سه زندانی امنیتی اهل اهواز در آستانه اجرای حکم اعدام

سه تن از شهروندان عرب اهل اهواز به نام های علی خسرجی، حسین سیلاوی و ناصر خفاجی در آستانه اجرای حکم اعدام قرار دارند.

این سه، متهم به همکاری و شرکت در حمله مسلحانه به کلانتری ۲۳ کوی مجاهد اهواز که روز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶، رخ داده‌‌بود، هستند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، على خسرجى، ۲۷ ساله، ساکن کوى علوى اهواز، حسین سیلاوى، ۳۱ ساله، از اهالى منطقه خبینه اهواز و ناصر خفاجى (مرمضى)، ۳۴ ساله (از درجه داران ناجا)، متهم به همکاری و شرکت در حمله به کلانترى ۲۳ کوى مجاهد شهر اهواز در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ هستند و حکم اعدام آنها بعد از صدور در دادگاه بدوی، در دادگاه تجدیدنظر نیز تایید شده‌است. گفته می‌شود، “این حکم پس از ارجاع به دیوان عالی کشور نیز به تایید رسیده‌است.”

پیش‌تر در روز سه‌شنبه ۲۴ دی ماه ۱۳۹۸، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه در یک نشست خبری از صدور حکم اعدام برای سه متهم بدون اشاره به نام این افراد در اهواز خبر داده‌بود.

سخنگوی قوه قضاییه در این رابطه گفت: «حکم اعدام برای سه نفر اهوازى که متهم به شرکت در هجوم به یک کلانتری در اهواز بودند، صادر شد.»

غلام‌حسین اسماعیلی مدعی شده است که “این افراد عناصر وابسته به خارج از کشور و جزو گروه‌های معاند بودند و بنا داشتند از این عملیات فیلم بگیرند و به رسانه‌های خارج از کشور بفرستند که با تلاش‌های انجام شده این متهمان شناسایی، دستگیر و هفته گذشته محاکمه شدند. در این پرونده سه نفر از متهمان به خاطر اقدامات مسلحانه تروریستی به اعدام و سایر متهمان به حبس‌های ۱۵ و ۱۰ سال و یک نفر نیز با تخفیف به ۵ سال حبس محکوم شده است.” سخنگوی قوه قضاییه به اسامی افراد و روند رسیدگی به پرونده‌های آن‌ها اشاره‌ای نکرده‌است.

این احکام اعدام در حالی صادر شده که بنا به گفته یک منبع مطلع؛ “این سه شهروند زندانی اهل اهواز در طول روند دادرسی از حق داشتن وکیل محروم بوده و همچنین در طول دوران بازداشت به شدت شکنجه شده و تحت فشار برای اخذ اعترافات اجباری قرار گرفته‌اند. آن‌ها در طول دوران باز‍‍رسی بارها مورد ضرب و جرح قرار گرفته و بر اثر صدمات ناشی از شکنجه از ناحیه دنده‌ها و دست دچار شکستگی شده‌اند.”

این منبع مطلع به کمپین گفت: «پرونده اولیه این سه متهم در شعبه ۱۲ بازپرسی، با ریاست قاضی جلیلیان، بعد از صدور حکم اعدام در دادگاه انقلاب و تایید آن در تجدید نظر، به دیوان منتقل شده بود. در حالی که هر سه متهم از حق داشتن وکیل و رسیدگی عادلانه به پرونده‌شان در طول روند دادرسى محروم بوده‌اند.»

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی پیش‌تر در خبری با عنوان “گزارشی از وضعیت شهروندان عرب محبوس در زندان های اصفهان، شیبان و مسجد سلیمان” از صدور حکم اعدام برای این سه شهروند و آخرین وضعیت‌آن‌ها در بازداشت نوشته‌بود.

مقامات امنیتی و قضایی کشور این سه شهروند اهل اهواز را به اتهام شرکت و همکاری در حمله مسلحانه به پاسگاه حمید در ۴۰ کیلومترى شهر اهواز و کلانترى ۲۳ کوى مجاهد شهر اهواز که در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ رخ داده بود، بازداشت کرده‌اند.

على خسرجى، ۲۷ ساله، حسین سیلاوى، ۳۱ ساله و ناصر خفاجى (مرمضى)، ۳۴ ساله (از درجه داران ناجا)، اهل اهواز در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ در اهواز بازداشت شدند.

على خسرجى و حسین سیلاوى بعد از انتقال از بازداشتگاه اداره اطلاعات به زندان شیبان تا کنون در قرنطینه بسر مى‌برند. به گفته منابع مطلع؛ “این دو در اثر شکنجه شدید از شکستگى دنده ها و دست رنج مى برند. على خسرجى که از ناحیه دست زخمى بوده و بعد از عمل جراحى براى دست او پلاتین گذاشته اند دست او ورم کرده است و نیاز به درمان فوری در مراکز خارج از زندان را داشته، اما بارها از انتقال او ممانعت کردند. در نهایت پس از یک‌بار اقدام به خودکشى، مسؤولین زندان او را به بیمارستان منتقل کردند و بعد از معالجه به قرنطینه بازگرداندند.”

بر اساس آخرین گزارش‌های ارسالی به کمپین، على خسرجى و حسین سیلاوى در قرنطینه زندان شیبان اهواز و ناصر خفاجى در بازداشتگاه اداره اطلاعات به‌سر می‌برند.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

خروج از نسخه موبایل