نسیم شوقی و کیمیا پورصادقیان دو شهروند بهایی ساکن زاهدان به صورت موقت آزاد شدند

نسیم شوقی و کیمیا پورصادقیان دو شهروند بهایی که در زاهدان از سوی نیروهای امنیتی در منزل مسکونی خود بازداشت شده‌بودند، با سپردن قرار کفالت به صورت موقت آزاد شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، نسیم شوقی و کیمیا پورصادقیان دو تن از شهروندان بهایی ساکن زاهدان که روز سه‌شنبه ۲۸ آبان‌ماه از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌بودند، به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

نسیم شوقی و کیمیا پورصادقیان روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه ۹۸، هر کدام با قرار کفالت ۱۵ میلیون تومانی آزاد شده‌اند.

ماموران امنیتی در لحظه بازداشت این مادر و دختر تعدادی از لوازم شخصی آن‌ها از جمله لپ‌تاب و تعدادی دست‌نوشته را ضبط کردند.

به این دو شهروند بهایی در زمان بازجویی‌ها اتهام «بر هم زدن امنیت ملی» تفهیم شده‌است.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل، بارها به بهایی ستیزی توسط حکومت جمهوری اسلامی ایران اعتراض کرده‌اند و این سرکوب سیستماتیک را مصداق بارزی از بی‌توجهی این حکومت به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی، بهاییت را به عنوان دین یا مذهب به رسمیت نمی‌شناسد، از این رو بازداشت و زندانی کردن بهاییان نیز در طول چهار دهه کماکان ادامه داشته است.

در سال‌های اخیر، بدرفتاری با بهاییان تشدید شده است و شامل تخریب قبرستان‌های آنان، دستگیری‌های خودسرانه، حمله به منازل، ضبط اموال، اخراج از کار، و سلب حقوق مدنی اساسی از آنها شده است. جوانان بهایی ایرانی همچنان از حق تحصیلات دانشگاهی محرومند و هر دانشگاهی که دانشجویان بهایی در آن مشغول به تحصیل باشند وادار به اخراج آنها می‌شود. متخصصین بهایی از انتصاب در شغل‌های دولتی محروم هستند و به دلیل اعتقاداتشان از جانب شرکت‌های خصوصی مورد تبعیض قرار می‌گیرند. حتی کسانی که از آنها دفاع می‌کنند نیز مورد حمله قرار می‌گیرند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

دو + 6 =