اعتراضات آبان‌ماه ۹۸؛ سپیده قلیان فعال کارگری به صورت موقت از زندان آزاد شد

تصویر مربوط به روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه پس از آزادی خانم قلیان از زندان سپیدار

فعالان مدنی در شبکه‌های اجتماعی خبر داده‌اند که سپیده قلیان، فعال کارگری و شهروند خبرنگاری که در جریان اعتراضات آبان‌ماه ۹۸ در منزل مسکونی پدرش بازداشت شده‌بود، به صورت موقت با سپردن وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شده‌است.

خانم قلیان شامگاه شنبه ۲۵ آبان‌ماه ۹۸ همراه با خشونت و ضرب و جرح بازداشت شده‌بود و روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه از زندان سپیدار اهواز آزاد شد‌ه‌است.

این فعال کارگری پیش‌تر از سوی دستگاه قضایی ایران به ۱۹ سال و نیم زندان محکوم شده‌بود.

پس از بازداشت آخر خانم قلیان ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن در میان معترضان نوشته‌ای در اعتراض به گرانی بنزین در دست گرفته و شعار می‌دهد: «نه زندان نه تهدید دیگر اثر ندارد.»

کمپین پیش‌تر خبر بازداشت او را منتشر کرده‌بود.

سپیده قلیان دوباره بازداشت شد

سپیده قلیان پیش‌تر در روز یک‌شنبه ۳۰ دی‌ماه ۹۷ بازداشت و روز شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸، با سپردن وثیقه به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی از زندان قرچک ورامین آزاد شده‌بود.

سپیده قلیان، یکی از متهمان هفت‌تپه که به ۱۹ سال و نیم زندان محکوم شده‌است، از روز یکشنبه ۲۸ مهرماه در زندان قرچک ورامین در اعتصاب غذای خشک بود و از بامداد روز جمعه ۳ آبان ۱۳۹۸ با وعده مسئولان زندان مبنی بر رسیدگی به خواسته‌هایش به اعتصاب غذای خود پایان داده‌بود.

سپیده قلیان ابتدا در ۲۷ آبان‌ماه ۹۷ بازداشت و در آذرماه با تأمین وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به‌صورت موقت آزاد شده‌بود، اما دوباره در روز یک‌شنبه ۳۰ دی‌ماه ۹۷ در اهواز بازداشت شد و یک‌شنبه ۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، از زندان سپیدار اهواز به زندان اوین منتقل شده‌بود.

این شهروند خبرنگار در هشتم اردیبهشت در حالی به زندان اوین منتقل شد که در همان روز اسماعیل بخشی و امیر (علی) امیرقلی نیز به همراه چند متهم دیگر به زندان اوین منتقل شده‌بودند.

پیش‌تر گزارش شده‌بود که در این جلسه بازپرسی، ۴ اتهام از “جمله فعالیت تبلیغی علیه نظام”، “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور”، “همکاری با گروهای معاند” و “اخلال در نظم عمومی” به خانم قلیان تفهیم شده‌است.

خانم قلیان از سوی دستگاه قضایی به ۱۹ سال و نیم زندان محکوم شده‌است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

2 × 5 =