اعتراضات آبان ۹۸؛ پرونده یاشار و روزبه پیری پس از صدور کیفر خواست به دادگاه انقلاب ارسال شد

پرونده روزبه پیری و یاشار پیری دو برادر ساکن تبریز که در اعتراضات آبان‌ماه ۹۸ بازداشت شده‌بودند، پس از صدور کیفرخواست جهت رسیدگی و تعیین شعبه به دادگاه انقلاب تبریز ارسال شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، شعبه ۱۶ دادیاری و دادسرای عمومی و انقلاب تبریز به دادیاری “رضا ابهری‌نژاد” با صدور کیفر خواستی، پرونده روزبه پیری و یاشار پیری دو بردار بازداشت شده در اعتراضات سراسری آبان‌ماه را ضمن طرح پنج اتهام، جهت رسیدگی و تعیین شعبه به دادگاه انقلاب تبریز ارسال کرده‌است.

به این دو برادر که از ۲۵ آبان ۱۳۹۸، در بازداشت به‌سر می‌برند، اتهام‌های « ۱.اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم برضد امنیت داخلی کشور»، «۲.عضویت در دسته‌ها و گروه‌هایی که هدف آن برهم زدن امنیت کشور است»، «۳.فعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به نفع گروه‌های مخالف نظام»، «۴.اخلال در نظم عمومی با انجام حرکات نامتعارف-ایجاد هیاهو و جنجال با حضور در تجمعات مورخ ۹۸/۰۸/۲۵» و «۵.تمرد به مأمور دولت در حین انجام وظیفه»، تفهیم شده‌است.

بنا به گفته یک منبع مطلع «آنتن‌دهی تلفن همراه این دو فعال شهروند ساکن تبریز در محل تجمعات» از جمله مصادیق اتهامی درج شده در کیفرخواست است که باعث بازداشت آنها به ظن شرکت در اعتراضات تبریز، از سوی سازمان اطلاعات سپاه عاشورا شده‌است. این در حالی‌است که بنا به گفته نزدیکان این دو، “منزل مسکونی مادربزرگ آن‌ها در آن محل (منطقه قیرخ-مئتیر) بوده و این دو برادر برای دیدار و ملاقات مادربزرگ بیمار خود طبق معمول به آن محل می‌رفتند.”

ماموران امنیتی یاشار پیری را روز شنبه ۲۵ آبان‌ماه، در کتابخانه عمومی تبریز در حالی که برای آزمون وکالت آماده می‌شده و روزبه پیری برادر او را در منزل مسکونی‌اش بازداشت کردند.

این دو برادر پس از بازداشت ۲۶ روز در انفرادی به‌سر بردند و پس از بازجویی و صدور کیفرخواست به بند ۳ گانه زندان مرکزی تبریز منتقل شدند. همچنین قرار بازداشت موقت آنها به مدت یک‌ماه دیگر برای هر کدام تمدید شد.

علاوه بر این، دلیل عدم آزادی موقت این دو فعال ترک (آذربایجانی) بدون اطلاع به آنها، «ناتوانی در تودیع وثیقه» ثبت و گزارش شده است.

روزبه پیری متولد ۱۳۶۸- فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر و دانشجوی رشته حقوق و یاشار پیری متولد ۱۳۷۰-فارغ‌التحصیل رشته حقوق از دانشگاه آزاد تبریز هستند که به جهت فعالیتهای مدنی‌شان در دانشگاه‌ها و شهر تبریز، مشارکت در امور خیریه سراسری با ایجاد کمپین‌های مردمی و فعالیت و حمایت گسترده از محیط زیست و حقوق حیوانات پیش‌تر نیز از سوی نهادهای امنیتی مورد فشار قرار گرفته‌بودند.

در اعتراضات سراسری آبان‌ماه در شهرهای مختلف کشور هزاران نفر از شهروندان بازداشت و صدها تن کشته و زخمی شدند.

در شهرهای مرزی کشور و استان‌های شمال غرب و غرب کشور نیز همانند دیگر شهرها بازداشت‌ها از پس از اعتراضات ادامه داشته‌است.

کمپین پیش‌تر به نقل از منابع خود برخی از این بازداشت‌ها را منتشر کرده‌بود.

بازداشت موقت اعضای خانواده میثم جولانی فعال ترک (آذربایجانی)

دو شهروند دیگر در ارومیه و تبریز بازداشت شدند

افزایش شمار بازداشت‌شدگان در شهرهای شمال غرب ایران

چند تن از فعالان ترک (آذربایجانی) در اردبیل و تبریز بازداشت شدند

اعتراضات به گران شدن سه برابری بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان‌ماه آغاز شد و در روزهای بعد شدت گرفت.

هنوز مقامات رسمی کشور آمار کشته‌شده‌ها را اعلام نکرده‌اند، اما منابع مختلف از جمله عفو‌ بین‌الملل و خبرگزاری رویترز شمار جان‌باختگان را منتشر کرده‌اند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید