سقوط هواپیما در ایران: فردی که از لحظه برخورد موشک سپاه با هواپیمای اوکراینی فلیم برداری کرده بود، بازداشت شد

فردی که از لحظه برخورد موشک سپاه با هواپیمای اوکراینی فلیم گرفته و آن را در شبکه های اجتماعی منتشر کرده بود در رباط‌کریم بازداشت شد.

کانال تلگرامی سپاه پاسداران مدعی شده است، یک نگهبان معمولی که از لحظه بر خورد موشک سپاه با هواپیمای پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین فیلم برداری و آن را در شبکه های اجتماعی منتشر کرده بود، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هواپیمایی اوکراین با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه، بامداد چهارشنبه ۱۸ دی، ساعاتی پس از حملات موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکا در خاک عراق و شش دقیقه پس از بلند شدن از باند فرودگاه «امام خمینی»، در محدوده شاهد شهر توسط موشک سپاه پاسداران سقوط و همه سرنشین‌های آن کشته شدند.

ستاد کل نیروهای مسلح با انتشار اطلاعیه‌ای در خصوص سقوط هواپیمای اوکراینی پیش تر اعلام کرده بود: «هواپیمای اوکراینی به دلیل خطای انسانی مورد اصابت موشک قرار گرفته است.»

همچنین در بخشی از این اطلاعیه گفته شده که این هواپیما به دلیل نزدیک شدن به «یک مرکز حساس نظامی» و «بر اثر بروز خطای انسانی» توسط موشک‌های سپاه مورد اصابت قرار گرفته‌است.

یکی از کارمندان اداره برج مراقبت فرودگاه مهرآباد تهران در تماسی به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی خبر داد که هواپیمای مورد اشاره از مسیر خود خارج نشده‌بود.

این کارمند که در فرودگاه مهرآباد تهران مشغول به کار است به کمپین می‌گوید: «از همان ساعت اولیه به ما اطلاع دادند که یک هواپیما در حاشیه فرودگاه امام خمینی سقوط کرده و احتمالا خطای انسانی باعث سقوط آن شده.»

“فردای آن روز همه پرسنل برج مراقبت و معاونت هوانوردی، واحد بریفینگ، مسئولان ایمنی زمینی، و مقام‌های ارشد فرودگاه‌های امام خمینی و مهرآباد در جلسه‌ای فراخوانده شده و از آن‌ها خواسته شد در این خصوص سکوت کنند.”

این فرد در ادامه افزود: «امروز پس از آنکه در اخبار خواندم ستاد کل نیروهای مسلح در اطلاعیه‌ای گفته هواپیمای اوکراینی به دلیل خروج از مسیر خود و با خطای انسانی مورد اصابت قرار گرفته، دیگر نتوانستم جلو خود را بگیرم. من با همکاران خود در برج مراقبت فرودگاه امام خمینی تماس داشته‌ام بارها و بارها با آن‌ها به صورت حضوری و تلفنی صحبت کردم. نه فقط من خیلی از همکاران ما پیگیر این موضوع هستند، اما اینکه گفته شده هواپیما از مسیر همیشگی خود خارج شده‌بود درست نیست. از لحظه‌ای که یک هواپیما بر روی رمپ، تاکسی (مسیری که یک پرواز از پارکینگ به سمت باند می‌رود) خود را به سمت باند شروع می‌کند تا لحظه تیک‌آف و خروج از شعاع فرودگاه تا ارجاع به سنتر تهران و فرودگا‌ه‌های بعدی تا رسیدن به مقصد نهایی، تمام وقایع لحظه به لحظه بر روی رادار‌ها و سیستم ناوبری ثبت می‌شود. کوچک‌ترین تغییری به اطلاع خلبان می‌رسد و خلبان هم هر لحظه به هر دلیلی نیاز به تغییر مسیر داشته‌باشد، به هر دلیلی چه تغییرات آب و هوایی و اقلیمی و … آن را به اطلاع برج مراقبت، واحد بریفینگ و سنتر می‌رساند. مگر خلبان خودرو سوار شده که بخواهد سلیقه‌ای مسیر را تغییر دهد؟»

او در آخر گفت: «صحت گفته‌های من را هیچ مقام مسئولی نمی‌تواند تایید کند و فقط و فقط از طریق دو جعبه سیاه هواپیما می‌شود مشخص کرد. هر هواپیمایی دو جعبه سیاه دارد یکی در کابین خلبان که مربوط به وقایع کابین خلبان است و دیگری جعبه سیاهی که مربوط به مشخصات پرواز در خصوص ارتفاع، سرعت، مسیر، جهت باد و کلا جزییات دقیق مشخصات هر پرواز است. آن‌ها را بررسی کنید تا حقیقت برای همگان روشن شود.»

پیش‌تر مقامات مسئول حکومت ایران گفتند که جعبه سیاه کشف شده در محل سقوط هواپیما را تحویل شرکت سازنده، بوئینگ، یا دولت آمریکا نخواهند داد.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید