دادگاه تجدیدنظر حکم زندان هفت تن از متهمان هفت تپه را صادر کرد

هفت تن از متهمان هفت تپه در دادگاه تجدیدنظر هر کدام به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

«کمپین دفاع از بازداشت‌شدگان هفت‌تپه و زندانیان ترقی‌خواه» خبر داده است که سپیده قلیان، فعال کارگری، امیرحسین محمدی فرد، سر دبیر نشریه گام، عسل محمدی، ساناز الهیاری و امیر امیرقلی از اعضای تحریریه نشریه گام، اسماعیل بخشی و محمد خنیفر، از کارگران نیشکر هفت‌تپه در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر هر کدام به ۵ سال زندان محکوم شده اند.

بر اساس این گزارش و طبق دادنامه صادره، مجموع اقدامات این متهمان در راستا و مصداق «اجتماع و تبانی علیه امنیت» دانسته شده و در نهایت با استناد به ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی، به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده اند.

حکم دادگاه تجدیدنظر در شعبه ۳۶ در خصوص پرونده متهمان هفت تپه در حالی صادر شده که این جلسه دادگاه بدون حضور متهمین و وکلا تشکیل شده بود.

این افراد پیشتر از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران در مجموع به ۱۱۱ سال و نیم زندان محکوم شده بودند.

بر اساس رای دادگاه بدوی سپیده قلیان، فعال کارگری به ۱۹ سال و ۶ ماه، امیرحسین محمدی فرد، سر دبیر نشریه گام، عسل محمدی، ساناز الهیاری و امیر امیرقلی از اعضای تحریریه نشریه گام هر کدام به ۱۸ سال، اسماعیل بخشی، از کارگران هفت‌تپه به ۱۴ سال و محمد خنیفر، از کارگران هفت‌تپه به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده‌ بودند. در میان این افراد اسماعیل بخشی به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده‌بود.

کلیه این افراد در حال حاضر به صورت موقت تا زمان اجرای حکم با سپردن وثیقه آزاد هستند.

علی نجاتی یکی دیگر از متهمان هفت تپه است که به تازگی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ۵ سال زندان محکوم شده است.

اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه که در حال حاضر به صورت مشروط پایان گرفته است، از ۱۴ آبان ۹۷ و پس از آن شدت گرفت که گزارش‌هایی مبنی بر متواری یا دستگیر شدن مالکان خصوصی نیشکر هفت‌تپه منتشر شده‌بود.

صدها کارگر، شرکت نیشکر هفت‌تپه، در آن زمان بیش از یک‌ماه در اعتراض به خصوصی‌سازی این شرکت و عدم توجه مسئولان به خواسته‌هایشان و همینطور معوقات مزدی خود، دست به اعتصاب زده‌‌ بودند.

شدت دامنه اعتراضات افزایش یافت و خانواده‌های کارگران شرکت هفت‌تپه نیز به خیابان‌های شهر شوش آمده و ضمن برپایی تجمع با سر دادن شعارهایی مطالبات‌شان را خواستار شده‌بودند.

مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در سال ۱۳۹۴ به دو شرکت خصوصی «زئوس» و «آریاک» واگذار شد و از زمان واگذاری این مجتمع کارگران بیش از ۳۰۰ بار تجمع و اعتصاب کردند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

13 + یک =