دو شهروند بهایی در زاهدان بازداشت شدند

دو شهروند بهایی در زاهدان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، کیمیا پورصادقیان و نسیم شوقی دو تن از شهروندان بهایی ساکن زاهدان از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

ماموران امنیتی در لحظه بازداشت این مادر و دختر تعدادی از لوازم شخصی آن‌ها از جمله لپ‌تاب و تعدادی دست‌نوشته را نیز ضبط کردند.

این دو شهروند بهایی روز سه‌شنبه ۲۸ آبان‌ماه در زاهدان بازداشت شده‌اند و با توجه به قطعی اینترنت در این منطقه بازداشت آن‌ها اطلاع رسانی نشده‌بود.

در طول این مدت نزدیکان این دو شهروند بهایی نتوانسته‌اند از محل نگهداری و دلیل بازداشت آن‌ها اطلاعی کسب کنند و نهادهای امنیتی در پاسخ به پیگیری‌های صورت گرفته گفته‌اند که با اتهام «بر هم زدن امنیت ملی» بازداشت شده‌اند.

روز چهارشنبه ۸ آبان‌ماه ۹۸، نیز محل کسب دست‌کم پنج شهروند بهایی در بندر چابهار در استان سیستان و بلوچستان به دستور مقامات قضایی پلمب شده‌‌بود.

کمپین پیش‌تر گزارشی در این خصوص منتشر کرده‌بود.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل، بارها به بهایی ستیزی توسط حکومت جمهوری اسلامی ایران اعتراض کرده‌اند و این سرکوب سیستماتیک را مصداق بارزی از بی‌توجهی این حکومت به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی، بهاییت را به عنوان دین یا مذهب به رسمیت نمی‌شناسد، از این رو بازداشت و زندانی کردن بهاییان نیز در طول چهار دهه کماکان ادامه داشته است.

در سال‌های اخیر، بدرفتاری با بهاییان تشدید شده است و شامل تخریب قبرستان‌های آنان، دستگیری‌های خودسرانه، حمله به منازل، ضبط اموال، اخراج از کار، و سلب حقوق مدنی اساسی از آنها شده است. جوانان بهایی ایرانی همچنان از حق تحصیلات دانشگاهی محرومند و هر دانشگاهی که دانشجویان بهایی در آن مشغول به تحصیل باشند وادار به اخراج آنها می‌شود. متخصصین بهایی از انتصاب در شغل‌های دولتی محروم هستند و به دلیل اعتقاداتشان از جانب شرکت‌های خصوصی مورد تبعیض قرار می‌گیرند. حتی کسانی که از آنها دفاع می‌کنند نیز مورد حمله قرار می‌گیرند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید