اعتراضات آبان‌ماه ۹۸؛ میثم جولانی فعال ترک (آذربایجانی) به صورت موقت آزاد شد

میثم جولانی از فعالان ترک (آذربایجانی) که در ارتباط با اعتراضات سراسری آبان‌ماه بازداشت شده‌بود، به صورت موقت آزاد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸، میثم جولانی که ۲۷ آبان‌ماه بازداشت شده‌بود با سپردن قرار کفالت ۱۵ میلیون تومانی به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی از زندان مرکزی اردبیل آزاد شد.

به آقای جولانی در طول دوران بازداشت اتهام «اخلال در نظم عمومی از طریق حرکات نامتعارف» تفهیم شده‌است.

میثم جولانی، فعال ترک (آذربایجانی) ۲۷ آبان‌ماه در خانه پدری‌اش بازداشت شده‌بود.

پیش‌تر نیز خانواده این فعال ترک (آذربایجانی) از جمله پدر، مادر، مهدی برادر و سمیه خواهر او که پیگیر وضعیت او بودند، بازداشت، بازجویی و پس از چند ساعت آزاد شده‌بودند.

اعضای خانواده میثم جولانی که صبح روز یک‌شنبه ۱۰ آذرماه برای پیگیری از وضعیت او به دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل مراجعه کرده‌بودند، بازداشت و عصر همان روز پس از چند ساعت آزاد شدند.

یک منبع مطلع به کمپین گفته‌بود: «صبح روز یک‌شنبه اعضای خانواده میثم جولانی که در حوادث اعتراضات سراسری آبان‌ماه بازداشت شده‌است، برای پیگیری وضعیتش و تلاش برای آزادی موقت او به دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل مراجعه می‌کنند که پس از اطلاع از عدم قبول قرار کفالت برای آزادی موقت او و اصرار برای آزادی‌اش با پرخاش آقای سلیم دادیار مستقر در دادستانی مواجه شدند و با دستور او هر چهار عضو خانواده جولانی بازداشت می‌شوند.»

طی روزهای اخیر و همزمان با اعتراضات سراسری آبان‌ماه شمار زیادی از شهروندان و فعالان ترک (آذربایجانی) در شهرهای شمال غرب ایران بازداشت شده‌اند که از سرنوشت برخی از آن‌ها اطلاعی در دست نیست.

همچنین پیش‌تر رسانه‌های داخل ایران از دستگیری شمار زیادی از معترضان تحت عنوان «لیدر اعتراضات » در تبریز خبر داده و گفته‌شده این بازداشت‌ها ادامه دارد.

هویت برخی افرادی که طی اعتراضات آبان‌ماه ۹۸ بازداشت شده‌اند عبارتند از:

۱- غفار رضائیان-زنجان،۲- داوود شیری-تبریز،۳- ایوب شیری-تبریز،۴- روزبه پیری-تبریز،۵- یاشار پیری-تبریز،۶- فراز نوروزی-تبریز،۷- توحید خادمی-میاندوآب،۸- احمد عابدی-میاندوآب،۹- میثم جولانی-اردبیل،۱۰- سیامک صیفی-مشگین‌شهر، ۱۱- سالار طاهری افشار-ارومیه، ۱۲- بابک حسینی مقدم-تبریز، ۱۳- عباس مهرآسا، ارومیه

اعتراضات به گران شدن سه برابری بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان‌ماه آغاز شد و در روزهای بعد شدت گرفت.

طی این اعتراضات تا کنون ده‌ها تن کشته و صدها شهروند زخمی و هزاران نفر در شهرهای مختلف ایران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

مطلب مرتبط:

بازداشت موقت اعضای خانواده میثم جولانی فعال ترک (آذربایجانی)

چند تن از فعالان ترک (آذربایجانی) در اردبیل و تبریز بازداشت شدند

افزایش شمار بازداشت‌شدگان در شهرهای شمال غرب ایران

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید