تداوم اعتصاب غذای ۱۴ درویش زندانی و گزارشی از وضعیت وخیم جسمانی آن‌ها؛ نامه پزشکان درویش خطاب به دراویش در اعتصاب غذا

۱۴ درویش گنابادی محبوس در زندان‌های ایران با خواسته‌‌هایی از قبیل “رفع کامل فشارها و محدودیت‌های امنیتی بر دراویش گنابادی و نورعلی تابنده سرسلسله دراویش گنابادی، بازگشایی دوباره حسینیه‌ها و اجازه برپایی مجالس درویشی” دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

این ۱۴ درویش گنابادی از شمار ۷۰ درویشی هستند که از روز یک‌شنبه ۱۲ آبان‌ماه ۹۸ اعتصاب غذای خود را آغاز کردند و با وجود آنکه برخی از آن‌ها با دستور نهادهای امنیتی از زندان تهران بزرگ (فشافویه) به زندان‌های دیگری منتقل شده‌اند، کماکان در اعتصاب غذا هستند. “برخی از این افراد به قدری دچار ضعف جسمانی شده‌اند که دیگر قدرت حرکت ندارند و به سختی تکلم می‌کنند.”

رضا انتصاری، سینا انتصاری، مصطفی عبدی، مرتضی کنگرلو، سعید دوراندیش، احمد ایرانی‌خواه، جواد خمیس‌آبادی، مجید رشیدی، سخاوت سلیمی و محمد شریفی‌مقدم در زندان تهران بزرگ؛ محسن (شهرام) مقدسی، در زندان بروجرد؛ مصطفی میرمحمدی، در زندان قم؛ سعید سلطان‌پور، در زندان قزل‌حصار و صالح‌الدین مرادی، در زندان عادل‌آباد شیراز؛ ۱۴ درویشی هستند که کماکان در اعتصاب غذا هستند.

یک منبع آگاه در خصوص وضعیت دراویش در اعتصاب غذا به کمپین می‌گوید: «۱۴ درویش گنابادی که در زندان‌های تهران بزرگ، بروجرد، قم، قزل‌حصار و عادل‌آباد به‌سر می‌برند در وضعیت وخیمی هستند و بیشتر آن‌ها به قدری دچار ضعف جسمانی شده‌اند که قادر به حرکت نیستند و به سختی تکلم می‌کنند. آن‌ها به ضعف شدید جسمانی و افت فشار خون دچار شده‌اند و به شدت وزن کم کرده‌اند. برخی از این افراد به درد‌های کلیه و شکمی مبتلا شده‌اند.»

بر اساس این گزارش آخرین وضعیت دراویش زندانی در اعتصاب غذا به شرح زیر است:

رضا انتصاری، به دلیل سابقه ناراحتی قلبی حاصل از اعتصاب‌های قبلی در وضعیت خوبی نیست. او به تپش قلب شدید و درد کلیه دچار است.
سینا انتصاری، به ضعف و کاهش وزن شدید دچار شده.
مصطفی عبدی نیز کاهش وزن زیادی داشته و افت فشار شدید و ضعف جسمانی دارد.
مرتضی کنگرلو، خون‌ریزی معده کرده و حال عمومی خوبی ندارد.
سعید دوراندیش ضعف جسمانی شدید دارد بی‌حالی و افت فشار شدید دارد.
احمد ایرانی‌خواه حالت تهوع شدید دارد و صفرا برگردانده‌است. به سختی حرکت می‌کند و اصلا دیگر قدرت تکلم ندارد.
جواد خمیس‌آبادی به دلیل خونریزی شدید معده و کلیه درد، حال او به شدت بد شده و روز گذشته (یک‌شنبه ۲۴ آذرماه) از هوش می‌رود.
مجید رشیدی، کاهش وزن شدید و افت فشار خون و ضعف شدید بدنی دارد.
سخاوت سلیمی به کلیه درد شدید دچار شده.
محسن (شهرام) مقدسی در زندان بروجرد، تا الان دو-سه بار خون‌ریزی معده کرده.
مصطفی ‌میرمحمدی، افت فشار خون و ضعف شدید جسمانی پیدا کرده‌است.
سعید سلطان‌پور خون‌ریزی معده کرده و افت شدید فشار خون و دل‌درد شدید دارد.
صالح‌الدین مرادی کاهش وزن شدید و ضعف جسمانی دارد.
محمد شریفی‌مقدم، به درد شکمی و حالت تهوع و برگرداندن صفرا دچار شده و تاری دید پیدا کرده و دیگر حتی امکان تکلم ندارد.

همچنین جمعی از پزشکان و پیراپزشکان درویش خطاب به درویشان زندانی اعتصاب غذا کننده نامه‌ای نوشته‌اند و از آن‌ها خواسته‌اند که اعتصاب غذای خود را پایان دهند.

متن کامل نامه جمعی از پزشکان و پیراپزشکان که نسخه‌ای از آن به دست کمپین رسیده، عینا منتشر می‌شود:

“حضور برادران ایمانی دربند
ای عزیزان دلبند؛ اکنون که شما رها از بند تن از جان خود در راه آرمان خویش گذشتید و فریاد شما را نه تنها مسئولین بلکه ملت شریف ایران شنیده‌اند؛ رسالت خود را به اتمام رسانده‌اید و هم اینک باید سلامت خویش را بازیابید، جسم و حتی اراده شما تنها متعلق به شما نبوده جامعه نیازمند شماست که پاسخ به آن در گرو توجه به این تن خاکی است لذا ما پزشکان به حکم وظیفه اجتماعی و اخلاقی از شما می‌خواهیم که اعتصاب خود را پایان
دهید.
و من الله التوفیق.
جمعی از پزشکان و پیراپزشکان درویش”

مطالب مرتبط:

تداوم اعتصاب غذای ۷۰ درویش گنابادی در زندان‌های تهران بزرگ و اوین؛

افزایش فشار بر دراویش گنابادی زندانی و انتقال شماری از درویشان از زندان تهران بزرگ به زندان‌های دیگر

فشارها به دراویش در حکومت ایران عمدتا از شهر قم آغاز شد. قم مذهبی‌ترین شهر ایران است و با توجه به نزاع تاریخی صوفیه و اهل شریعت، فشار بر دراویش در این شهر سابقه طولانی دارد و به سال‌های قبل از انقلاب می‌رسد؛ اما در سال‌های اول دهه هشتاد خورشیدی با انتشار شماری از کتاب‌های ضدصوفی در قم که این سلسله را به ضدشیعی بودن متهم می‌کردند، رفته رفته جو سنگین‌تری علیه آنها شکل گرفت. تنش در مناسبات حکومت با دراویش نعمت‌اللهی با تخریب برخی از مکان‌های مذهبی‌شان و مخالفت حکومت با گردهمایی آنها به خصوص در قم وارد مرحله ای شد که یک دهه بعد در تهران به درگیری فیزیکی و خونریزی انجامید.

در سال‌های گذشته اخبار و گزارش‌های پرشماری از احضار، تهدید، بازداشت و در نهایت محاکمه و صدور احکام سنگین برای دراویش – به ویژه دراویش سلسله گنابادی- منتشر شده است.

آخرین مورد به حادثه موسوم به گلستان هفتم بر می‌گردد که طی آن صدها درویش گنابادی بازداشت و زندانی شدند، مورد ضرب و جرح قرار گرفته و به احکام حبس، شلاق و تبعید محکوم شدند.

تجمع اعتراضی موسوم به گلستان هفتم روز دوشنبه ۳۰ بهمن ۹۶ در اعتراض به بازداشت نعمت‌الله ریاحی، از دراویش گنابادی ساکن شهرکرد که روز ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ از سوی مأموران امنیتی در تهران بازداشت شده بود صورت گرفته‌بود.

این درویش گنابادی ساکن شهرکرد، برای حمایت از قطب دراویش در جریانات گلستان هفتم به تهران آمده‌بود.

از پس از وقایع گلستان هفتم و حمله نیروهای امنیتی به آن‌ها، شماری زیادی از درویش‌های گنابادی بازداشت شدند و با احکام زندان، شلاق یا تبعید مواجه شدند.

برخی منابع شمار بازداشت‌شده‌ها را ۴۰۰ تن اعلام کرده، در حالی که بسیاری از آن‌ها در زمان بازداشت به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفته‌بودند.

گزارش: «داریوش عدیم»

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

1 × دو =