) پس از اعتراضات آبان ماه در خانه پدری بازداشت و با اتهام «تبلیغ علیه نظام» روبرو شده و دادیار پرونده آقای سلیم قرار کفالت ۱۵ میلیون تومانی برای او صادر نموده که علی‌رغم مراجعه مکرر خانواده، از قبول قرار و آزادی او جلوگیری کرده‌است.

طی روزهای اخیر و همزمان با اعتراضات سراسری آبان‌ماه شمار زیادی از شهروندان و فعالان ترک (آذربایجانی) در شهرهای شمال غرب ایران بازداشت شده‌اند که از سرنوشت برخی از آن‌ها اطلاعی در دست نیست.

همچنین پیش‌تر رسانه‌های داخل ایران از دستگیری شمار زیادی از معترضان تحت عنوان «لیدر اعتراضات » در تبریز خبر داده و گفته‌شده این بازداشت‌ها ادامه دارد.

هویت برخی افرادی که طی اعتراضات آبان‌ماه ۹۸ بازداشت شده‌اند عبارتند از:

۱- غفار رضائیان-زنجان،۲- داوود شیری-تبریز،۳- ایوب شیری-تبریز،۴- روزبه پیری-تبریز،۵- یاشار پیری-تبریز،۶- فراز نوروزی-تبریز،۷- توحید خادمی-میاندوآب،۸- احمد عابدی-میاندوآب،۹- میثم جولانی-اردبیل،۱۰- سیامک صیفی-مشگین‌شهر، ۱۱- سالار طاهری افشار-ارومیه، ۱۲- بابک حسینی مقدم-تبریز، ۱۳- عباس مهرآسا، ارومیه

اعتراضات به گران شدن سه برابری بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان‌ماه آغاز شد و در روزهای بعد شدت گرفت.

طی این اعتراضات تا کنون ده‌ها تن کشته و صدها شهروند زخمی و هزاران نفر در شهرهای مختلف ایران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

مطلب مرتبط:

چند تن از فعالان ترک (آذربایجانی) در اردبیل و تبریز بازداشت شدند

افزایش شمار بازداشت‌شدگان در شهرهای شمال غرب ایران

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید