یاشار دارالشفاء فعال دانشجویی با وثیقه آزاد شد

یاشار دارالشفاء، فعال چپ دانشجویی و پژوهشگر اجتماعی با سپردن وثیقه به صورت موقت آزاد شد.

این فعال دانشجویی ساعت ۷ صبح روز پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸، در منزل یکی از دوستانش بازداشت و روز چهارشنبه ۱۱ دی‌ماه با سپردن وثیقه تا پایان مراحل دادرسی به صورت موقت از زندان اوین آزاد شده‌است.

گفته می‌شود که وی با سپردن وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شده‌است.

پیش‌تر یک منبع مطلع در خصوص بازداشت آقای دارالشفاء گفته‌بود: «ساعت ۷ صبح حدود ۲۰ مامور امنیتی با شکستن درب منزل دوست او با دیلم، اقدام به بازداشت آقای دارالشفاء کردند. ماموران پس از بازداشت آقای دارالشفاء او را به منزل شخصی‌اش انتقال داده و پس از ضبط تعدادی از وسایلش به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.»

برادر این فعال دانشجویی، کاوه دارالشفا، از روز دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸، کماکان در بازداشت به‌سر می‌برد.

این بازداشت‌ها عموما به دلیل تجمع دانشجویان در دانشگاه تهران بود.

شماری از دانشجویان در پی تجمع رو یکشنبه ۲۶ آبان در محوطه دانشگاه تهران که در حمایت از اعتراضات سراسری آبان‌ماه ۹۸ شکل گرفته‌بود، بازداشت شده‌اند.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور در کانال تلگرامی خود روز سه‌شنبه ۲۹ آبان ماه گزارش داده‌بود که روز دوشنبه ٢٧ آبان دانشجویان دانشگاه تهران دست به تجمعی در اعتراض به افزایش سه برابر نرخ بنزین، وضعیت فاجعه بار معیشتی و سرکوب های سنگین زدند که ۴۰ تا ۵۰ دانشجو بازداشت شدند.

یاشار دارالشفاء، آبان‌ماه ۱۳۹۵ پس از ۴ سال و ۲ ماه از مدت محکومیت ۵ ساله خود به صورت مشروط از زندان اوین آزاد شده‌بود.

این فعال چپ دانشجویی، فارغ‌التحصیل کارشناسی‌ ارشد برنامه‌ ریزی اجتماعی دانشگاه تهران پیش‌تر به اتهام «اجتماع و تبانی در جهت اقدام علیه امنیت ملی»، « توهین به رییس‌جمهور» در دادگاهی به ریاست قاضی ابولقاسم صلواتی به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شده‌بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۵ سال و نیم حبس تعزیری تبدیل شد.

آقای دارالشفاء در جریان اعتراضات مردمی پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، نخستین بار در ۱۳ آبان ماه ۱۳۸۸ بازداشت و مدت ۲۰ روز در زندان اوین محبوس بوده و سپس در ۱۵ بهمن ماه همان سال به همراه ۶ تن از اعضای خانواده‌اش احضار و نزدیک به ۳۲ روز را در زندان اوین در بندهای ۲۴۰ و ۳۵۰ در بازداشت موقت به‌سر می‌برد.

یاشار دارالشفاء دبیر سابق تشکل اسلامی دانشجویان اصلاح طلب دانشگاه بین المللی قزوین و دانشجوی کارشناسی ارشد رشته برنامه ریزی دانشگاه تهران یکی از هفت عضو خانواده دارالشفائی است که پیش از این در دو ماه آخر سال ۱۳۸۸ بازداشت و همگی به زندان اوین منتقل شده بودند.

این فعال دانشجویی با رتبه چهار کنکور کارشناسی ارشد وارد دانشگاه تهران شده بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

نه + هجده =